اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

مریخ‌نورد کنجکاوی در جستجوی نشانه‌های تازه حیات

مریخ‌نورد کنجکاوی در جستجوی نشانه‌های تازه حیات

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در جستجوی نشانه‌های تازه حیات به دنبال بررسی وضعیت حفره‌هایی در این سیاره است که از آنها گاز متان خارج می‌شود.

 محققان دانشگاه کلتک، شش نقطه را در سطح سیاره مریخ شناسایی کرده‌اند که محل خروج گاز متان است. یکی از این حفره‌ها در چند کیلومتری جنوب غربی محل استقرار فعلی مریخ‌نورد کنجکاوی قرار دارد. از همین رو مریخ‌نورد مذکور به دنبال تحقیق در مورد این موضوع و پی بردن به حقیقت موضوع است.

مریخ‌نورد کنجکاوی از زمان فرود بر روی سطح مریخ در سال ۲۰۱۲ تا به امروز موفق به شناسایی شش حفره شده که از آنها گاز متان خارج می‌شود و محققان بر این باورند که در اطراف آنها میکروب‌هایی زنده وجود دارند که نشان دهنده وجود حیات بر روی سطح سیاره مذکور است.

پژوهشگران دانشگاه کلتک در حال مدل سازی ذرات متان شناسایی شده در سطح مریخ هستند تا بتوانند سیر تحول تاریخی آنها را درک کنند.

پژوهش یادشده هنوز در ابتدای مسیر است و حتی ممکن است گاز متان شناسایی شده منشأ غیرارگانیک داشته باشد. ممکن است منشأ گاز متان مذکور فعالیت‌هایی در عمق مریخ باشد که با درک آن بتوان از روند وجود آب در این سیاره نیز مطلع شد.

بررسی‌ها حاکی از این است که در گذشته در مریخ آب زیادی وجود داشته و مطالعات تازه به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کمک می‌کند./مهر

کپی