اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

سودان اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی در مورد اتیوپی را بررسی می‌کند

سودان اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی در مورد اتیوپی را بررسی می‌کند

یک منبع دولتی سودان اعلام کرد، نتایج مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل در خصوص بحران سد النهضه طی ۹ روز آتی صادر خواهد شد.

به نقل از سایت خبری مصری الشروق، یک منبع دولتی سودان که خواست نامش فاش نشود، بازگشت مجدد خارطوم و قاهره به مذاکرات سه جانبه تحت نظارت اتحادیه آفریقا با هدف امضای توافقی قانونی و الزام آور را پیش بینی کرد.

منبع مذکور همچنین اعلام کرد، خارطوم به دلیل عدم موفقیت پرونده سد النهضه مجموعه تصمیمات دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی در خصوص اتیوپی طی دوره آتی اتخاذ خواهد کرد.

اتیوپی براین باور است که سد النهضه برای رشد اقتصادی آن مهم و ضروری است و قصد خسارت زدن به خارطوم و قاهره را ندارد و تنها هدفش از احداث این سد تولید برق برای اهداف توسعه‌ای است.

در مقابل قاهره تاکید دارد باید ابتدا به توافقی سه‌جانبه درباره آب‌گیری و راه‌اندازی سد دست یافت تا سهمیه سالانه مصر و سودان از آب رود نیل تضمین شود.

در مارس ۲۰۱۵ رهبران مصر، سودان و اتیوپی در خارطوم توافق اعلامیه اصولی با هدف حل اختلافات امضا کردند.

عبد الفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر ۳۰ مارس گذشته در بیانی شدید اللحن خطاب به اتیوپی تاکید کرد: آب رود نیل خط قرمز است و هرگونه تعرض به سهمیه آب مصر واکنشی را به دنبال خواهد داشت که ثبات کل منطقه را به خطر خواهد انداخت.

سد النهضة (سد رنسانس) که توسط اتیوپی بر روی رود نیل در خاک این کشور ساخته شده، در صورت آبگیری کامل، ورودی آب به مصر را به میزان دستکم ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و با توجه به اینکه این رودخانه شریان حیاتی و کشاورزی مصر است، خسارت‌های جبران ناپذیری را متوجه مصر خواهد کرد. در مقابل اتیوپی هم استفاده از این سد برای تامین برق مورد نیاز خود را ضروری می‌داند./ ایسنا

کپی