اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنتاگون آموزش برخی از افراد دخیل در ترور رئیس جمهوری هائیتی را تایید کرد

پنتاگون آموزش برخی از افراد دخیل در ترور رئیس جمهوری هائیتی را تایید کرد

پنتاگون اذعان کرد، برخی از اتباع کلمبیایی که در ترور رئیس جمهوری هائیتی دست داشتند، تحت آموزش نظامی آمریکا بودند.

 کن هافمن، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: بررسی داده‌های آموزشی ما نشان می‌دهد که گروهی کوچک از اتباع کلمبیایی دستگیر شده در جریان بررسی و تحقیقات درباره ترور ژووِنل موئیس، رئیس جمهوری هائیتی، در گذشته توسط ارتش آمریکا آموزش دیده و در برنامه‌های آن شرکت داشتند و در عین حال عضو فعال نیروهای نظامی کلمبیا نیز بودند.

هافمن نگفت که چند نفر از این افراد آموزش نظامی دریاف کرده‌اند اما این را اعلام کرد که برنامه‌های آموزشی بر مبنای رعایت حقوق بشر و بر اساس اجرای قانون بوده و ارتش‌ها باید تابع رهبری مدنی باشند که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است.

وی افزود: بررسی پنتاگون درباره این موضوع در جریان است.

بررسی‌های پنتاگون در این باره پس از آن صورت گرفته که مقام‌های هائیتی اعلام کردند، دو کلمبیایی ترور موئیس را برنامه‌ریزی و سازماندهی کردند.

خورخه لوئیس وارگاس، رئیس پلیس هائیتی گفت: می دانیم که "جرمن ریورا" و "دوبرنی کاپادور" از شهروندان کلمبیایی در برنامه ریزی و سازماندهی اولیه عملیات ترور رئیس جمهوری هائیتی دست داشته و برای این منظور، با افراد بیشتری در هائیتی تماس داشتند.

ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا نیز روز پنجشنبه گفته بود که سایرین می‌دانستند جرمی قرار است رخ دهد و ادامه داد: همه چیز نشان می‌دهد افرادی که در این عملیات دست داشتند از آن اطلاع دقیق داشته‌اند.

پس از درخواست مقام‌های هائیتی، تیمی از مقام‌های ارشد آمریکایی به هائیتی رفته‌اند تا به این دولت حوزه کارائیب برای برقراری ثبات در این کشور در پی ترور رئیس جمهوری کمک کنند.

ترور موئیس به خلا قدرت در هائیتی بدل شده و بسیاری از مقام‌های این کشور در تکاپو برای جانشینی وی در بحبوحه افزایش ناآرامی‌های مدنی و خشونت‌های بیشمار هستند.ایسنا

کپی