اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

هوای ناسالم تهران؛ بیماران قلبی، سالمندان و زنان باردار در خانه بمانند

هوای ناسالم تهران؛ بیماران قلبی، سالمندان و زنان باردار در خانه بمانند

کیفیت هوای پایتخت امروز (۲۴ تیرماه) از لحاظ غلظت آلاینده‌های ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۰۸ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس از جمله کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی قرار گرفت و در این شرایط به این گروه ها توصیه می شود که در خانه بمانند.

اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۰ امروز بر روی شاخص ۱۱۳ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۹۶، ازن با شاخص ۸۰، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۶۶ و منواکسید کربن با شاخص ۲۱ بوده است.

براین اساس، ایستگاه‌های اقدسیه منطقه یک با شاخص ۶۱، گلبرگ منطقه۸ با شاخص ۷۵ و شهرداری منطقه۲ با شاخص ۷۶ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون کمترین آلایندگی را به ثبت رسانده و جزو مناطق سالم بود.

همچنین ایستگاه‌های شریف (منطقه۲ شهرداری) و منطقه۲۱ هر ۲ با شاخص ۱۵۵، پارک قائم منطقه۱۸ با شاخص ۱۴۸ و شهرداری منطقه۱۹ با شاخص ۱۳۷ از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه  یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۹۵ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۱۸ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه ها در تهران به ثبت رسیده است./ایرنا


 

کپی