اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

چرا باید دندان‌هایمان ردیف باشد؟

چرا باید دندان‌هایمان ردیف باشد؟
غلامعلی هاشمی دندانپزشک

ردیف بودن دندان ها هم مثل سلامت تمام اعضای دیگر بدن، یکی از موارد بسیار ضروری برای تغذیه صحیح، خوب جویدن غذا و جلوگیری از صدمه به مفصل گیجگاهی فکی که فک پایین را به استخوان گیجگاهی متصل می کند و همچنین ایجاد زیبایی و امکان نظافت دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی هایی است که به سبب در هم بودن دندان ها ممکن است ایجاد شود. این مساله، بسیار مهم است.

هماهنگ نبودن دندان ها با هم سبب ایجاد مشکلاتی هم در وضعیت انقباض و انبساط و استراحت عضلات جونده و صورت می شود؛ هم اینکه اگر تماس دندان های دو فک با یکدیگر درست نباشد، تخریب هایی را در مفصل گیجگاهی فکی ایجاد می کند. مفصل گیجگاهی فکی درست مانند  مفصل استخوان ران و لگن است.

بدین صورت که وقتی استخوان ران با قسمت مدور خود در حفره استخوان لگن قرار می گیرد، اگر این قرارگیری درست نباشد، هم به مهره های کمر صدمات زیادی  وارد می کند و هم به عضلات پا و عضلات ناحیه لگن و عضلات دور مهره های کمر  و باعث تخریبهایی در مهره های کمر هم در مفصل بین ران و لگن و هم  در خون رسانی و مسائل دیگری در عضلات و مفاصل پا می شود و کارکرد این اعضا را دچار اشکال می کند.


تخریب غضروف ها
  دقیقا به همین وضعیت استخوان فک پایین، با دو برجستگی در دو طرف صورت که به صورت دایره است، در حفره هایی در استخوان گیجگاهی همراه با رباط ها و غضروف مفصلی قرار دارد. اگر ارتباط دندان ها با همدیگر صحیح نباشد و ردیف دندان ها با همدیگر کامل نباشد، در حرکت های جونده بین دو فک، آسیب هایی به این مفصل وارد می شود که ممکن است غضروف را تخریب کند. به همین علت هم صداهای تق تق موقع باز و بسته کردن فک شنیده می شود. هم این که حفره مفصلی را که در استخوان گیجگاهی وجود دارد، تخریب می کند و هم سر مفصل دچار خوردگی و آسیب  می شود. در نتیجه  باعث جابجا شدن غیرقابل برگشت و غیر قابل درمان مفصل و تخریب غضروف بین مفصل فک و استخوان گیجگاه می شود.


در رفتگی مفصل
به جهت این که این غضروف عروق خونی مستقیمی ندارد،  و تغذیه آن به شکل غیرمستقیم انجام می شود، وقتی که صدمه دید و تخریبی در آن ایجاد شد، به هیچ عنوان قابل ترمیم و قابل برگشت نخواهد بود و صدمات اگر شدید باشد، باعث در رفتگی مفصل از  محل خودش می شود که گاهی برای جا انداختن این دررفتگی ها بیماران دچار مشکلات شدیدی می شوند و در موارد خیلی پیشرفته وقتی که در رفتگی ایجاد شد، دهان بیمار کاملا  باز  می ماند و بسته نمی شود  و درد بسیار ناراحت کننده ای تولید می کند و به سختی می شود آن را در جای خود قرار داد و ممکن است بارها و بارها این در رفتگی تکرار شود.


فشار روی اعصاب و درد
از ناحیه گیجگاهی فکی یکسری از اعصاب فک و صورت منشعب می شوند که تخریب این ناحیه مفصلی باعث فشار روی اعصاب و ایجاد دردهای صورتی، شبیه میگرن، خستگی عضلات صورت هنگام  بیداری از خواب و دردهایی در ناحیه فک، صورت و گاهی چشم و در ناحیه سر و پشت سر  و انقباض های نا خوشایندی در عضلات ایجاد می کند که در بسیای از موارد، دردهای ناشناخته ای که تولید می شود، حتی متخصصان مغز و اعصاب هم نمی توانند منشا آن را  تشخیص بدهند و با درمان های غیر اختصاصی به سبب مصرف داروهایی که عامل عارضه را درمان نمی کند، و اثرات ثانویه دارد، باعث مشکلات دیگری برای بیماران می شوند .
به علت عدم هماهنگی دندان ها مواد غذایی به صورت کامل جویده نخواهد شد و بلع آن ها باعث می شود که یکسری فشارهایی بر اندام های گوارشی مثل روده ، معده  ایجاد شود و هضم و جذب غذاهای نجویده دچار مشکل می شود. پس  هم از نظر زیبایی هم از نظر کارکرد هم از نظر جلوگیری از آسیب به کل ناحیه فک و صورت، عضلات و استخوان ها، باید سعی بشود دندان ها تا جایی که ممکن است، ارتباطات صحیح پیدا کنند و درهم ریختگی دندان ها اصلاح شود./ ایران‌آنلاین 

 

 

 

 

 

کپی