اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

افزایش بستری‌های کرونا در استان اردبیل به ۲۲۸ نفر

افزایش بستری‌های کرونا در استان اردبیل به ۲۲۸ نفر

روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در استان اردبیل همچنان ادامه دارد و تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی این استان در شبانه‌روز گذشته به ۲۲۸ نفر افزایش یافته است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱ نفر در استان به ویروس کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شدند و در همین مدت ۲۹ نفر با بدست آوردن بهبودی نسبی از مراکز درمانی مرخص شدند.

به گفته وی، از ۲۲۸ بیمار بستری در بخش‌های کرونایی ۵۵ نفر تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

حبیب‌زاده با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته موردی از فوتی بیماران کووید.۱۹ در استان گزارش نشده است، بیان کرد:  مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان یک هزار و ۸۳۵ نفر می‌باشد.

وی با هشدار به شیوع موج پنجم کرونا در استان طی روزهای آینده و با اشاره به مشاهده نخستین مورد کرونای دلتا در اردبیل اعلام کرد: با تایید نخستین مورد ابتلای قطعی به سویه دلتای ویروس کرونا در استان اردبیل، زنگ خطر شیوع خیز پنجم کرونا در این استان هم به صدا در آمده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: موج جدید شیوع کرونا که از جنوب و جنوب شرق کشور آغاز شده، تقریبا به استان اردبیل نیز رسیده است و بر همین اساس، وضعیت شهر اردبیل در مقایسه با سایر شهرهای استان به مراتب حادتر است و انتظار می‌رود از روز شنبه وارد وضعیت قرمز شود.

وی تاکید کرد: با توجه به مشاهده سویه دلتای این ویروس موسوم به کرونای هندی در استان و سرعت بسیار زیاد آن در سرایت‌پذیری و درگیری سنین پایین، باید در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بویژه رعایت فاصله ۱.۵ متری، زدن ماسک و کاهش دورهمی دقت شود تا بتوانیم این خیز را مهار کرده و وارد وضعیت بحرانی تر نشویم.

دکتر حبیب‌زاده، با اشاره به قرار گرفتن ۲ شهرستان مشگین‌شهر و اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا بیان کرد: هم‌اینک شهرستان‌های پارس‌آباد، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، خلخال، بیله‌سوار در وضعیت زرد قرار دارند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و سامانه های تهویه در رستوران‌ها، تالارها و مراسم عروسی اظهارکرد: برای جلوگیری از ابتلای جمعی، رعایت ظرفیت سالن‌های آبدرمانی در سرعین، مشگین‌شهر و اردبیل و نیز ظرفیت تالارهای عروسی در ایام پیش رو بسیار ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین افزایش میزان سفرهای درون و برون استانی را زنگ خطری برای شیوع گسترده موج پنجم کرونا عنوان کرد و خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب‌نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد.

وی برگزاری هرگونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهمترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عروسی و سفر تابستانی شهروندان است و باید این مساله به شکل درست و مطابق با توصیه‌های بهداشتی مدیریت شود.

دکتر حبیب‌زاده با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال‌پذیری بیماری طی شود.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است./ ایرنا

کپی