اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

5 قربانی در سیل تابستانی جنوب شرق کشور

5 قربانی در سیل تابستانی جنوب شرق کشور

کرونا و شرایط جوی جنوب شرق کشور بحران را در سیستان و بلوچستان و کرمان دوچندان کرده و پدیده مونسون هم که از هفته گذشته در این نواحی فعالیت خود را شروع کرده بود، با طوفان‌ها و بارش‌های سنگین‌ سبب تخریب تأسیسات زیربنایی و آسیب به محصولات کشاورزی دراین استان‌ها شده است.

 بر اثر بارندگی‌های چند روز گذشته و طغیان رودخانه‌های محلی در سیستان و بلوچستان بیش از 40 روستا در این ‏استان درگیر سیلاب و آبگرفتگی شده‌اند و علاوه بر مسدود شدن محورهای ارتباطی، طوفان شدید هم باعث قطع درختان و قطعی چندین ساعته برق در برخی شهرستان‌های این استان شد. همچنین بنابر اعلام مرکز مدیریت راه‌های کشور، محورهای فنوج- کتیج - رمشک، ایرانشهر- خیرآباد و محور دلگان - ذهکلوت به دلیل طغیان رودخانه‌های محلی بسته شده است. در کرمان هم بنا بر اعلام مدیریت بحران استان شهرستان‌های بافت، بردسیر، شهر راین، زرند و قلعه گنج بیشترین خسارت را دیده‌اند. چندین نفر هم در سیل گرفتار شده‌اند و پیکر 3 نفر از مفقودین تاکنون پیدا شده است.
 در حالی تا همین چند هفته قبل سیستان و بلوچستان با گرمای هوا و کاهش شدید بارش‌ها مواجه بود که با ادامه فعالیت مونسون هند در استان و وقوع سیلاب‌های متعدد، زمین در حیرت بارش‌های سنگین در دل تابستان است.
براساس گزارش‌های محلی سیلاب‌های ناشی از بارندگی‌های تابستانه در سیستان و بلوچستان حداقل 40 محور مواصلاتی را مسدود کرده و بسیاری از رودخانه‌های محلی را پس از مدت‌ها جان بخشیده است. به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان، بارش‌ها در 72 ساعت گذشته قدری تشدید شد و در این مدت از بیش از 45 ایستگاه هواشناسی و باران سنجی بارندگی گزارش شده است.  «رضا فلاح»، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز از امدادرسانی به 21 روستای گرفتار سیلاب خبر داد و اظهار داشت: با توجه به آماده‌باش کامل، نیروهای امدادی در دقایق وقوع سیلاب در مناطق سیلزده حاضر شدند. شدت سیلاب مربوط به شهرستان‌های بافت، بردسیر، رابر، راور، سیرجان، زرند، راین و ماهان بوده است.
وی با بیان اینکه به علت وقوع سیلاب در شهرستان بافت، اعضای یک خانواده پنج نفری در روستای کیسکان مفقود شدند، گفت: یک تیم 7 نفره به این روستا اعزام شده‌اند. با تلاش امدادگران تاکنون جسد 3 نفر از آنها پیدا شده و تلاش برای پیدا کردن دیگر اعضا ادامه دارد. همچنین با توجه به آبگرفتگی شدید منازل بخش راین، امدادگران مشغول تخلیه آب منازل هستند. مشروح این گزارش را فردا در روزنامه «ایران» بخوانید. 
کپی