اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

معاون وزیر: یک میلیون و۴۰۰هزار ورزشکار زن سازمان‌یافته داریم

معاون وزیر: یک میلیون و۴۰۰هزار ورزشکار زن سازمان‌یافته داریم

معاون توسعه ورزش زنان آمار ورزشکاران زن سازمانه یافته را یک میلیون و ۴٠٠ هزار نفر عنوان کرد و گفت: بیش از ١٢١ هزار مربی و ٨٢ هزار داور در سطوح مختلف در کشور وجود دارد و چهار زن ریاست فدراسیون‌های پیوند اعضا، اسکیت، چوگان و ژیمناستیک را برعهده دارند.

مهین فرهادی‌زاد روز شنبه در نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی نهادها و دستگاه‌های اجرایی برای توسعه ورزش این اظهارات را بیان کرد و افزود: ورزش زنان در حوزه همگانی و قهرمانی فعالیت دارد و موضوع فرهنگ را تحت الشعاع قرار می‌دهد و کشورمان به دلیل باورهای دینی و مبانی تربیت بدنی متفاوت با همه دنیا است.

وی صیانت از زنان ورزشکار را فرآیندی آموزشی و بلند مدت عنوان کرد و گفت: ورزش زنان پیش از انقلاب در بسیاری رشته‌ها فعال نبود و پس از انقلاب با فاصله  ۱۰ سال از مردان فعالیت خود را آغاز کرد اما این تاخیر در فعالیت در ورزش بانوان در حال جبران شدن است.

معاون وزیر ورزش و جوانان اهمیت سلامت جسم و روان زنان را به عنوان محور خانواده مورد توجه قرار داد و گفت: ورزش به عنوان عاملی در تامین سلامت جامعه مهم است و زنان به دلیل اینکه مدیر خانواده هستند و همسر و فرزندان، زنان را الگو قرار می‌دهند باید از سلامت جسمی و ذهنی برخوردار باشند.

فرهادی‌زاد به توانمندی زنان کشورمان در عرصه‌های مختلف ورزش اشاره و اظهار داشت: پس از انقلاب ورزش بانوان به دست بانوان اداره شد و ما باید یاد می‌گرفتیم که در بخش‌های مختلف نیروهای متخصص تربیت کنیم که یکی از شاخص‌های کمیته ملی المپیک حضور ملموس بانوان است.

وی ادامه داد: ما در حوزه قهرمانی مسیر طولانی داریم و بالاترین آن عرصه المپیک است. در همه دنیا پرداخت‌ها، نیروی انسانی، امکانات و منابع برای زنان و مردان متفاوت است که تسهیل تصاحب کرسی مدیریت برای بانوان در داخل و ایجاد برابری می‌تواند در این مسیر بسیار کمک کننده باشد.

معاون وزیر اظهار داشت: اگر شرایط یکسانی بین زنان و مردان برای پرداخت پاداش‌ها در نظر گرفته شود، بانوان انگیزه قوی‌تری می‌یابند که در نهایت به پیشرفت ورزش می‌انجامد.

فرهادی‌زاد در توضیح برقراری عدالت جنسیتی می گوید: منظور از عدالت جنسیتی آن نیست که همه اقدامات به صورت برابر انجام گیرد بلکه مقصود اصلی این است که اگر جایی نیاز به اعتبار، منابع و امکانات بیشتر است به افراد و گروه‌ها تعلق گیرد.

معاون وزیر ورزش گفت: در ورزش‌های مختلف اگر مبانی دینی اجازه دهد باید تجهیز مربی و داور صورت گیرد، سهم متناسب در رسانه به ورزش بانوان تعلق گیرد و در شرایط مورد نیاز هزینه و اعتبارات تخصیص یابد و تسهیل حضور زنان و فرآیند انتخاب اعضا در مدیریت انجام شود که هم افزایی این موارد رشد و توسعه ورزش بانوان و در نهایت ورزش کشور را در پی خواهد داشت./ ایرنا

کپی