اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است

کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است

کیفیت هوای پایتخت امروز - هجدهم تیر- از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۹۹ در شرایط سالم یا همان قابل قبول قرار دارد.

همچنین میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸.۳۰ امروز بر روی شاخص ۱۱۵ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۸۵، غلظت آلاینده ازن با شاخص ۱۶۳، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۸۶ و منواکسید کربن با شاخص ۲۹ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های دانشگاه علم و صنعت در منطقه چهار با شاخص ۸۶، دانشگاه شهید بهشتی در منطقه یک با شاخص ۹۲ و  شهرداری منطقه چهار با شاخص ۱۲۲ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون کمترین آلایندگی را به ثبت رسانده اند و جزو مناطق سالم بودند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۱ با شاخص ۲۲۸، ستاد بحران منطقه هفت با شاخص ۲۰۷ و تربیت مدرس در منطقه ۶ با شاخص ۲۰۶ از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را ثبت کردند. 

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۹۶ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۱۲ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس به ثبت رسیده است.

/ایرنا

کپی