اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

روند واکسیناسیون در افغانستان
وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد واکسیناسیون با واکسن «جانسون‌اند جانسون» اهدایی امریکا را در کابل آغاز کرده و انتقال آن به ولایت‌ها نیز جریان دارد. امریکا سه میلیون دوز واکسن کرونا به افغانستان کمک کرده که حدود یک و نیم میلیون آن دو روز پیش به کابل رسید. میرویس علیزی، از سخنگویان وزارت بهداشت افغانستان گفت افراد بالاتر از۵۵ ساله و کارکنان نهادهایی که با مراجعین بیشتر سروکار دارند از جمله کارمندان بهداشت، استادان دانشگاه و مکاتب در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند. سفارت امریکا نیز گفته که بعد از شیوع کرونا ۴۰ میلیون دلار را مستقیماً برای مبارزه با کرونا هزینه کرده و ۹۰ میلیون دلار دیگر را نیز مرتبط با کرونا در افغانستان مصرف کرده است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت افغانستان، در یک شبانه روز گذشته ۶۷ نفر به‌دلیل ابتلا به کرونا در این کشور جان داده‌اند. با این ارقام جدید، شمار کل جانباختگان در این کشور به حدود شش هزار نفر و کل مبتلایان نیز به بیشتر از ۱۳۴ هزار نفر رسیده‌اند.
 
 
---
 
 
جنجال فروش نقاشی‌های پسر بایدن
کاخ سفید از نقش خود در کمک به تنظیم سازوکاری که براساس آن نام خریداران نقاشی‌های هانتر بایدن محرمانه می‌ماند، دفاع کرده است. هدف کاخ سفید پرهیز از مسائل اخلاقی است که ممکن است فروش این آثار برای خانواده رئیس‌جمهور، جو بایدن، پدید آورد. براساس این توافق حتی هانتر بایدن، پسر جو بایدن، نام خریداران را نخواهد دانست تا خریداران نتوانند خواستار جبران این سود از رئیس‌جمهوری شوند. گفته می‌شود این نقاشی‌ها ممکن است تا نیم میلیون دلار فروش برود. هانتر بایدن که ۵۱ سال دارد در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) کتاب خاطرات خود را منتشر کرد که در آن تقلایش برای ترک اعتیاد به کوکائین را تشریح می‌کند.
 
 
 
---
رکورد مرگ کرونایی در روسیه
آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در روسیه روز شنبه ۱۹ تیر ماه با ثبت ۷۵۲ مورد به بالاترین میزان خود از آغاز شیوع بیماری کووید۱۹ در این کشور رسید. مقامات روسیه همچنین گزارش دادند که در این روز ۲۵ هزار و ۸۲ نفر دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. موج جدید ابتلا به ویروس کرونا در روسیه در نتیجه عدم تمایل بسیاری از مردم روسیه به واکسیناسیون بوده است. تا هفته گذشته تنها حدود ۱۵ درصد مردم روسیه در برابر ویروس کرونا واکسیناسیون شده‌ بودند و بسیاری از روس‌ها گفته‌اند که به واکسن‌ها و اظهارات مقامات روسیه در این باره اعتماد ندارند.
 
---
 
اولین آموزشگاه تراجنسی‌ها در پاکستان
«مراد راس» وزیر آموزش ایالت پنجاب اولین آموزشگاه دولتی زنان تراجنسی  در پاکستان را  افتتاح کرد. آموزگاران و استادان این مدرسه که ۱۸ شاگرد دارد،  خود نیز ترنس هستند. این اقلیت جنسی به‌دلیل رانده شدن به حاشیه اجتماع، ناچار است برای امرار معاش خود به تن‌فروشی، تکدی‌گری یا رقصیدن در مجالس و بزم‌ها رو بیاورد. این مرکز کلاس‌های آموزش حرفه‌ نیز دارد تا تراجنسی‌ها مهارت‌های لازم را برای اشتغال و همپیوندی با بازار کار فرا بگیرند. هدف از تأسیس این آموزشگاه، ایجاد محیطی آرام برای توانمندسازی و تحصیل زنان ترنس‌ عنوان شده است.
 
 
---
 
آغاز فضانوردی توریستی
«ریچارد برانسون» میلیاردر بریتانیایی  قرار است امروز با فضانورد ساخت شرکت خودش، ویرجین گالاکتیک، تا ارتفاعی پرواز کند که آسمان در آن سیاه و افق زمین محو می‌شود. او قصد دارد از سال آینده برای این پرواز استثنایی بلیت بفروشد و می‌گوید قبل از آن می‌خواهد خودش آن را تجربه و ارزیابی کند. راکت هواپیمابر برانسون برای سفری ۹۰ دقیقه‌ای در آسمان نیومکزیکو در امریکا پرتاب خواهد شد. شرکت ویرجین گالاکتیک این سفر را به‌صورت زنده پخش می‌کند. فضاپیمای یونیتی قرار است با چهار مسافر مستقر در کابین عقب به لبه فضا برود. فضاپیمای یونیتی سوار بر یک هوانورد بسیار بزرگ‌تر است که آن را تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری بالا می‌برد و رها می‌کند. بعد از آن موتور راکتی که در پشت یونیتی نصب شده فعال می‌شود و آن را به سوی فضا پرتاب می‌کند. این موتور به‌ مدت ۶۰ ثانیه فعال خواهد بود و بعد از آن ریچارد برانسون و سه خدمه دیگر فضانورد در عقب و دو خلبان در جلو، شاهد چشم‌اندازی فوق‌العاده از مرز فضا و سیاره زمین خواهند بود. حداکثر ارتفاع پرواز یونیتی حدود ۹۰ کیلومتر است و در نقطه اوج پرواز مسافران به‌مدت چند دقیقه بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد و با رها شدن در فضای کابین از پنجره‌ها نمای بیرون را تماشا می‌کنند. اگر سفر فضایی برانسون با موفقیت انجام شود او توانسته در صنعت فضانوردی توریستی از رقیب خود جف بزوس، مؤسس آمازون پیشی بگیرد. جف بزوس، میلیاردر امریکایی اعلام کرد که روز ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیرماه) با فضاپیمای ساخت شرکت فضایی خود، بلو اوریجین، به فضا می‌رود.
کپی