اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

کره شمالی نیروهای خارجی را مسئول ناآرامی در کوبا خواند

کره شمالی نیروهای خارجی را مسئول ناآرامی در کوبا خواند

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای اعلام کرد که تظاهرات اخیر ضد دولتی و نا ارامی ها در کوبا "نتیجه دستکاری پشت صحنه نیروهای خارجی" است.

 از خبرگزاری مرکزی کره شمالی، وزارت امور خارجه این کشور در این بیانیه آورده است: اخیراً اعتراضات گسترده ضد دولتی در چندین منطقه کوبا از جمله پایتخت برگزار شده است. این اعتراضات نتیجه دستکاری پشت صحنه نیروهای خارجی همراه با برنامه ریزی مداوم آنها برای نابودی سوسیالیسم و ‌انقلاب کوبا است.

در ماه آوریل، رهبر کره شمالی کیم جونگ اون با ارسال پیام های تبریک متعدد به رئیس جمهوری کوبا «میگل دیاز کانل» ابراز امیدواری کرد که روابط بین دو کشور تقویت شود.

در روزهای خیر هزاران کوبایی در اعتراضاتی از هاوانا تا سانتیاگو به خیابان ها آمدند و از محدودیت های همه گیری کرونا، سرعت واکسیناسیون و آنچه آنها بی توجهی دولت نامیدند ابراز سرخوردگی کردند.

شش دهه تحریم و سیاست ظالمانه آمریکا علیه کوبا واقعیتی است که مردم این جزیره کارائیب را برای تامین کوچکترین حقوق انسانی‌شان به سختی انداخته است. حال که رفع تحریم‌ها، روشن‌ترین راه نجات مردم رنج‌کشیده این کشور آمریکای لاتین است، سران غربی با پاک کردن صورت مسئله، دولت کوبا را به «احترام به صدای معترضان» فرا می‌خوانند. فراخوانی که نه به معنای احترام به اصول دموکراسی ادعایی دولت‌های غربی، که پشت پرده آن، افزودن معضلی به عنوان بی‌ثباتی بر درد تحریم و مشکلات اقتصادی این کشور است.

میگل دیاز کانل رئیس‌جمهوری کوبا در سخنرانی تلویزیونی گفت که از یک سو اقدام‌های آمریکا موجب شده تا این کشور آمریکای لاتین دچار کمبودهایی به خصوص در بخش مواد غذایی، دارو و مواد خام شود و از سوی دیگر رسانه‌ها به شدت در قالب یک جنگ نامتعارف به دنبال بی اعتبار کردن دولت و ایجاد شکاف میان دولت و مردم بوده و تلاش می‌کنند تا هاوانا را ناکارآمد و ناتوان از ایجاد رفاه برای مردم جلوه داده و آمریکا را موجب پیشرفت کشورهایی مانند کوبا نشان دهند./ ایرنا

کپی