اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

افغانستان؛ جنگ در میدان، مذاکره در تهران و دوحه

افغانستان؛ جنگ در میدان، مذاکره در تهران و دوحه

گروه جهان/ همزمان با برپایی نشست‌های صلح در دوحه و نشست‌های بین الافغانی در تهران که هر دو برای ایجاد صلح در افغانستان می‌کوشند، طالبان همچنان به حملات خود در افغانستان ادامه می‌دهد. حسام‌الدین شمس، والی بادغیس در غرب افغانستان از سقوط تمامی مناطق این ولایت خبر داد اما تأکید کرد کنترل شهر قلعه نو، مرکز این ولایت هنوز به دست طالبان نیفتاده است.

به گزارش سایت افغانستانی «طلوع نیوز»، حسام‌الدین شمس، والی این ولایت گفت نیروهای طالبان بامداد چهارشنبه توانستند وارد مناطقی از شهر قلعه‌نو شوند اما صبح چهارشنبه با مقاومت ارتش افغانستان به عقب رانده شدند. به گفته او، بنا بود عصر دیروز نیروهای امنیتی افغانستان عملیات پاکسازی را در این شهر آغاز کنند اما با توجه به شکننده بودن وضعیت امنیتی قلعه‌نو مشخص نیست تا صبح پنجشنبه موفق به این کار شده باشند یا نه.
در این بین امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیزدر پیام فیس‌بوکی به مردم افغانستان اطمینان داد رهبران محلی همدوش نیروهای امنیتی این کشور تمام توان خود را برای مبارزه با طالبان در بادغیس به کار گیرند.  درهمین حال صبح دیروز برخی تصاویر در شبکه‌های اجتماعی افغانستان دست به دست می‌شد که نشان می‌داد طالبان زندان شهر قلعه‌نو را تصرف کرده و زندانیان این گروه را آزاد کرده‌اند. این تصاویر نشان می‌داد شمار نیروهای طالبان در این شهر بسیار بیش از آن چیزی است که تصور می‌شد. با این حال مقامات امنیتی تا عصر دیروز اطلاعاتی درباره زندان قلعه‌نو نداده بودند. طالبان در حالی برای تصرف شهر قلعه‌نو در حال مبارزه هستند که به‌ گفته منابع، سه ولسوالی این ولایت در دو روز دوشنبه و سه‌شنبه، به تصرف طالبان درآمده‌اند.
نبردها در افغانستان در حالی ادامه دارد که به گزارش روزنامه افغانستانی «هشت صبح» منابع در دوحه از پیشرفت‌ در مذاکرات صلح خبر می‌دهند. این منابع می‌گویند که از یک هفته به این سو مذاکرات صلح از سر گرفته شده و هر دو طرف‌ تلاش دارند روی موضوعات اساسی بحث‌ را آغاز کنند تا به این ترتیب در مدت کوتاهی به نتیجه ملموسی دست یابند. از سوی دیگر یک منبع در هیأت مذاکره‌کننده دولت می‌گوید که طالبان هنوز هم روی موضع قبلی‌شان که «تغییر نظام و قانون اساسی» است، پافشاری می‌کند. به گفته این منبع، طالبان معتقدند که برای برون رفت از این بن‌بست باید قانون اساسی و نظام کنونی دولت تغییر کند. در مقابل شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید طالبان به حل مشکلات افغانستان از راه سیاسی معتقد نیستند. در همین حال در تهران نیز روز گذشته اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیأت عالی سیاسی طالبان برگزار شد.

کپی