اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو؛

قرار نیست داروخانه ها متادون بفروشند

قرار نیست داروخانه ها متادون بفروشند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: در رویه جدید مقرر شده است که تحویل متادون به مراکز ترک اعتیاد به جای معاونت های غذا و دارو، از طریق داروخانه ها انجام شود.

سید حیدر محمدی، اظهار داشت: طبیعتاً معاونت‌های غذا و دارو اجازه خرید و فروش و فعالیت اقتصادی را ندارند، بر همین اساس طبق مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر و ضابطه ابلاغی معاون وزیر، توزیع متادون از طریق داروخانه‌های منتخب به مراکز MMT با ثبت در سامانه "تیتک" صورت خواهد گرفت.

وی افزود: یکی از دلایل نشت متادون به بازار آزاد، عدم نظارت دقیق بر زنجیره تولید بود که از این پس با ثبت و شناسه گذاری آن در تمامی مراحل، امیدواریم نشت آن نیز کنترل شود. لذا بر اساس قانون به منظور ثبت صحیح و دقیق اطلاعات، این دارو از طریق داروخانه‌ها به عنوان مرجع مورد تأیید سازمان غذا و دارو بین مراکز ترک اعتیاد توزیع خواهد شد.

محمدی با تاکید بر اینکه بر اساس سیاست تمرکز زدایی، تغییر رویه در توزیع متادون از کانال داروخانه‌های منتخب به مراکز ترک اعتیاد، روند را تسهیل و دسترسی را آسان‌تر می‌کند، تصریح کرد: با اجرای این طرح مراکز ترک اعتیاد می‌توانند به راحتی به داروخانه‌های منتخب مراجعه کرده و سهمیه متادون خود را دریافت کنند، در حالی که در گذشته باید برای تهیه سهمیه خود حتماً معاونت‌های غذا و دارو در مراکز استان‌ها و دانشگاه‌ها مراجعه می‌کردند./مهر

کپی