اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کمبود آب در خلخال برای همیشه حل می‌شود

کمبود آب در خلخال برای همیشه حل می‌شود

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: با بهره‌برداری از طرح بزرگ آبرسانی به شهر خلخال مشکل قطعی و افت فشار آب در مناطق مختلف این شهر برای همیشه برطرف و شهروندان از آب سالم و تصفیه شده در بلند مدت بهره‌مند می‌شوند.

، فرزاد قلندری روز پنجشنبه در بازدید از سه طرح آبرسانی خلخال اظهارکرد: پیشرفت فیزیکی مجموع سه طرح آبرسانی به این شهر شامل احداث سد بفراجرد و منبع اصلی تامین آب ، خطوط ۱۱ کیلومتری انتقال آب از سد دریاچه پشت سد به تصفیه‌خانه و همچنین پروژه احداث مدرن‌ترین تصفیه‌خانه استان اردبیل در این شهر ۹۷ درصد بوده و با پایان مراحل آزمایش تصفیه‌خانه این طرح بزرگ آبرسانی در جنوب استان اردبیل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود: برای اجرای این طرح با استفاده از روش بی‌اوتی ۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار ملی هزینه شده است.

قلندری بیان کرد: آماده‌سازی نهایی سد مخزنی بفراجرد با ظرفیت هفت میلیون مترمکعب، طرح آبرسانی از سد بفراجرد به شهر خلخال به طول ۱۱ کیلومتر و طرح تصفیه‌خانه آب با ظرفیت سالانه ۶ میلیون مترمکعب بطور همزمان بهره‌برداری و پس از اتمام بهره‌برداری آزمایشی با ورود آب به شبکه آبرسانی خلخال تمام منابع تامین آب از طریق چاه‌های عمیق و منابع سطحی از مدار تولید حذف خواهند شد.

او ادامه داد: احداث تصفیه‌خانه آب خلخال با ظرفیت ۲۸۵ لیتر در ثانیه با برآورد اولیه سرمایه‌گذاری به مبلغ ۴۲۰ میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی به روش بی‌اوتی در حال اجرا بوده و برای احداث آن  ۸۲۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل افزود: مخازن ۲ هزار و پنج هزار مترمکعبی لازم برای ذخیره آب خلخال نیز احداث شده و خط لوله انتقال آب در قالب طرح آبرسانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: تا زمان بهره‌برداری از طرح بزرگ آبرسانی خلخال ، شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل باید برای افزایش تولید آب شبکه آبرسانی و تامین آب موردنیاز شهروندان اقدام کند و استاندار اردبیل در این زمینه مساعدت خواهد کرد.

فرماندار خلخال نیز در این بازدید گفت: تولید آب از طریق منابع تامین‌کننده به یک سوم ظرفیت خود کاهش یافته و از ۱۷۰ لیتر در ثانیه به حداکثر ۱۰۰ تا ۱۱۰ لیتر در ثانیه رسیده است.

فریدون بابایی اظهار کرد:با توجه به کاهش دبی آب ، منابع تولید و چاه‌های عمیق اهالی ساکن در مناطق مرتفع این شهر از ۱۵ روز پیش دچار مشکل قطعی آب شده‌اند و راه‌اندازی سریع تصفیه‌خانه و خطوط انتقال آب از این سد تا تصفیه‌خانه ضرورت دارد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد./ایرنا 

کپی