اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

پژوهشگر و مورخ نیشابوری درگذشت

پژوهشگر و مورخ نیشابوری درگذشت

استاد حسن نظریان، پژوهشگر و مورخ نیشابوری پس از عمری مجاهدت در عرصه علم ،ایمان، اخلاق و عمل به دیدار حق شتافت.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عصر جمعه در پیامی با تسلیت به مناسبت درگذشت استاد نظریان افزود: نیشابور مهد علم و فرهنگ ایران زمین و مایه مباهات خراسانیان در عرصه فرهنگ و هنر است و در این میان، نقش پژوهشگران و اندیشمندانی که بدون هیچگونه ادعا در سنگر پژوهش های علمی و تاریخی قرار گرفته و سخاوتمندانه، سرمایه های فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی را به نسل جدید و جوانان کشور معرفی می نمایند، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

یوسف امینی ادامه داد: استاد مرحوم حسن نظریان، یکی از معدود پژوهشگران و اندیشمندانی بود که با ترکیب اخلاق و عمل، سالهای طولانی در مراکز فرهنگی، آموزشی، دانشگاهی و حوزوی شهرستان نیشابور همت و تلاش بی دریغ برای معرفی مفاخر ‌و پاسداشت فرهنگ و تمدن نیشابور داشت و تا آخرین روزهای حیات  در این راه همت گماشت.

وی گفت: ضایعه درگذشت این استاد فرهیخته و معلم وارسته را به جامعه فرهنگی و هنری و مردم فرهنگ دوست نیشابور تسلیت می گویم.

استاد حسن نظریان پژوهشگر، مورخ و اندیشمند معاصر نیشابور متولد ۲۶ اسفند ۱۳۱۹ در این شهرستان که در خانواده متدین و اهل علم دیده به جهان گشود.

وی پس از دانش‌آموختگی از دانشسرای مقدماتی در سال ۱۳۴۰  وارد آموزش و پرورش نیشابور شد و بعد از ۳۳ سال تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی و مسوولیت آموزش متوسطه به درجه بازنشستگی نائل گردید.

این چهره فرهیخته علمی تدریس در دبیرستانها، مراکز تربیت معلم، دانشگاه آزاد اسلامی، تدریس تاریخ اسلام و ادیان در حوزه علمیه شهید شاه آبادی، تدریس قرآن پژوهی در مراکز قرآنی، استادی انجمن سینمای جوان، گردآوری موقوفات، عضویت شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور، معاونت علمی مرکز دایره المعارف نیشابور و عضویت کمیته علمی همایش فضل بن شاذان را  در کارنامه کاری خویش داشت.

استاد نظریان از طراحان اصلی روزهای ملی عطار و خیام و ثبت سالروز ورود حضرت امام رضا (ع) به نیشابور در تقویم ملی بود.

وی عضو کمیته علمی کنگره جهانی خیام از سوی سازمان جهانی یونسکو بود و طی سالیان متمادی در برگزاری مراسم روزهای ملی عطار و خیام به عنوان مسوول هیات علمی و دعوت از چهره‌های علمی فعالیت نمود.

استاد نظریان همچنین از فعالان عرصه رسانه و هیات موسس نشریه صبح نیشابور اولین نشریه محلی استان خراسان رضوی بود و طی سال‌های بعد مجله بینالود را نیز به عنوان نخستین مجله فرهنگی و ادبی در نیشابور به اتفاق اهالی فرهنگ و ادب راه اندازی نمود و  مقالات فراوان علمی در خصوص نیشابور در مطبوعات به چاپ رساند.

تالیف کتاب فرهنگ جغرافیای تاریخی نیشابور و برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی و هنری هفت شهر عشق و هفت شب شعر نیز از دیگر ثمرات فرهنگی مرحوم نظریان است./ ایرنا

کپی