اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
توسط رئیس‌جمهوری

ابرپروژه ۲۴ هزار میلیارد تومانی فولاد زرند افتتاح شد

ابرپروژه ۲۴ هزار میلیارد تومانی فولاد زرند افتتاح شد

ابرپروژه فولادسازی زرند ایرانیان با سرمایه‌گذاری ۲۴ هزار میلیارد تومان روز پنجشنبه توسط رئیس‌جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان زرند استان کرمان افتتاح شد.

مجتمع فولادسازی شرکت فولاد زرند ایرانیان مشتمل بر ۶ واحد تولیدی زیر است: حمل و نقل مواد، سینترسازی، تولید اکسیژن، واحد یوتیلیتی و مواد کمکی، کور هبلند و فولادسازی تولید شمش فولادی با ظرفیت ۱.۷ میلیون تن در سال.

یکی از پروژه های مهم ذیل این مجتمع که همزمان بهره برداری شد واحد خنک سازی کک به روش خشک (CDQ) در مجتمع فولاد زرند ایرانیان بود که به طور مستقیم برای ۵۰ نفر اشتغالزایی ایجاد می کند.

مجموعه تولیدی در حوزه صنایع معدنی میدکو تاکید دارد که با تمرکز بر حداکثرسازی ارزش افزوده محصولات تولیدی، در تلاش برای ایجاد زنجیره کامل ارزش از معدن تا محصول است.

براساس اعلام مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان در راستای هدف ایجاد زنجیره کامل ارزش افزوده محصولات تولیدی تا محصول پیشتر بهره‌برداری از معدن سنگ‌آهن جلال‌آباد و کارخانه‌های تولیدی کنسانتره سنگ‌آهن، گندله سنگ‌آهن و همینطور کک متالورژی به انجام رسیده بود.

ماشاالله سهراب نژاد افزود: در مجتمع فولادسازی زرند با بهره گیری از انواع تجهیزات پیشرفته، محصولات صادراتی منطبق با برترین استانداردهای جهانی تولید می شود و ظرفیت ارزآوری چشمگیری را برای کشور فراهم می آورد.

به گفته وی در این مجتمع فولادسازی با هدف ایجاد تنوع در سبد انرژی میدکو و کاهش فشار بر شبکه گاز و برق کشور از فناوری کوره بلند استفاده شده که در آن انرژی موردنیاز تولید فولاد از طریق زغالسنگ و کک متالورژی تامین می شود.

سهراب نژاد افزود: با اجرای این پروژه ضمن افزایش ظرفیت تولید فولاد در کشور موجب فعال شدن ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه معادن زغالسنگ داخلی نیز خواهد شد.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام مسئولان بعد از انقلاب اسلامی برای نخستین بار است که تولید شمش فولاد به روش کوره بلند در قالب این مجتمع فولادسازی در کشور افتتاح می شود.

استفاده از روش کوره بلند به علت وجود زغالسنگ در استان کرمان و محدوده شهرستان زرند است تا زنجیره کامل را از ابتدای تامین مواد معدنی تا تولید محصول فولاد ایجاد کنند.

واحد خنک سازی کک به روش خشک

مدیرعامل مجتمع فولاد زرند ایرانیان گفت: یکی از مهمترین راهبردهای میدکو در مسیر توسعه حداکثرسازی بهره‌وری انرژی و رعایت بالاترین استانداردهای زیست‌محیطی در سطوح جهانی به شمار می رود و از آنجا که کک متالوژی، به‌عنوان منبع اصلی انرژی مصرفی در فرایند تولید فولاد به روش کوره بلند موردنیاز است میدکو واحد"خنک سازی کک به روش خشک" یا CDQ:CoalDryQuenching به‌عنوان پیشرفته ترین فناوری جهانی در زمینه بهره‌وری انرژی و پایبندی به استانداردهای زیست محیطی در زمینه تولید کک راه اندازی کرده است.

به گفته وی در فرایند تولید کک، زغال‌سنگ تا دمای یکهزار و ۳۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شود و پس از جدا شدن مواد فرار، ماده جامد باقیمانده که کک نام دارد تولید می‌شود؛ به طور سنتی در ایران و بسیاری از نقاط جهان رایج ترین روش خنک سازی کک تولیدی استفاده از آب است که ضمن هدررفت مقادیر بالای آب، موجب آلایندگی محیط و آب‌های زیرزمینی و همچنین رسوب ترکیبات مضر در خاک می‌شود.

وی افزود: جدیدترین فناوری موجود در دنیا به منظور مرتفع ساختن این معایب استفاده از فرایند خنک سازی کک به روش خشک است که شرکت میدکو همگام با شرکت‌های برتر جهان اقدام به بهره‌گیری از این فناوری کرده است.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان گفت: این مجتمع در زرند و در مجاورت کارخانه‌های کک سازی این شهرستان احداث شده که مراحل اجرایی احداث آن از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شده بود؛ علاوه بر این با آغاز بهره‌برداری از واحد خنک سازی کک به روش CDQ، زمینه اشتغال پایدار ۵۰ نفر بصورت مستقیم فراهم خواهد شده است.

شهرستان زرند ۷۵ کیلومتری شمال غرب کرمان قرار دارد./ایرنا 

کپی