اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

"وزارت خانواده" تاسیس شود

"وزارت خانواده" تاسیس شود

«اگر بخوایم به خانواده بهاء دهیم باید به ازدواج بهاء دهیم. خانواده دو رکن اساسی زن و شوهر دارد و اگر به زوجیت معنا دهیم و در مسیر آرامش حرکت کنیم دیگر طلاق معنا ندارد. بنابراین باید مولفه های آرامش را درون خود نهاینه کنیم.»

عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران و رییس اسبق سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با بیان اینکه روز ملی ازدواج بر همه مبارک است، گفت: اگر بخوایم به خانواده بهاء دهیم باید به ازدواج بهاء دهیم. خانواده دو رکن اساسی زن و شوهر دارد و اگر به زوجیت معنا دهیم و در مسیر آرامش حرکت کنیم دیگر طلاق معنا ندارد. بنابراین باید مولفه های آرامش را درون خود نهاینه کنیم.

دکتر غلامعلی افروز در مراسم سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) که با حضور وزیر ورزش و جوانان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های اجرایی،خیرین و فعالان حوزه ازدواج و مدیران مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده برگزار شد، اظهار کرد: ازدواج یک نیاز فطری و ضرورت اجتماعی است. هرکس عمدا ازدواج نکند با مشکل جدی مواجه می‌شود و به همین جهت ازدواج پرشکوه ترین گل‌واژه هستی است.

این استاد ممتاز دانشگاه افزود: ازدواج فلسفه ابداع و بقاء حیات انسان است و فلسفه خلقت بر زوجیت استوار است. خدای مهربان هستی را بر عروس و داماد می‌آفریند و تمام هستی زوج هستند و به این معنا ازدواج خیلی مهم است. قانون خلقت بر زوجیت است، این زوجیت در جمادات قهری در حیوانات غریزی و در انسان انتخابی است.

عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران تصریح کرد: هیچ کس نمی‌تواند در فرآیند فرزند آوری جنسیت را تعیین کند چراکه خداوند می‌خواهد زوج بیافریند، به همین جهت ازدواج انتخابی است.

وی با بیان اینکه ازدواج و همسر سترگ ترین سرمایه انسان است و تمام ریشه‌های طلاق به خاطر این است که ازدواج درست انجام نمی‌شود، گفت: انتخاب همسر باید دل آرام باشد. ما بر اساس چهره و... ازدواج می‌کنیم غافل از اینکه ادامه حیات مشترک ما بر اصول آرامش آفرینی استوار است و چون غایت ازدواج رسیدن به آرامش است همسر مطلوب ما باید آرامشگر و رامشگر باشد و اگر چنین نیست مشکل ایجاد کرده ایم.

افروز با اشاره به پنج اصلی که ازدواج بر آن استوار است، خاطر نشان کرد: زن و شوهرِ دلارام، باید در عرصه‌های اخلاقی و باور دینی همسو، برخوردار از طهارت نفسانی برای پایداری ازدواج باشند و وجودشان برای همسر گرمابخش و لباس عاطفی یکدیگر باشند. اندیشه زوجیت و تلاششان در زندگی مشترک بر مودت و رحمت استوار باشد یعنی محبت متقابل و محبت یک سویه (رحمت) باشد.

به گفته این استاد ممتاز دانشگاه، زن و شوهر باید در حیات زیستی و شناختی مثبت اندیشی، بخشایش گری، توکل، نگاه، کلام، رفتار بی‌منت و بدون توقع باشند و  اینگونه اگر ازدواج عمیق باشد دیگر طلاق معنا ندارد.

عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران تصریح کرد:  معتقد است که خانواده تنها نهاد فطری و جاودانه انسان است و از این رو رسالت سِتُرگی در این راستا بر عهده معاونت جوانان است.

افروز با اشاره به پیشنهاد پی در پی خود در خصوص تاسیس "وزارت خانواده"، ادامه داد: کشور ما نیاز دارد به وزارت پر اقتدار خانواده که اصل ۱۰ قانون اساسی مقرر می‌داند که تمام برنامه های کشور خانواده محور باشد. مادرها باغبان و پدرها سنگربان بوستان خانواده هستند و بچه ها گلها و میوه ها هستند، خانواده کانون محبوبان هستی است و باید باشد. زن و شوهر اگر محبوب هم شوند محبوب فرزندان شده و فرزندان با آنها همدلی می‌کنند و دیگر کج‌روی معنی ندارد.

این استاد ممتاز روانشناسی در پایان خاطر نشان کرد: اگر زن و شوهر محبوب هم شدند به دلیل اینکه محبوبان قابل زیارت هستند؛ خانواده ما زیارتگاه ما می‌شود. شخصیت بچه ها در خانواده تکمیل می‌شود و ما باید فرزندانمان را برای فردا که باید در جایگاه عروس و داماد قرار گیرند پرورش دهیم. خانواده باید دانشگاه عروس پروری و داماد پروری باشد. خانواده میعادگاه عشق است و آغاز حرکت در مسیر آرامش است و آرامش یعنی تجربه خوشبختی حقیقی. آرامش مسیر است و این مسیر را باید تا بهشت ادامه دهیم./ ایسنا

ابتکار: آموزش مهارت‌های خوب زیستن از رویکردهای دولت دوازدهم بود/ مسائل و مباحث را به زبان امروز به جوانان منتقل کنیم

چرا سن بلوغ پسران به مقطع دبستان کاهش پیدا کرد؟/ نقش کمرنگ معلمان زن در بروز این پدیده

لایحه ناظر بر روند مطالبه اجرت‌المثل زوجه در ایام زوجیت روی میز دولت

 

 

 

کپی