اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی خود را به پلیس تحویل داد

رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی خود را به پلیس تحویل داد

رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی ، جاکوب زوما ، خود را به پلیس معرفی کرد تا ۱۵ ماه زندان را به جرم تحقیر دادگاه آغاز کند.

به نقل از آفریقا نیوز، سخنگوی پلیس ، لیراندزو تمبا در بیانیه ای گفت: براساس رای دادگاه قانون اساسی ، زوما در بازداشت پلیس قرار دارد. وزارت اداره اصلاحات نیز در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد که زوما در مرکز اصلاح و تربیت Estcourt ، در حدود ۱۷۵ کیلومتری از خانه روستایی خود در انکاندلا در شرق آفریقای جنوبی پذیرفته شد. تلویزیون بطور زنده ورود وی به مرکز را پخش کرد.

هفته گذشته دادگاه زوما را به دلیل سرپیچی از دستورالعملی برای ارائه شواهد در تحقیق درباره فساد در طول ۹ سال قدرت وی تا سال ۲۰۱۸ ،  به ۱۵ ماه حبس محکوم کرد. این تحقیق توسط معاون رئیس دادگستری ریموند زوندو انجام می شود. به پلیس دستور داده شده بود که در صورت عدم حضور زوما در پاسگاه پلیس تا پایان روز چهارشنبه او را دستگیر کند. صدها تن از طرفداران وی که برخی از آنها به اسلحه ، نیزه و سپر مسلح بودند، در نزدیکی خانه او تجمع کرده بودند تا از دستگیری وی جلوگیری کنند. اما در نهایت ، زوما ۷۹ ساله تصمیم گرفت که بی سر و صدا برود.

بنیاد وی گفت ، "رئیس جمهور زوما تصمیم گرفته است که دستور حبس را اجرا کند" ، برای اولین بار اردوگاه زوما تمایل به همکاری با دادگاه را نشان داد.

سخنگوی اداره اصلاحات آفریقای جنوبی اعلام کرد : جاکوب زوما دقیقا بعد از ساعت ۱ بامداد وارد شد. می دانید که به عنوان رئیس جمهور سابق، یگان حفاظت دارد. آنها او را نزد ما آوردند و ما از این لحظه به بعد، این مسئولیت را برعهده خواهیم گرفت.  باید اطمینان حاصل کنیم که وی با سلامت کامل به زندان می رود و همچنین نیازهای ویژه وی را تأمین می کنیم.
زوما انکار می کند که تحت رهبری وی فساد گسترده ای وجود داشته است. وکلای وی روز چهارشنبه از دادگاه قانون اساسی خواستند دستور خود را به پلیس برای دستگیری وی تا نیمه شب به حالت تعلیق درآورد.

زوما از سال ۲۰۱۸ با تحقیق در مورد ادعاهای فساد مربوط به دوران ریاست جمهوری و قبل از آن مواجه شده است. کمیسیون تحقیقات در حال بررسی ادعاهایی است که وی به برادران گوپتا، سه تاجر هندی  اجازه داده است منابع دولتی را غارت کنند. او و برادران گوپتا که پس از برکناری زوما به دوبی گریختند ، هرگونه تخلف را انکار می کنند.

زوما همچنین با یک پرونده قضایی جداگانه در رابطه با معامله تسلیحاتی ۲ میلیارد دلاری در سال ۱۹۹۹ زمانی که معاون رئیس جمهور بود روبرو است. او اتهامات را رد می کند. رئیس جمهور سابق اظهار داشت که وی قربانی یک شکار جادوگر سیاسی است و کمیسیون تحقیات در برابر او مغرضانه عمل می کند.

/ایسنا 

کپی