اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کشف یک بزمگاه در اورشلیم
در عملیات حفاری باستان‌شناسان در نزدیکی محل فرضی معبد دوم اورشلیم یک سالن ضیافت ۲۰۰۰ نفری کشف شد. این ساختمان که مجهز به شبکه مبتکرانه آبرسانی بود ضیافتگاه نخبگان و دیدارگاه چهره‌های برجسته محلی به حساب می‌آمد. این بنا در مجاورت کوه معبد (حرم شریف) کشف شده است. کوه معبد یا حرم شریف که در قرن ششم پیش از میلاد ساخته شد در زمان پادشاهی هرودس بازسازی و در سال ۷۰ میلادی توسط نیروهای روم تخریب شد. از این مکان اکنون تنها دیوار ندبه باقی مانده است. باستان‌شناسان می‌گویند، این ضیافتگاه یکی از تونل‌های زیرزمینی هم‌مرز با این دیوار است. این سالن در زمان تخریب معبد چند بخش مختلف داشت. یکی از این بخش‌ها شامل حمام‌هایی بود که در آن تشریفات آیینی خاصی اجرا می‌شد.
 
---
 
 
داستان تلخ مهاجر 2 ساله
«ویلدر لادینو گارسیا» کودک دوساله مکزیکی نیمه‌برهنه در حالی که در کنار پیکر بی‌جان مردی ایستاده بود، در بزرگراهی در جنوب‌شرقی مکزیک پیدا شد. این کودک همراه با پدرش هندوراس را ترک کرده بود و می‌خواستند به امریکا برسند، اما جایی در مسیر پدر و فرزند از هم جدا شدند. مأموران می‌گویند ویلدر لادینو با صد نفر دیگر از مهاجران در اتاقک بار بدون تهویه کامیونی سفر کرده است. گزارش شده مهاجران به‌ دلیل گرمای زیاد و نبود جریان هوا در اتاقک کامیون دچار عوارض کم‌آبی و خفگی شده بودند. مقامات گفته‌اند پیکر بی‌جان مرد ۲۵‌ساله‌ای هم در آن مکان پیدا شده است. «لورنا گارسیا» مادر ویلدر گفت که او و همسرش شایعاتی شنیده بودند که در صورت همراه داشتن کودک احتمال بیشتری دارد که اجازه ورود به ایالات متحده پیدا کنند. همسر او در مرکز نگهداری مهاجران در شهر توکسلا گوتیرس، مکزیک است.
 
 
---
 
درگیری در پایتخت ونزوئلا
بیش از ۸۰۰ مأمور دولتی ونزوئلا با انجام چندین عملیات در کاراکاس، پایتخت این کشور خانه‌ها را یک به یک مورد جست‌و‌جو قرار دادند و سلاح‌های موجود در این خانه‌ها را توقیف کردند و شهروندانی را که توسط گروه‌های تبهکار به گروگان گرفته شده بودند، آزاد کردند. مقام‌های ونزوئلا برای سران گروه‌های تبهکار که برای گسترش قلمرو خود دست به درگیری‌های مسلحانه در کاراکاس زده‌اند، جایزه‌ای نیم میلیون دلاری تعیین کردند. این گروه‌ها از حاشیه شهر به اماکن تجاری و نواحی مسکونی شهر منتقل شده‌اند و در تلاش برای کنترل شاهراه اصلی کاراکاس به غرب کشور وارد درگیری‌های مسلحانه شده‌اند. رسانه‌های محلی می‌گویند در این درگیری‌ها، شماری از شهروندان جان خود را از دست داده‌اند.
 
 
 
---
 
محاکمه متهم جنایت جنگی دارفور
دیوان کیفری بین‌المللی اتهامات علیه «علی محمد علی عبدالرحمن»، رهبر برجسته سابق جنجوید معروف به «علی کوشیب» را به جرم جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور (غرب سودان) تأیید کرد. این دادگاه اعلام کرد: دلایل اساسی وجود دارد که نشان می‌دهد عبدالرحمن مسئول ۳۱ مورد جنایتی است که همگی در سطح جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ در دارفور است.
 
 
---
جنجال کاخ تابستانی اردوغان
عکس‌هایی که از سمت معمار معروف ترکیه از کاخ تابستانی جدید رئیس‌جمهوری ترکیه در مارماریس در اینترنت منتشر شد، خشم مردم این کشور را که از بحران اقتصادی رنج می‌برند، برانگیخته است. «سفیک بیرکیه» که پیش‌تر کاخ ریاست‌جمهوری آنکارا را طراحی کرده، 10 عکس از طرح‌های خود برای کاخ جدید رجب طیب اردوغان در ساحل مارماریس را در وب سایت شخصی اش منتشر کرد. تصاویر منتشرشده یک ساختمان دو طبقه در حومه شهر را نشان می‌دهد که به سبک نئوعثمانی ساخته شده و حدود ۳۰۰ اتاق، یک استخر بزرگ و یک ساحل اختصاصی دارد. بر اساس گزارش‌ها، برای این کاخ تابستانی ۶۲ میلیون یورو هزینه شده است. اردوغان در سال ۲۰۱۴ به کاخ ریاست جمهوری در خارج از مرکز آنکارا نقل مکان کرد. کاخ سفید ترکیه 1000 اتاق دارد. این کاخ دارای اتاق‌هایی است که امکان شنود در آنها نیست و مقر فرماندهی آن در برابر بمب اتمی نیز مقاومت می‌کند. این بنا به‌رغم مخالفت‌های وسیع در ترکیه ساخته شده است. سال گذشته نیز رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که اردوغان سودای ساخت یک کاخ چندمیلیونی دیگر در شمال دریاچه وان را در سر می‌پروراند که قرار است یادآور کاخ قبادآباد متعلق به سلطان علاالدین کی‌قباد، یکی از پادشاهان سلجوقی در قرن ۱۳ میلادی باشد. همزمان با انتشار عکس‌های قصر تابستانی اردوغان در مارماریس، همسر او امینه، از مردم کشورش خواست، «از حجم وعده‌های غذایی خود بکاهند و کمتر خرید کنند.» فراخوان همسر رئیس‌جمهوری با واکنش شدید مردم روبه‌رو شد.
کپی