اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

افشاگری مصر از سندی درباره وعده آمریکا برای بازداشت فعال مخالف سیسی

افشاگری مصر از سندی درباره وعده آمریکا برای بازداشت فعال مخالف سیسی

رئیس سرویس اطلاعات مصر با افشای سندی از بدقولی آمریکا درباره بازداشت فعال سیاسی مخالف به محض ورود به آمریکا گلایه کرد. دولت آمریکا واکنشی به افشای این سند نداشته است.

 به نقل از عربی۲۱، عباس کامل، رئیس سرویس اطلاعات مصر اخیرا با ارائه سندی خواستار بازداشت محمد سلطان، فعال مصری- آمریکایی به محض ورودش به آمریکا شد.

کامل ماه میلادی گذشته به آمریکا سفر کرده و با اعضای کنگره دیدار کرد.

او اصرار دارد که ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ وعده داده است اگر مصر محمد سلطان را آزاد کند، او بقیه حبس ابد خود را در یک زندان آمریکایی می‌گذراند.

کامل در این باره یک سند امضا شده بین مسوولان آمریکایی و مصری را رو کرد که به مثابه تاییدی بر گفته‌های وی است.

مصر، سلطان را به ارتکاب جنایت‌های "تروریستی" از جمله نشر اخبار دروغین متهم می‌کند؛ اتهامی که مدافعان حقوق بشر آن را "بی‌اساس" می‌دانند.

ماه مه ۲۰۱۵ پس از مذاکرات دولت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر تابعیت مصری دوگانه سلطان را لغو و او را آزاد کرد و در پی سلب تابعیت مصری او توانست به آمریکا بازگردد.

طبق سندی که عباس کامل فاش کرد، مقامات آمریکایی توافق کردند که سلطان باقیمانده حبس ابد خود را در زندانی در آمریکا سپری کند.

روزنامه پولتیکو که به رو نوشتی از این سند دسترسی پیدا کرده، نوشت، واشنگتن و وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره این سند یا حقیقت داشتن یا نداشتن آن خودداری کردند.

اما به گفته یک شخص آگاه از روند این پرونده، مسوولان وزارت امور خارجه آمریکا این سند را دیده‌اند.

وی گفت، زمانی که آمریکایی‌ها تلاش داشتند سلطان را از مصر خارج کنند، وقتی سند در لحظات آخر در فرودگاه به مسوولان آمریکایی داده شد، یکی از کارمندان دولت آن را امضا کرد.

این شخص گفت، دولت به وی اطلاع داده است به لحاظ قانونی این سند لازم الاجرا نیست‌.

گفته می‌شود سند مذکور که به زبان عربی نوشته شده، توسط نماینده سفارت آمریکا و نماینده "اینترپل قاهره" امضا شده و در آن آمده است که سلطان "برای از سرگیری حکم خود تحت نظارت مقامات ذی صلاح" به وطن خود اعزام خواهد شد.

روزنامه پولتیکو نوشت، رمزگشایی امضای آمریکایی که گفته می‌شود در این سند وجود دارد دشوار است اما در آن آمده است که سلطان در یک کاروان امنیتی آمریکایی به دو تن تحویل داده شد. ظاهرا نام یکی از این دو به زبان عربی "نولین جانسون" بوده و امضای مذکور حاوی حروف "N" و "J" است.

جانسون طبق پروفایل شخصی در لینکدین، یک دیپلمات آمریکایی است که هنگام آزادی سلطان در مصر اقامت داشته است.

او در این پروفایل اظهار می‌کند به دلیل نقشی که در آزادی و بازگرداندن بازداشتی عالی رتبه آمریکایی-مصری به کشورش داشته به او جایزه افتخار اعطا شده است.

به نوشته پولتیکو، جانسون و سفارت مصر در واشنگتن به درخواست‌های متعدد برای اظهارنظر در این رابطه پاسخ ندادند.

محمد سلطان ادعاهای رئیس سرویس اطلاعات مصر را پیشرفت کمپین ایجاد رعب و وحشت و قلدری دولت این کشور علیه وی و مدافعان حقوق بشر دانست.

وی گفت: امیدوارم دولت آمریکا برای حفاظت از حقوق و آزادی های اساسی من در برابر تجاوزهای آن (مصر) به سرعت و قاطعانه پاسخ دهد./ ایسنا

کپی