اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰
نشست مدیران فرهنگستان هنر و پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد

نامور مطلق: علوم انسانی می‌تواند به تغذیه هنر کمک و یاری رساند

نامور مطلق: علوم انسانی می‌تواند به تغذیه هنر کمک و یاری رساند

گروه فرهنگی: نشست مدیران فرهنگستان هنر و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با محوریت لزوم گسترش همکاری‌ در حوزه‌های مختلف هنر و علوم انسانی میان این دو نهاد فرهنگی برگزار و در آن بر عدم وارداتی بودن هنر و علوم انسانی مانند حوزه‌های تکنولوژی و علم تأکید شد.

در این نشست که در فرهنگستان هنر برگزار شد و بهمن نامورمطلق مدیر فرهنگستان هنر و حسینعلی قبادی مدیر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و بعضی از مدیران دو مجموعه حضور داشتند، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن گزارشی از فعالیت‌های علمی و پژوهشی پژوهشگاه گفت: ارتباط دو حوزه علوم انسانی و هنر می‌تواند در حفظ و معرفی مفاخر و میراث مادی و معنوی و تمدنی ایران مؤثر باشد. هم‌افزایی این دو حوزه می‌تواند تمدن را به گفت‌وگو وادارد و به پویایی و زنده نگه‌داشتن آن کمک کند. قبادی در ادامه افزود: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بر اساس وظایف و مأموریت‌های سازمانی در سالیان گذشته همواره نگاه ویژه به موضوع هنر و مطالعات بینارشته‌ای را در دستور کار خود قرار داده است و وجود پژوهش‌ها و مطالعات ارزشمند در سال‌های اخیر نشان از اهمیت و توجه به این حوزه مطالعاتی در پژوهشگاه دارد. او تعامل و همکاری‌های مشترک میان نهادهای علمی و هنری بخصوص فرهنگستان هنر را مغتنم و مهم دانست.
نامور مطلق در سخنانی کوتاه گفت: برخلاف تکنولوژی و علم، حوزه علوم انسانی و هنر نمی‌تواند به واردات امید داشته باشد و این دو حوزه به‌دلیل نقشی که در هویت‌سازی و فرهنگ دارند، باید مُولّد باشند. هویت در فقدان این دو مخدوش می‌شود. اگر در حوزه هنر بخواهیم به آفرینش و خلق نائل شویم، ناگزیر باید با حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی ارتباط داشته باشیم تا به تألیف و خلق مؤلف دست یابیم. علوم انسانی می‌تواند به تغذیه هنر کمک و یاری رساند. امیدواریم با همکاری‌های آتی، بخصوص در مطالعات بینارشته‌ای چون فلسفه هنر و جامعه‌شناسی هنر و ادبیات، بتوانیم رویدادهای مشترکی داشته باشیم که با شناسایی سلیقه و ذائقه زیبایی‌شناسی جامعه و نقد این وضعیت بتوانیم با الگوسازی و تقویت الگوها سلیقه جامعه را ارتقا بخشیم. در پایان این نشست، تفاهمنامه‌ای میان پژوهشگاه و فرهنگستان هنر در چهارچوب اصل ضرورت توسعه همکاری علمی‌ بین مراکز مختلف آموزشی، پژوهشی و اجرایی، به‌منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های متقابل به امضای دو طرف رسید. همکاری در طراحی و اجرای طرح‌های پژوهشی کلان ملی در حوزه‌های تخصصی؛ همکاری و مشارکت در برگزاری کارگاه آموزشی، گردهمایی و همایش‌‌های تخصصی؛ همکاری در زمینه برنامه‌ریزی، تألیف، تدوین، تصحیح، تحقیق و ترجمه متون؛ از جمله مفاد این تفاهمنامه همکاری است.

کپی