اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

راهکار‌هایی برای ایجاد تفکر مثبت

راهکار‌هایی برای ایجاد تفکر مثبت

تفکر مثبت، فرآیند ایجاد اندیشه‌هایی است که انرژی ذهنی را به واقعیت تبدیل می‌کند.

مثبت اندیشی در واقع به معنای نزدیک شدن به چالش‌های زندگی با یک چشم انداز مثبت است. تفکر مثبت یک نگرش ذهنی است که شما انتظار نتایج خوب و مطلوب را دارید؛ به عبارت دیگر، تفکر مثبت، فرآیند ایجاد اندیشه‌هایی است که انرژی ذهنی را به واقعیت تبدیل می‌کند.

حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس و استاد دانشگاه، درباره تفکرات مثبت گفت: از کوزه برون همان که تراود در اوست، آن چیزی که محتویات کوزه است به دنیای بیرون تراوش پیدا می‌کند. کلام افراد هم تراوشات فکری آن‌ها است.

وی بیان کرد: اگر افراد تفکرات مثبت و حس و حال خوبی داشته باشند و برای دیگران خیر بخواهند، در کلام مشخص می‌شود و در طرف مقابل احساس خوشایندی ایجاد می‌کنند. زمانی که با فرد افسرده صحبت کنید و فرد انرژی مناسبی نداشته باشد، آن حس و حال خوب را از شما می‌گیرد و بعد از یک مدتی انرژی تحلیل می‌رود.

از مهمترین ویژگی‌های افراد مثبت اندیش این است که آن‌ها شادی و موفقیت‌های خود را به محیط و عوامل بیرونی گره نمی‌زنند بلکه تمام حس شاد بودن و مثبت اندیش بودن، از درون خودشان بروز می‌کند.

ابراهیمی مقدم ادامه داد: هر چقدر میزان افکار افراد خوب و سازنده باشد، سبب انرژی به اطرافیان می‌شود و به سمت هدف معطوف می‌شوند. کارکرد‌های خوب، مثبت و سازنده برای افراد ایجاد می‌شود. هر چقدر افکار ما، افکار نامیزانی باشد، کارکردهایمان دچار مشکل می‌شود.

وی تصریح کرد:زمانی که کلمات مثبت و مناسب هم برای خود و هم برای دیگران استفاده کنیم، متوجه خواهیم شد که انرژی فرد روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: زمانی که شما به اداره‌ای با لبخند وارد می‌شوید و از کلام شیواتری استفاده کنید، کار شما به خوبی انجام می‌شود، ولی اگر با اخم، خشونت و پرخاشگری صحبت کنید ممکن است در کارهایتان گرهی ایجاد شود. زمانی هم که وارد سازمانی شوید و کارمند با خوش رویی و با انرژی رفتار کند، این احساس خوشایندی را به شما منتقل می‌کند.

این روانشناس ادامه داد: در نتیجه بهتر است افکارمان را مثبت کنیم. هر آن چیزی که در اطرافمان می‌بینیم و اتفاقاتی رقم می‌خورد، با خود فکر کنیم که در آن خیریتی وجود داشته است و به نکات مثبت اندیشه کنیم.

راهکار‌هایی برای مثبت کردن افکار

داشتن نگرش و فکر‌های مثبت بستگی به عوامل زیادی دارد. در واقع این تجربیات زندگی ما است که نوع نگرش ما را به اطراف و حتی جهان تغییر می‌دهد، این عوامل شامل تجربیات ما در زمان گذشته و کودکی، تربیت خانوادگی، اجتماعی که در آن رشد کرده ایم، باعث می‌شود که نگرش‌های گوناگونی داشته باشیم.

ابراهیمی مقدم راهکار‌های زیر را برای تفکرات مثبت دانست و گفت:

۱- استرس و اضطراب را کنترل کنید.
۲- بر روی خود تسلط داشته باشید.
۳- به دیگران حسی مثبت انتقال دهید.
۴- افکار منفی خود را بشناسید.
۵- انتخاب کنید که مثبت فکر کنید.
۶- با افراد مثبت معاشرت کنید.
۷- خودتان را دوست داشته باشید.

مثبت اندیشی یک رویکرد عاطفی و ذهنی است که باعث می‌شود فرد با قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف قسمت روشن قضیه را ببیند، همین باعث می‌شود فرد به این باور برسد که توانایی مقابله با موقعیت و مشکلات مختلف را دارد.

وقتی تفکر مثبت را در موقعیت منفی به‌کار ببریم، رفتار راحت‌تر و طبیعی‌تری خواهیم داشت. در نتیجه، با داشتن رویکرد و تفکر مثبت در موقعیت‌های منفی، زندگی شادتر و لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهیم کرد./باشگاه خبرنگاران جوان

کپی