اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دبیر: درختی کاشته‌ایم که نسل‌های بعد استفاده می‌کنند

دبیر: درختی کاشته‌ایم که نسل‌های بعد استفاده می‌کنند

رییس فدراسیون کشتی گفت: ما درختی کاشته ایم و نسل‌های بعد هم از سایه‌اش استفاده می‌کنند. کشتی ایران در دنیا جزو چند کشور برتر است.

علیرضا دبیر در گفت‌وگویی تلویزیونی در مقایسه امکانات دوره کشتی گیری خودش و امکاناتی که اکنون در دوره ریاست وی برای کشتی ایجاد شده، اظهار داشت: همه اینها کار خداست و این واقعیتی است که من به آن باور دارم ولی در هیچ دوره ای حداقل من از سال ۶۷ را به یاد دارم، چنین شرایطی نبوده و امیدوارم که بچه ها توانسته باشند استفاده کنند. ما درختی کاشته ایم و نسل‌های بعد هم از سایه‌اش استفاده می‌کنند. کشتی ما در دنیا جزو چند کشور برتر است، به همین دلیل حق کشتی و شان کشتی گیران همین است. این وضع باعث می‌شود در بعد اخلاقی و معنوی هم ترقی کنیم. امیدواریم این شرایط در عملکرد بچه ها هم تاثیر داشته باشد.

وی ادامه داد: دیدم بچه های فرنگی در حال بازی‌های کامپیوتری در خانه کشتی هستند، البته ما قبلا کتاب می خواندیم اما با توجه به شرایط قرنطینه که تیم نمی‌تواند از اردو خارج شود، بچه ها باید یک جوری سرگرم شوند که شرایطش اینجا فراهم شده است.

وی در پاسخ به این سوال که کرونا برای کشتی فرصت بود یا تهدید؟ خاطرنشان کرد: قطعا اول تهدید بود. ۴-۵ ماه همه چیز تعطیل شد و نمی‌دانستیم باید چه کار کنیم. وقتی تصمیم گرفتیم لیگ را راه اندازی کنیم نزدیکانم به من می گفتند یکی می‌میرد و گردن تو می‌افتد، واقعا کرونا در آن زمان هیولایی بود اما حالا ترس مردم ریخته، حدودا ۷۰۰- ۸۰۰ نفر در لیگ آمدند و رفتند، چند نفر هم کرونا گرفتند اما نه در لیگ، مربیان ما هم گرفتند. استارت کشتی را از آنجا زدند، بعد از ۱۶-۱۷ اردو که برگزار کردیم نمی‌گویم از رقبای‌مان عقبیم و یا جلوییم، اما در مقایسه با این موضوع که آنها زودتر از ما به واکسن دسترسی پیدا کردند، ما زود شروع کردیم. خوشحالم که هیچ کسی نمی‌تواند بگوید حق من را ندادند و یا در چرخه نبودم، یکی از بی حاشیه ترین انتخابی های ۶۰-۷۰ سال اخیر در المپیک ها را داشتیم، در حالیکه همیشه در مورد انتخاب ها صحبت بوده است.

دبیر: درختی کاشته‌ایم که نسل‌های بعد استفاده می‌کنند

دبیر افزود: کارمان سخت است. المپیک حداقل ۴ تا ۸ سال وقت می خواهد. من چند روز پیش سر تمرین رفتم، یکی از جوان ها را دیدم و گفتم باید در چه وزنی انتخابی بدهد. براساس نوع برنامه ریزی  این حرف را زدم. مشخص است که ما برنامه داریم. تیم عالی است ولی تیم ایده آل من نیست، تیم ایده‌آل من این است که ۶ کشتی گیر مثل روسیه داشته باشیم. تیمش را نگاه کنید. تیمی که من دوست دارم، تیم  ۹۶ آتلانتا است و یا تیم سیدنی که از ۷ وزنش، ۶ نفر شانس مدال بودند. می توان با زحمت و تلاش به این مهم رسید. باید در کشور دور بزنیم که تیم ملی‌مان قوی باشد.

وی با اشاره به هزینه های بالای برپایی اردوهایی تیم ملی، گفت: تا همین دیروز که تیم آزاد نوجوانان مان هم در اردو بود، ما نزدیک به ۱۸۰-۱۹۰ نفر را هر وعده غذا می دادیم. تیم های نوجوانان آزاد و فرنگی، جوانان آزاد و فرنگی، تیم ترکیه، تیم های بزرگسالان آزاد و فرنگی المپیکی و جهانی. اینها هزینه زیادی دارد.

قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی کسب نتیجه تیم های ملی نوجوانان را در اولویت ندانست و خاطرنشان کرد: دیروز در تمرین نوجوانان هم گفتم که برای من نتیجه در این رده سنی مهم نیست. چون باور دارم رده نونهالان و نوجوانان یک نمایش است و باید آنها را برای تیم بزرگسالان آماده کنیم. اگر به این قهرمانان‌مان در رده سنی بزرگسالان، در نوجوانان فشار وارد می شد، مدال نمی‌گرفتند. یک سری مربی ناکاربلد در رده های سنی نوجوانان و جوانان فشار می آورند که خودشان را مطرح کنند. به این شکل بچه ها را از بین می برند و به بزرگسالان نمی‌رسند. یکی از باشگاه های تهران که در این رده ها ادعا دارد، بیشترین کاهش وزن را دارد. کشتی‌گیر نوجوان نباید ۴-۵ کیلو کم کند؛ آینده آن بچه را از بین می برند و دیگر در ۱۷-۱۸ سالگی انگیزه ندارد. ما در نونهالان و نوجوانان باید راه را نشان داده و فن به بچه یاد دهیم. اگر تصمیم‌گیرنده بودم، تیم را به نوجوانان جهان نمی‌فرستادم.

رییس فدراسیون کشتی اضافه کرد: در مورد اینکه چه چیزی باعث عقب افتادن کشتی ما می شود، چند بار گفتم، اینقدر می گویم تا همه متوجه آن شوند. یکی هیات های اهمال‌کار استان‌ها و دیگری مربیان بی سواد از نظر فنی، اینها باعث عقب ماندن کشتی هستند. من توقعم از انستیتو خیلی بیشتر از این است.

دبیر با اشاره مجدد به اینکه کشتی دارای دو بخش مجزای آزاد و فرنگی است، تصریح کرد: با لالوویچ صحبت می کردیم، تشکر کرد که اینقدر آزاد و فرنگی را کنار هم خوب جلو می بریم. کشتی، کشتی است، ما یکی هستیم ولی واقعیت این است که بسکتبال یا والیبال آزاد و فرنگی ندارند، یک تیم در رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان دارند، اما کشتی تیم های نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان در هر دو بخش آزاد و فرنگی داریم. دیروز تیم نوجوانان ما به مجارستان رفته، خیلی دست پایین گرفتیم، ۴۲ نفر اعزام می شوند. ۶۰ هزار یورو غیر از هزینه بلیت، پول ثبت نام آنها شده است. تا الان وزارت و کمیته المپیک هم کمک کردند اما کافی نیست.

دبیر: درختی کاشته‌ایم که نسل‌های بعد استفاده می‌کنند

دبیر گفت: با طالقانی جلسه هیات رییسه داشتیم گزارشی از کارت ملی کشتی گیران ارائه دادم. قبلا من گفتم جمعیت کشتی ۵۰ هزار نفر شده، اما حالا بعد از ثبت نام در سامانه کارت ملی کشتی، مجموع کشتی گیر، داور و مربی ۳۰ هزار نفر شده‌اند. یعنی همان عددی که من قبلا گفتم هم نیستند و این خیلی خطرناک است. اگر می خواهیم کشتی را توسعه بدهیم بودجه مهم است. امسال به ۱۱ هیات ورزشی فعال تر ۶۵۰ میلیون کمک کردیم تا آخر سال هم تا همین سقف به هیات های فعال می دهیم.آنها هم که خوب کار نکردند جور دیگر در خدمت شان هستیم!

رییس فدراسیون کشتی که ششم مردادماه راهی توکیو می شود، در پاسخ به سوالی در مورد چرخه جهانی و اینکه آیا همین کادرفنی تا جهانی نروژ ادامه می دهند، تاکید کرد: در مورد جهانی نروژ، جام تختی را برگزار کردیم تمام موجودیت کشتی ایران وسط آمد و بلافاصله مسابقات وهبی امره و یاشاردوغوی ترکیه را داشتیم. تیم به جام علی‌یف رفت. خود المپیک یک دور دیگر از چرخه است. جوانان جهان هم یکی از رویداد های ما است. یک انتخابی هم ۱۲ یا ۱۴ شهریور در تهران است که مشخص می شود چه کسانی به جهانی می روند. برای اولین بار همه تکلیف شان را می دانند، طبق وعده ام هیچ کسی غیر از حضور در انتخابی به مسابقه نمی‌رود و به این مساله پایبند بودم. در شرایط کرونا این چرخه را دنبال کردیم، همان موجودیتی که در لیگ داشتیم، وارد چرخه شد، جز سه نفر همه باختند ولی این شانس به آنها داده شد که دوباره بیایند. بنا گفت ۴-۵ روز بعد از المپیک اردوی نروژ شروع می شود و منتظر اعلام غلام محمدی هم هستیم. یک طرف ما هستیم و یک طرف هم دوستان؛ قطعا بعد از المپیک برنامه داریم، برنامه دست کم سه ساله و تا المپیک ۲۰۲۴ است.

دبیر نگاه غیرالمپیکی ورزش ایران را مشکل اصلی دانست و گفت: دید ما باید المپیکی محور باشد. خیلی آدم ها در ورزش ما با گول زدن مردم یک موفقیت کوچک را بزرگ جلو داده‌اند، در حالیکه کشتی آسیایی و جام جهانی برای ما آورده‌ای ندارد، رسانه و همه کارشناسان هم باید با این مسئله کنار بیایند که تیم درجه چندم به آسیایی و جام جهانی بفرستیم چون نگاه المپیکی است.

کپی