اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
محسنی بندپی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا استان تهران؛

افزایش آمارها؛ تفاوت پیک پنجم کرونا با پیک‌های گذشته/ اثربخشی درمانگاه‌های سرپایی و تزریق رمدسیویر

افزایش آمارها؛ تفاوت پیک پنجم کرونا با پیک‌های گذشته/ اثربخشی درمانگاه‌های سرپایی و تزریق رمدسیویر

استاندار تهران با اشاره به افزایش آمار بیماران سرپایی، بستری ها و فوتی ها به صورت همزمان تاکید کرد: پیک پنجم کرونا ویروس با سایر پیک ها از لحاظ افزایش همزمان آمارها متفاوت است.

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا استان تهران گفت: پیک پنجم کرونا ویروس با همه پیک های گذشته متفاوت است. نوع ویروس دلتا که در حال چرخش در کشور است بیماری زایی، میزان بیماران سرپایی، بستری ها و فوتی های ناشی از آن هر سه همزمان در حال افزایش است در حالیکه در پیک های گذشته چنین نبوده که هر سه با هم افزایش داشته باشند.

وی افزود: در نوزدهم ماه جاری در استان تهران ۱۶۹۱ نفر بستری داشته ایم که ۹۷۱ نفر ترخیص شدند، اما امروز بیستم ۱۸۵۲ نفر بستری داشته ایم که ۱۱۱۴ نفر ترخیص شدند. این زنگ خطری است که باید تفکری جدید را حاکم کنیم.

وی ادامه داد: اگر اثربخشی درمانگاه های سرپایی را مشاهده کردیم باید نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم. دو فرماندار ورامین و پردیس در استان تهران با اینکه واکسن زده اند دچار این بیماری شده اند. لذا سازمان های بیمه گر باید موظف باشند نسبت به هزینه های تزریق آمپول رندسیور پرداخت ها را به موقع انجام دهند. منابع دیگری از وزارت بهداشت و دولت برای این موضوع اختصاص پیدا کند. در گزارش روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا به دلیل آنکه تست های PCR نسبت به قبل از نصف هم کمتر شده اعلام شد در یک استانی تعداد مبتلایان کاهش پیدا کرده در حالیکه در تهران روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ بیمار بستری اضافه می شود. باید تست های PCR فراگیر شود تا تشخیص ها به موقع انجام شود.

بندپی در خصوص واکسیناسیون نیز گفت: در روز شنبه فاصله گذاری اجتماعی تهران ۷۲ درصد بوده، باید نسبت به مسائلی که در وزارت بهداشت روی می دهد حساس تر باشیم. نه اینکه آمارسازی کنیم و از سوی دیگر نیز نباید عدم اتخاذ تصمیم های نادرست را به گردن استان بیندازند.

استاندار تهران تاکید کرد: هر چه مقاطع سنی برای واکسیناسیون پایین تر می آید جمعیت آنها بیشتر می شود. لذا تصمیم گرفته شد که مقاطع سنی به صورت دو ساله شود اما به ناگهان در سامانه ۶۵ سال به بالا را اعلام کردند. وقتی این موضوع اعلام می شود مگر امکان دارد که واکسن برای ۶۵ سال به بالاها تزریق نشود. این در حالیست که ۴۴۸ هزار نفر ۶۵ سال به بالا داریم اما فعلا ملاک برای تزریق واکسن ۶۸ سال به بالا باید باشد.

وی ادامه داد: برای جا مانده های ۷۰ سال به بالا نیز هر یک از دانشگاه های علوم پزشکی باید یک مرکز را برای آنها اختصاص دهد تا این افراد قاطی جمعیت نشوند. حداقل در شهر تهران این کار باید انجام شود.

استاندار تهران با تاکید بر اینکه نباید فاصله گذاری اجتماعی نادیده گرفته شود، افزود: فرودگاه ها و مراکز مسافربری برون شهری از مکان هایی است که نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی درصد پایین تری دارند.

لذا باید به مسئولین آنها تذکر لازم داده شود. امیدواریم با هماهنگی و هم افزایی انجام شده و تشدید نظارت ها توسط نیروی انتظامی با همکاری گروه های صنفی نسبت به مدیریت بیماری اقدام شود. همچنین ۸۰ مرکز واکسیناسیون اگر واکسن به آنها داده شود آمادگی دارند که کار واکسیناسیون را با سرعت بیشتری انجام دهند.


تلاش برای بهره گیری از درمانگاه های سرپایی و استفاده از رمدسیویر

استاندار تهران به ارسال پیشنهاد برای قرارگاه مقابله با کرونا برای بهره‌گیری از درمانگاه های سرپایی درمان کرونا و همچنین استفاده از رمدسیویر از طریق تامین بهای آن توسط سازمان های بیمه گر و یا دولت خبر داد.

انوشیروان محسنی بندپی در پایان جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران در تشریح مصوبات این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر شاهد افزایش بیماران سرپایی، بستری و فوتی در استان تهران هستیم. لذا باید تصمیماتی اتخاذ شود تا نسبت به مدیریت این بیماری اقدامات اثربخش انجام شود.

وی افزود: فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان مهمترین اقدام تا پوشش کامل واکسیناسیون است که اثربخشی بالایی دارد. در این راستا دستگاه هایی همچون فرودگاه ها و مسافربری های برون شهری رعایت کمتری در این حوزه دارند که مدیران آنها احضار شده اند تا نسبت به رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی توجیه شوند.

وی ادامه داد: اد: اثربخشی درمانگاه های سرپایی و تزریق رمدسیویر مدتی است به دلیل مشکلات مالی متوقف شده، لذا در جلسه امروز دو پیشنهاد مطرح شد که به قرارگاه مقابله با کرونا ویروس ارسال خواهد شد. یکی از آنها این بود که سازمان های بیمه گر بهای رمدسیویر را در کمترین زمان به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت کنند و یا اینکه وزارت بهداشت و دولت نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام کنند.

وی تاکید کرد: مصوبه دیگر امروز این بود که اطلاعات گروه های سنی برای واکسیناسیون در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار بگیرد تا آنها نسبت به نوبت دهی و تزریق واکسن اقدام کنند./ ایسنا

زالی خواستار تامین اعتبار ویژه برای مقابله با پیک پنجم کرونا

شمار قربانیان کرونا در تهران به مرز ۱۰۰ نفر در روز نزدیک می‌شود

سوپرمارکت‌ها در صدر اخطارهای کرونایی/ کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی