اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
پکن:

تحریم شرکت‌های چین، ایران و روسیه کارشکنی جدی در قوانین تجارت جهانی است

تحریم شرکت‌های چین، ایران و روسیه کارشکنی جدی در قوانین تجارت جهانی است

وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای، اقدام اخیر آمریکا در تحریم چند شرکت و نهاد به بهانه همکاری با چین، ایران و روسیه را کارشکنی در قوانین تجارت بین‌الملل خواند.

شبکه بلومبرگ گزارش داد که سخنگوی وزارت بازرگانی چین در پی اقدام روز جمعه دولت آمریکا برای قرار دادن نام ٣٤ شرکت و نهاد در لیست سیاه به بهانه همکاری با ایران، روسیه و چین در بیانیه ای مطرح کرد، این اقدام کارشکنی جدی در قوانین تجارت بین‌الملل است و چین اقدامات لازم را برای حفاظت از منافع قانونی اش انجام خواهد داد.

همچنین در این بیانیه آمده است، پکن سرسختانه با «سرکوب غیرمعقول» شرکت هایش از سوی واشنگتن مخالف است.
واکنش پکن در پی این مطرح می شود که وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه در مجموع ۳۴ نهاد روسی و ایرانی و پنج نهادی که به طور مستقیم از برنامه مدرن‌سازی نظامی چین حمایت می‌کنند را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

وانگ وانبین سخنگوی وزارت خارجه چین هم پیشتر در کنفرانسی خبری در پاسخ به این سوال که آیا پکن از قرار گرفتن نام ١٠ شرکت چینی در لیست سیاه آمریکا به دلیل نقض حقوق بشر و نظارت های گسترده بر منطقه سین کیانگ گفت: چین به شدت با این اقدام مخالف است و تمام اقدامات لازم را برای محافظت از حقوق و منافع مشروع و قانونی شرکت های چینی و مقابله با تلاش های آمریکا برای مداخله در امور داخلی چین به کار می گیرد.

/ایسنا

کپی