اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

جابه‌جایی ۵۰۰ میلیون تن بار جاده‌ای در سال گذشته/تجهیز بنادر جنوب به ۲ لایروب مدرن‌

جابه‌جایی ۵۰۰ میلیون تن بار جاده‌ای در سال گذشته/تجهیز بنادر جنوب به ۲ لایروب مدرن‌

وزیر راه و شهرسازی گفت: ‌امروز پس از ۵۰ سال دو لایروب مدرن وارد شبکه دریایی کشور خواهد شد که در بنادر جنوب بهره‌برداری می‌شود و ظرفیت تخلیه و بارگیری را افزایش می‌دهد.

 محمد اسلامی امروز در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در این دوره 14 هزار کیلومتر راه روستایی آسفالت به راه‌های موجود اضافه شد و 11 هزار کیلومتر بزرگراه داریم.

وی با بیان اینکه امروز 16 پروژه در بنادر افتتاح می‌شود گفت: ظرفیت بنادر ما در سال 92 رقم 180 میلیون تن بود که امروز به 285 میلیون تن رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بنادر ما به سمت بنادر نسل سوم حرکت کرده‌اند گفت: ظرفیت پهلوگیری و تخلیه و بارگیری افزایش یافته است و مدت انتظار کشتی‌ها از دو هفته به 7 روز کاهش یافته است.

اسلامی ادامه داد: برای رفتن به سمت بنادر نسل سوم ایجاد صنایع و ظرفیت فرآوری مواد و بازفرآوری لازم است تا قدرت ترانزیت افزایش یابد.

وی با بیان اینکه 17 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دفتری در بنادر داریم، گفت: 14 هزار میلیارد تومان آن در این دولت انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نظام جامع حمل و نقل و نظام جامع لجستیک اظهار داشت: قدرت اقتصادی هر کشور شامل دو قدرت «برند» و «لجستیک» است که اگر پویا شود اقتصاد پویا می‌شود.

اسلامی بیان کرد: ما برای قدرت‌سازی لجستیکی مطالعات و ایجاد شیوه‌نامه‌ها را ایجاد کردیم تا سرمایه‌گذاری توسعه یابد و زیرساخت‌ها بر اساس برنامه محور باشد.

وی با بیان اینکه پروژه‌های توسعه‌ای را با این نگاه راهبردی دنبال می‌کنیم، گفت: در این حوزه برنامه‌های مشخص وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نوسازی ناوگان کامیونی اظهار داشت: 55 هزار دستگاه کامیون با عمر بالای 40 سال داریم که علاوه بر مصرف سوخت بالا، راندمان جابه‌جایی جاده‌ای کالا را کاهش می‌دهند که در سال 98 نوسازی ناوگان را شروع کردیم.

اسلامی با بیان اینکه در سال 99 میزان 500 میلیون تن بار جاده‌ای جابجا شد، گفت: این رقم نسبت به سال 98 میزان 7 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه 60 درصد بزرگراه‌های کشور در این دولت ساخته شد، گفت: توسعه بنادر را به صورت جدی دنبال کردیم، در بنادر چابهار ظرفیت به 8.5 میلیون تن رسیده است و امروز به سمت ظرفیت 20 میلیون تن حرکت می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: ‌امروز پس از 50 سال دو لایروب مدرن وارد شبکه دریایی کشور خواهد شد که در بنادر جنوب بهره‌برداری می‌شود و ظرفیت تخلیه و بارگیری را افزایش می‌دهد.

اسلامی افزود: هر لایروب 4 هزار مترمکعب ظرفیت دارد و با این دو لایروب آبخور مورد نیاز و ظرفیت اسمی بنادر را همواره ثابت نگه می‌داریم.

/فارس

کپی