اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

آماده‌باش سازمان اورژانس کشور برای مقابله با سیل احتمالی در ۱۱ استان

آماده‌باش سازمان اورژانس کشور برای مقابله با سیل احتمالی در ۱۱ استان

سازمان اورژانس کشور پیرو هشدار سازمان هواشناسی در رابطه با افزایش بارش و باد شدید در ۱۱ استان کشور به حالت آماده باش درآمد.

به گزارش وبدا، بر این اساس با دستور رییس سازمان اورژانس کشور، مراکز اورژانس ۱۱ استان و دانشگاه های علوم پزشکی برای پاسخ سریع به حوادث احتمالی و رعایت اصول پیشگیرانه به حالت آماده باش در آمدند.

با توجه به اهمیت موضوع، امروز(چهارشنبه) جلسه ای مجازی برای تاکید مجدد و بررسی میزان آمادگی، با دانشگاه های درگیر و نمایندگان سازمان انتقال خون و معاونت بهداشت وزارت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه روسای اورژانس استان های درگیر ضمن ارائه گزارشی از اقدامات پیشگیرانه انجام شده، بر آمادگی خود برای مقابله با سیل احتمالی و کاهش صدمات ناشی از آن تاکید کردند.

رییس سازمان اورژانس کشور، همکاری میان بخش های درمانی و عملیاتی با توجه به هشدار صادر شده درباره احتمال افزایش بارش ها و وزش باد در ۱۱ استان را ضروری دانست.

پیرحسن کولیوند با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات بین مسئولان اورژانس و دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان گفت: در این جلسات باید خطرات بررسی شود و هر بخشی با توجه به مسئولیت ها آماده باشد و احتمالات را بررسی کند تا خسارت ها به کمترین حد برسد.

وی درباره اهمیت پیشبرد برنامه ریزی شده کارها در شرایط  بحرانی گفت: هر جایی که با برنامه پیش رفتیم یا خسارت به حداقل رسیده یا خسارت نداشته ایم.

رییس سازمان اورژانس کشور افزود: همکاری بین بخشی با فرمانداران، استانداری و حتی سازمان های مردم نهاد که در وضع بحران می توانند کمک کنند، انجام شود همچنین علاوه بر آمادگی تیم های عملیات ویژه، باید از معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیز کمک بگیریم.

وی همچنین با اشاره به وجود محدودیت های کرونایی در سراسر کشور، به ویژه در استان سیستان و بلوچستان گفت: باید بخشی از ظرفیت بیمارستان های سیستان و بلوچستان و استان های همجوار برای مصدومان احتمالی سیل در نظرگرفته شود تا با کمبود تخت رو به رو نشویم.

ارزیابی فوری بخش ها و اتاق های عمل بیمارستان ها و نیز حفظ ارتباط با رسانه ها از دیگر نکاتی بود که دکتر کولیوند بر آن تاکید کرد و افزود: دارو و تجهیزات باید در شرایطی نگهداری شود که با سیل، آسیب نبیند.

کپی