اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پیش‌بینی مشکلات قلبی بیماران کرونایی با این روش تصویربرداری

پیش‌بینی مشکلات قلبی بیماران کرونایی با این روش تصویربرداری

محققان آمریکایی در نتیجه مطالعه‌ای متوجه شدند که با استفاده از یک روش تصویربرداری به نام «اکوکاردیوگرام» می‌توان پیش‌بینی کرد کدام یک از بیماران مبتلا به کرونا در معرض خطر ابتلا به «فیبریلاسیون دهلیزی» قرار دارند.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیوزوایز، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «جانز هاپکینز» (JHUSOM) در این مطالعه با استفاده از تصویربردای «اکوکاردیوگرام» که یک آزمایش متداول برای ارزیابی عملکرد قلب است، متوجه شدند که  بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا می‌ شوند، سطح بالایی از پروتئین‌هایTroponin و NT-proBNP را در خون خود دارند.

مطالعاتی که در مورد عوارض و آثار بلندمدت ویروس کرونا انجام شده‌ اند، نشان می‌ دهند که میزان فیبریلاسیون دهلیزی در بیماران بستری شده مبتلا به کووید-۱۹، بیشتر است و این بیماری می‌ تواند نارسایی و سکته قلبی را به همراه داشته باشد اما این موضوع که چه کسی به دلیل ابتلا به کرونا، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار می گیرد، مشخص نیست.

اکنون محققان در نتیجه این مطالعه متوجه شدند که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و فیبریلاسیون دهلیزی، سطح بالاتری از پروتئین‌هایTroponin و NT-proBNP را در خون خود دارند.

این محققان می گویند: بسیاری از بیماران در حال حاضر هنگام بستری شدن در بیمارستان، اکوکاردیوگرام را انجام می‌ دهند و هیچ نیازی به اسکن اضافه ندارد بنابراین اکوکاردیوگرام، یک روش ایمن و مقرون به صرفه است که می‌ تواند نشان دهد چه کسی در معرض خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارد.

آنها افزودند: درصورتی که پژوهش‌ های بیشتر، نتایج این مطالعه را تایید کنند، این روش به ارایه درمان‌ های جدیدی برای پیشگیری از سکته و حملات قلبی در برخی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کمک خواهد کرد.

مشروح این مطالعه در مجله JASE منتشر شده است./  ایرنا

خطر مرگ حتی با یک نخ سیگار/ بیماری قلبی را شوخی نگیرید

آنتی‌اکسیدان جدیدی که از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند

کپی