اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
الخلیج آنلاین:

در صورت احیای برجام، صادرات نفت ایران بلافاصله به ۱.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد / این رقم تا سال ۲۰۲۳ به تدریج به ۳.۸ میلیون بشکه خواهد رسید

در صورت احیای برجام، صادرات نفت ایران بلافاصله به ۱.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد / این رقم تا سال ۲۰۲۳ به تدریج به ۳.۸ میلیون بشکه خواهد رسید

الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم محمد أبو رزق نوشت: در صورت تدوام مذاکرات بین ایالات متحده و ایران در مورد پرونده هسته‌ای و نزدیکی رفع تحریم‌های اقتصادی ایران، نفت این کشور بیشترین سود را از این توافق می‌برد، چرا که می‌تواند به بازار‌های جهانی بازگشته و سهم بالایی در پر کردن خزانه تهران با میلیون‌ها دلار داشته باشد.

در ادامه این مطلب آمده است: در صورت رفع تحریم‌های اقتصادی، ایران می‌تواند روزانه ۳.۹ میلیون بشکه نفت تولید کند، یعنی همان میزانی که قبل از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، تولید می‌کرد و پس از خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای، تولید نفت ایران به روزانه ۱.۲ میلیون بشکه رسید که شامل ۹۵۲ هزار بشکه نفت خام می‌شود.

تهران اعلام کرد که ایالات متحده با رفع تحریم‌های ترامپ که مربوط به نفت بوده، موافقت کرده و بنابر تاکید محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی، واشنگتن تحریم‌های نفتی علیه ایران را رفع خواهد کرد.

با موافقت آمریکا، ایران واقعا به صادرات نفت قانونی و بدور از قاچاق دست می‌یابد، همانطور که خبرگزاری «اس اند بی پلاتس» آمریکا پیش بینی می‌کند در سال ۲۰۲۲ صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی ایران به ۱.۵ میلیون بشکه در روز برسد که این رقم می‌تواند در ربع اول سال جاری، به ۸۲۵ هزار بشکه در روز و در ربع سوم از سال ۲۰۲۰، به ۴۲۰ هزار بشکه برسد.

ایران مخازنی پر از نفت دارد که نزدیک به ۷۰ میلیون بشکه است و به محض رفع تحریم‌ها و بازگشت به توافق هسته‌ای با ایالات متحده و اتحادیه اروپا، در پی فروش آن برخواهد آمد.

حجم نفت ایران در مخازنش بین ۵۰ و ۶۰ میلیون بشکه است و البته این رقم با استناد به گزارش‌های «اف جی ای» و «اچ اس مارکت» و «اویل اکس» اعلام می‌شود.

گذشته از اینکه ایران حدود ۱۲۰ میلیون بشکه نفت خام و فرآورده‌های آن را دارد و گروه اوراسیا پیش بینی می‌کند که ایران پس از رفع تحریم‌ها بتواند صادرات نفت خود را به ۷۰۰ هزار بشکه برساند تا به تدریج این رقم به ۳.۸ میلیون بشکه در اواخر ۲۰۲۲ و اوایل ۲۰۲۳ برسد.

ورود به بازار‌ها

به گفته یکی از مسئولان بلند پایه در وزارت نفت ایران، این کشور در حال برنامه ریزی برای افزایش سریع تولیدات نفتی خود، همزمان با ادامه گفتگو‌ها در خصوص توافق هسته‌ای است. این در حالی است که خبرگزاری وزارت نفت ایران «شانا» روز چهارشنبه ۹ ژوئن از فرخ علیخانی، مدیر تولید شرکت ملی نفت ایران نقل کرد: «در صورتی که تحریم‌ها رفع شود، تولید نفت ایران طی چند ماه به همان مقدار گذشته باز می‌گردد». در واقع ایران امیدوار است تا در گام بعدی خود، تولید نفتش را به چهار میلیون بشکه در روز برساند.

عامر الشوبکی، پژوهشگر اقتصادی مسائل مربوط به نفت و انرژی، معتقد است که با نزدیکی بازگشت آمریکا به توافق هسته ای، نفت ایران واقعا به بازار‌های جهانی نزدیک شده است. با توجه به اینکه ایران مخازنی انباشته از نفت دارد که پس از رفع تحریم‌ها اقدام به فروش آن خواهد کرد، اوپک پلاس نیز این مساله را با دقت در نظر دارد.

در این میان، خبرگزاری بین المللی انرژی در گزارش ماهیانه خود در آوریل گذشته تاکید کرد که بارگیری نفت ایران به حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و این بالاترین میزان در طول ۲ سال گذشته است.

این خبرگزاری در گزارش خود تاکید کرد که با وجود تحریم‌های آمریکا، چین خرید نفت ایران را به طور کامل متوقف نکرد و تهران روزانه حدود ۳۶۰ هزار بشکه نفت به پکن صادر می‌کند، که این رقم نسبت به ۱۵۰ هزار بشکه در ۹ ماه اول ۲۰۲۰، افزایش یافته است.

خبرگزاری انرژی، معتقد است که در صورت موفقیت مذاکرات جاری در وین و کاهش تحریم‌های آمریکا، چه بسا در زمانی نسبتا کوتاه، صادرات نفت ایران به ۱.۵ میلیون بشکه در بازار‌های جهانی برسد.

/انتخاب

 

کپی