اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

شرایط از هفته پیش نامناسب‌تر است

شرایط از هفته پیش نامناسب‌تر است

رئیس جمهوری گفت: متأسفانه ویروس هندی به استان‌های جنوبی و شرقی اکتفا نکرد و وارد عمق کشور شده است، البته ورود آن به استان‌ها متفاوت است و در مجموع شرایط، شرایط نامناسب‌تری نسبت به هفته‌های گذشته بوده است.

 به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اظهار کرد: ما جلو پروازهای هند و بسیاری از پروازها را گرفتیم. اما در عین حال مسیرهای غیرمجاز خیلی به این وضعیت کمک کردند. روحانی با اشاره به مشکلات خرید واکسن و جابجایی پول گفت: این گرفتاری‌های مفصل را حل و فصل کردیم اما امروز کمبود واکسن مطرح است. کشوری به ما قول می‌دهد هفته آینده این مقدار واکسن بفرستد، اما خود آن کشور گرفتار می‌شود و می‌گوید برای نیازمندی‌های داخلی به واکسن نیاز دارد و موجب تأخیر رسیدن واکسن دست ما می‌شود. الان شرایط مناسب است و این هفته و هفته آینده با شرایط بهتری قرار است کارها را پیش ببریم. روحانی گفت: گزارش رعایت پروتکل‌ها امیدوارکننده نبود، ۸۵ درصد مردم باید پروتکل‌ها را مراعات کنند اما آمار و ارقام ۶۶ درصد و خیلی پایین است و از مردم خواهش می‌کنیم پروتکل‌ها را مراعات کنند تا بتوانیم از این شرایط سخت فاصله بگیریم.
رئیس جمهوری درباره وضعیت بازگشایی مدارس تأکید کرد: بسیاری از کشورها دوره‌های پیش‌دبستانی را تعطیل نکردند برخی کشورها هم مدارس را در مدت کوتاهی بستند و دوباره باز کردند چون ابتلای افراد زیر ۱۸ سال کم است و طبق آمار و ارقام ابتلای آنان ۵ درصد است که اکثر آنها هم بعد از مدتی بهبود می‌یابند. روحانی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و قرارگاه باید همه ترتیبات را فراهم کنند که در سال تحصیلی آینده در مهرماه مدارس، پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان و دانشگاه‌ها حضوری شروع شود، گفت: استادان در دانشگاه‌ها واکسینه شوند و شرایط برای برگزاری حضوری کلاس‌ها در دانشگاه‌ها آماده شود. یک عقب‌ماندگی تقریباً دوساله‌ای در امر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها پیدا کردیم، امیدواریم شرایطی پیش بیاید که بچه‌ها حضوری وارد مدارس و دانشگاه‌ها شوند و جبران کنیم.
روحانی با اشاره به برخی شایعات در فضای مجازی درباره وضعیت استان‌های درگیر با کرونا تصریح کرد: برخی حرف‌ها در فضای مجازی و تریبون‌ها و مصاحبه‌ها گفته می‌شود که معمولاً رسانه‌های بیگانه و ضدایرانی آن را بزرگ‌نمایی  می‌کنند.  چند نکته بود که بعد از بررسی‌ها مشخص شد که همه اینها دروغ و کذب محض است. شایعه کردند که در فلان استان دیگر تخت وجود ندارد. فیلمی هم در فضای مجازی منتشر کردند که فردی را در بیابان نشان می‌دهد که زیر یک درخت سرم روی درخت به وی وصل است و از این بازی‌های تبلیغاتی راه انداختند که وزیر بهداشت به صراحت اعلام کردند که در همان استانی که این همه سر و صدا کردند تخت های خالی وجود دارد.
رئیس جمهوری ادامه داد: زمانی که در استانی یک بیماری شیوع پیدا می‌کند، نگرانی ایجاد می‌شود که طبیعی است اما ما نباید غیرواقعی حرف بزنیم و سخن ما باید با واقعیت‌ها منطبق باشد. خصوصاً آدمی که مسئولیتی هم دارد باید بیشتر در حرف‌هایش مراقبت کند که سخنانش برای گفتن دقیق‌تر باشد.
روحانی اضافه کرد: از آن طرف شروع کردند که در فلان‌ جا چون برق رفت بیماران در بیمارستان بی‌برق و بی‌امکانات ماندند و دستگاه تنفسی از کار افتاد که امروز در جلسه به‌ صراحت از طرف مسئولان اعلام شد که این دروغ و کذب محض است. همه بیمارستان‌های ما دارای ژنراتورهای اضطراری هستند و اگر برق برود مشکلی پیش نمی‌آید و هیچ مشکلی پیش نیامده است. یعنی داستانی که دروغ محض است را شایع کرده و مردم را نگران می‌کنند و ذهن مردم خراب شده و رعب و وحشت ایجاد می‌شود و برای کاری که کاملاً ناروا و نادرست است حالت یأس به مردم دست می‌دهد. وی تصریح کرد: من امیدوارم همه دستگاه‌ها، صدا و سیما و مسئولان به این نکته توجه داشته باشند و مسئولان مربوطه باید با آنهایی که تعمداً دنبال ایجاد ناامنی روانی و فکری در جامعه هستند، برخورد کنند.
کپی