اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

وزیر خارجه عمان: با اسرائیل عادی سازی روابط نمی‌کنیم

وزیر خارجه عمان: با اسرائیل عادی سازی روابط نمی‌کنیم

وزیر خارجه عمان بر حمایت کشورش از تحقق صلح عادلانه و فراگیر بر اساس راهکار تشکیل "دو کشور" تأکید کرد.

بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی، وزیر خارجه عمان در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفت: ما هرگز سومین کشور شورای همکاری خلیج فارس نخواهیم بود که به عادی سازی روابط با اسرائیل بپردازد بلکه ما از حقوق مشروع فلسطین حمایت می‌کنیم و به تصمیمات حاکمیتی کشورها احترام می‌گذاریم همانطور که انتظار داریم دیگران به تصمیمات حاکمیتی ما احترام بگذارند. ما به اصل تحقق صلح عادلانه و فراگیر و دائم براساس راهکار تشکیل دو کشور ایمان داریم و این تنها گزینه‌ای است که طرح صلح عربی و جامعه بین المللی بر آن تأکید دارند.

وی درباره نشست ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و هیثم بن طارق، سلطان عمان که فردا(یکشنبه) در شهر نیوم عربستان برگزار می‌شود و شورای هماهنگی میان دو کشور در این نشست تأسیس خواهد شد، گفت: این شورا چارچوبی برای بسیاری از توافق نامه‌هایی است که دو کشور آن را امضا خواهند کرد. این شورا مرجعی برای مرحله آتی همکاری میان دو کشور است.

البوسعیدی پیش بینی کرد که روابط میان دو کشور شاهد پیشرفتی در آینده در زمینه‌های همکاری و شراکت به ویژه در سایه افتتاح اولین گذرگاه مرزی زمینی میان دو کشور و پروژه‌های لجستیکی باشد.

وی گفت: عمان و عربستان درباره مسائل منطقه‌ای از جمله بحران یمن به هماهنگی می‌پردازند. ما از طرح عربستان برای آتش بس در یمن و توافق ریاض و همچنین تلاش‌های فرستاده سازمان ملل و فرستاده آمریکا به یمن حمایت می‌کنیم.

وی گفت: هیچ گونه طرحی از سوی عمان برای حل بحران یمن وجود ندارد و تنها عمان برای توافق میان تمام طرف‌ها تلاش می‌کند.

وی بر حمایت کشورش از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تأکید کرد./ ایسنا

کپی