اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

سراب آب در هورالعظیم

سراب آب در هورالعظیم
زهره افشار خبرنگار

«مخزن شماره یک هورالعظیم روبه خشکی است ودیگر کرخه، نهری بیش نیست. اگر آبی از سد به هورالعظیم نرسد باید منتظر فاجعه زیست محیطی در منطقه باشیم.» این بخشی از صحبت‌های«قاسم ساعدی» نماینده مردم هویزه و دشت آزادگان است که پس از بازدید روز دوشنبه خود از سد کرخه و هورالعظیم به شدت از وضعیت این تالاب اظهار نگرانی می‌کند.

 وی به «ایران» می‌گوید در این بازدید مشخص شد طی هفته گذشته به‌دلیل روند گرمای بالای 50 درجه و تبخیر زیاد بازهم حجم مخزن شماره یک در شمال هورالعظیم کاهش یافته و به حد 40 درصد رسیده است. حجم مخازن دیگر نیز مناسب نیست، هیچ کدام از مخازن حجم آبگیری‌شان به بالای 80 درصد نمی‌رسد. از سوی دیگر به‌دلیل اینکه آبی به هورالعظیم وارد نمی‌شود آب راکت شده و از فاصله چند کیلومتری هم بوی تعفن به مشام می‌رسد. عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید در حال حاضر 60 روستای منطقه که آب شرب آنها از پمپاژ و تصفیه آب کرخه تأمین می‌شد دچار تنش آبی شده‌اند. شاخه نیسان رودخانه کرخه کاملاً خشک است و می‌توان در کف رودخانه پیاده‌روی کرد.
این روستاها در حال حاضر بوسیله تانکر آبرسانی می‌شوند و اگر بزودی آبی از سد کرخه رها‌سازی نشود برای آب شرب دشت آزادگان و هویزه با مشکل مواجه می‌شویم. وی تأکید می‌کند خشکسالی به جای خود، اما عدم مدیریت آب در خوزستان از سوی سازمان آب و برق و وزارت نیرو این مشکل را دو چندان کرده است. وی می‌افزاید: چرا در سه ماه گذشته باید اینقدر آب از سدها رها‌سازی شود که به تخریب اراضی پایین دست بینجامد و حالا آبی برای رهاسازی نباشد. ساعدی خاطرنشان می‌کند: نمایندگان خوزستان مصرانه حقابه هورالعظیم را پیگیری خواهند کرد.

کپی