اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

از چه سنی بررسی دندان‌های کودکان ضروری است؟

از چه سنی بررسی دندان‌های کودکان ضروری است؟
غلامعلی هاشمی، دندانپزشک

ریشه دندان‌های شیری گاهی ممکن است به موقع تحلیل نرود و مانعی برای رویش دندان دائمی زیر خود ایجاد کند؛ به همین سبب ضرورت دارد که وضعیت رویش دندان های بچه ها از سن 6 سالگی به وسیله دندانپزشک هر 6 ماه یکبار بررسی شود تا اگر نیاز بود، دندانپزشک آن دندان شیری را که ریشه اش مانع از رویش صحیح دندان دائمی شده، به موقع از دهان خارج کند تا دندان دائمی بتواند در محل درست خود قرار گیرد.

اگر دندان شیری به موقع خارج نشود یا دیرتر بیفتد، به علت تحلیل نرفتن ریشه دندان شیری، مسیر رویشی دندان های دائمی تغییر می کند و دندان های دائمی در محل نادرستی، یا از طرف گونه یا از طرف زیر زبان یا از داخل کام، خارج می شوند و دندانپزشک ناچار به ارتودنسی و حتی گاهی خارج کردن یک یا دو دندان دائمی شود تا بتواند مابقی دندان ها را ردیف کند.


مراقب دندان های نهفته باشید

اگر دندان شیری زود هم بیفتد و برای رویش دندان دائمی بیش از 6 ماه زمان لازم باشد، حتما دندانپزشک باید با دستگاه های ثابت یا متحرکی که در دهان کودک قرار می دهد، فضای دندان را نگهداری کند تا دندان دائمی بتواند در محل خود به موقع بروید. این دستگاه ها، « فضا نگه دار»(spacemantainer  ) نام دارد.

دندان های شیری، کلید صحیح روییدن دندان های دائمی هستند. اگر در حفظ و نگهداری دندان های شیری دقت نشود و آنها زودتر از موقع از دست بروند، درست مثل دیر افتادن دندان های شیری، دندان های دیگر به مرور به طرف جلو یا عقب حرکت می کنند و فضای  رویشی دندان دائمی به وسیله این دندان ها اشغال می شود و از بین می رود و دندان دائمی که می خواهد رویش کند، چون فضای کافی ندارد، از محل های غیرطبیعی مثل ناحیه گونه یا زیر زبان رویش پیدا می کند و دندانپزشک ناچار می شود دست به کارهای ارتودنسی بزند.

گاهی هم به علت انحراف شدیدی که دندان های شیری پیدا کرده اند، بعد از رویش دندان دائمی، ممکن است این فضاها به حدی از دست برود که بعضی از دندان های دائمی اصلا رویشی پیدا نکنند و در زیر دندان های دائمی مجاور به صورت نهفته بمانند که خارج کردن این دندان ها و قرار دادن آن ها در جای خود در برخی موارد غیرممکن خواهد بود و گاه دندانپزشک مجبور می شود که با جراحی، دندان نهفته ای را که ایجاد مزاحمت کرده، خارج کند که بسیار ناخوشایند خواهد بود.


سرایت پوسیدگی از دندان شیری به دائمی

پوسیدگی دندان های شیری اگر درمان نشود، در هنگام رویش دندان های دائمی، به راحتی به دندان دائمی سرایت می کند و دندان های دائمی ای که در کنار دندان های شیری پوسیده هستند، دچار پوسیدگی های پیشرفته ای می شوند که گاهی دندانپزشک برای اطفال در سنین پایین ناچار به عصب کشی و روت کانال تراپی می شود. باید توجه کنیم که اولین دندان کرسی دائمی بدون افتادن هیچ دندان شیری در پشت آخرین دندان کرسی شیری می روید. بنابراین اگر آن دندان کرسی شیری پوسیدگی داشته باشد، این دندان دائمی هم دچار پوسیدگی خواهد شد.


اولین دندان دائمی کرسی در معرض خطر است

به سبب اینکه رویش اولین دندان دائمی کرسی بدون هیچ علامتی و بدون افتادن دندان شیری اتفاق می افتد، بسیاری از مواقع پدر و مادرها این دندان دائمی را با دندان شیری اشتباه می گیرند و اگر متوجه پوسیدگی آن هم بشوند، به تصور اینکه دندان شیری است و می افتد، به درمان آن توجه نمی کنند. این مساله سبب می شود که اولین دندان کرسی اکثر افراد دچار مسائلی می شود که بعدا ایجاد مشکلات فراوان می کند.

بعد از رویش اولین دندان کرسی دائمی، اگر دندان شیری از دست برود، وضعیت خیلی خیلی بحرانی تر خواهد شد چون این دندان دائمی کرسی، تمایل به حرکت به طرف فضاهای خالی دارد. در این زمان یعنی قبل از این که دندان های دائمی زیری رویش پیداکنند، اگر دندان شیری  از دست برود، خیلی سریع فضای خالی دندانِ از دست رفته، با فشار دندان دائمی روییده و دندان های شیری کناری به سرعت اشغال می شود و رویش دندان های دائمی بعدی خیلی خیلی بیشتر دچار مشکل می شود./ ایران‌آنلاین 

 

 

 

 

 

کپی