اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

بر اساس مصوبه هیات دولت

زلزله زدگان خراسان شمالی ۲۰۰ میلیون ریال وام بلاعوض می گیرند

زلزله زدگان خراسان شمالی ۲۰۰ میلیون ریال وام بلاعوض می گیرند

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: براساس مصوبه هیات دولت به هر خانوار شهری و روستایی استان که خانه هاشان براثر زلزله ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری تخریب شد، حدود ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می شود.

جواد نظری اظهار داشت: براساس این مصوبه ۱۵۹میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض برای کمک به ساخت مسکن ۱۴۵ خانوار زلزله زده شهری و ۶۵۰ خانوار زلزله زده روستایی  به ازاء خانوار ۲۰۰ میلیون ریال از سوی بانکهای عامل پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن طبق مصوبه هیات دولت هر خانوار زلزله زده که واحدهای مسکونی آنها تخریب شد، برای اجاره واحدهای مسکونی در مناطق شهری و روستایی در قالب اسکان موقت ۱۵۰ میلیون تسهیلات ودیعه مسکن دریافت می کنند.

نظری در مورد مصوبات حمایتی دولت برای واحدهای مسکونی خسارت دیده در زلزله نیز اظهارداشت: برای خانوار روستایی و شهری خسارت دیده ناشی از زلزله نیز تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض از سوی دولت با عاملیت بانک های دولتی پرداخت خواهد شد.

به گفته وی دولت هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای مرمت واحدهای مسکونی روستایی، شهری و تجاری مصوب کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهارداشت: دولت در مجموع تامین ۴۵۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار  حمایتی شامل کمک های بلاعوض و تسهیلات ودیعه مسکن و بازسازی و بهسازی تاسیسات زیربنایی برای زلزله زدگان این استان مصوب کرد که بزودی  پس از معرفی بنیاد مسکن از سوی بانک های عامل به خسارت دیدگان پرداخت می شود.

به گفته وی ۱۰۰ میلیارد ریال از اعتبار مصوب هیات دولت برای بهسازی و بازسازی  تاسیسات زیربنایی در مناطق زلزله زده هزینه خواهد شد.

صدور پروانه رایگان ساخت مسکن

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهارداشت : هیات دولت برای تسریع در ساخت و ساز مسکن زلزله زدگان برای هر واحد مسکونی روستایی حدود ۲۰ میلیون ریال و خانوارهای شهری که مسکن آنها در زلزله  تخریب شد حدود ۱۰۰ میلیون ریال مصوب کرد که این اعتبار در اختیار دهیاری و شهرداری های مناطق زلزله زده برای صدور پروانه قرار می گیرد.

به گفته وی دولت حدود ۲۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برای صدور پروانه رایگان ساخت مسکن برای زلزله زدگان مصوب و تخصیص داد.

تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن

نظری خاطرنشان کرد: همچنین دولت برای ساخت هر واحد مسکونی روستایی حدود ۸۰۰ میلیون ریال و مسکن شهری نیز تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت مصوب کرد که در مجموع ۶۸۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار برای این بخش اختصاص داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی اظهارداشت :  این تسهیلات با کارمزد چهار درصد برای مناطق روستایی و پنج درصد مناطق شهری با معرفی بنیاد مسکن از سوی بانک های عامل پرداخت می شود.

به گفته وی واحدهای تجاری مناطق زلزله زده نیز دولت حدود 30 میلیارد ریال اعتبار مصوب کرد که به این خسارت دیدگان مطابق با میزان خسارت ها پرداخت می شود.

زلزله ۵.۵ ریشتر  ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری در عمق ۱۰ کیلومتری شهر سنخواست در شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی را لرزاند و پس از آن در مدت ۲۴ ساعت بیش از ۳۰ بار سنخواست، شوقان و برخی مناطق اطراف شاهد پس لرزه هایی به بزرگی ۲ تا ۴ ریشتر بود.

این زمین لرزه طبق آخرین بررسی آماری به یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی که قالب آنها واحدهای مسکونی خشت و گلی بود را بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد کرد که ۱۲۱ واحد مسکونی به طور کامل تخریب شد.

هیات دولت در نشست روز چهارشنبه هفته گذشته ۱۶ تیرماه هیات دولت مبلغ ۴۵۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای به منظور بازسازی مناطق زلزله زده استان مصوب کرد./ ایرنا

کپی