اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
ریشه‌یابی مشکل برق از زبان رئیس جمهوری در هیأت دولت

وقتی سرمایه نباشد، طرح‌های بزرگ اجرایی نمی‌شود

وقتی سرمایه نباشد، طرح‌های بزرگ اجرایی نمی‌شود

در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 20 هزار مگاوات به برق کشور اضافه شده است گروه سیاسی/ سخنان رئیس جمهوری در جلسه روز گذشته هیأت دولت به تشریح ریشه‌ها، علل و فرایندهایی گذشت که به وضعیت امروز برق منجر شده است.

حسن روحانی ابتدا از کمبود سرمایه لازم برای طرح‌های راهبردی خبر داد، کمبودی که یا باید از سرمایه خارجی حاصل شود یا از منابع صندوق توسعه ملی که نتیجه فروش نفت است. از این رو، او هم به تحریم اشاره کرد و هم به تصویب نشدن «اف.ای.تی.اف» که این هر دو، سرمایه‌گذاری برای طرح‌های زیربنایی در کشور را دشوار کرده است. با وجود این، رئیس جمهوری تأکید کرد که بسیاری از طرح‌های افتتاح شده که به ارز یا فناوری خارجی نیاز داشته است، محصول دوره کوتاه اجرای برجام است، همچنان که امروز (پنجشنبه) هم چندین طرح مهم و راهبردی در استان کرمان افتتاح می‌شود. به رغم همه اینها، حسن روحانی که سه‌شنبه از قطعی‌های برق عذرخواهی کرده بود، بار دیگر از این مسأله ابراز تأسف کرد و گفت که بخشی از این قطعی، ناشی از افزایش مصرف برق در صنایع است که خود نشانه رونق تولید این بخش‌ها است، هرچند دولت تصمیماتی برای مدیریت و گذار از این دوره اتخاذ کرده است.
ابراز تأسف بابت مشکل برق
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی سخنان خود در جلسه روز گذشته هیأت وزیران را با ابراز تأسف به خاطر مشکلاتی که مردم در این چند روز برای استفاده از برق مواجه شدند، آغاز کرد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه باید ریشه‌ها و علت‌های فاصله میان وضع مطلوب و وضع موجود را بخوبی بررسی کنیم، حوادث و رویدادهای پیش‌بینی نشده را یکی از علت‌های محقق نشدن پیش‌بینی‌ها دانست و گفت: در مسأله برق ریشه مشکلات را باید لمس کنیم (و ریشه مشکلات این است که) در کشور باید سرمایه‌گذاری شود؛ اگر در بخش کشاورزی یا صنعت، تولید می‌خواهیم، باید سرمایه‌گذاری شود و بدون سرمایه و با دست خالی نمی‌شود کاری کرد.
او با طرح این سؤال که چرا در بازار ایران نمی‌توان به اندازه کافی سرمایه آورد، اظهار کرد: اکنون در حوزه‌های مربوط به آب، چه برق، تصفیه آب، یا فولاد و آلومینیوم، 200 تا 300 میلیارد دلار طرح آماده سرمایه‌گذاری داریم که مطالعات آن انجام شده و حتی جانمایی هم شده‌ است، به رغم این، باید مسأله سرمایه‌گذاری برای مردم توضیح داده شود.
رئیس‌ جمهوری، یکی از راه‌های رفع این مشکلات را هماهنگی دستگاه‌ها در داخل دانست و افزود: امیدواریم پس از ۱۲ مرداد این هماهنگی و همسویی ایجاد شود، اگرچه عده‌ای از شغل‌شان می‌افتند، چراکه انتقادات عجیب و غریبی می‌کردند اما از این تاریخ به بعد همه از یک جناح و تفکر می‌شوند.
مسأله‌ای به نام «اف.ای.تی.اف»
روحانی در ادامه با بیان اینکه برخی مشکلات در سرمایه‌گذاری مربوط به داخل می‌شود و قابل حل است، گفت: اگر قوا همه با هم همفکر و هم‌نظر شوند، مشکلات قابل حل است. زمانی که هم‌نظر نیستند، کار می‌ماند.
او با اشاره به فرایند تصویب لوایح مرتبط با «اف.ای.تی.اف» در مجلس و شورای نگهبان، اظهار کرد: این لوایح در جایی گیر کرد که اصلاً فکر نمی‌کردیم، نتیجه چنین اتفاقی این است که تا وقتی این مسأله حل نشود، روابط ما با بانک‌های دنیا دچار مشکل است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه بانک‌های بیش از ۱۹۰ کشور دنیا در چهارچوب «اف.ای.تی.اف» عمل می‌کنند و تنها دو کشور کره شمالی و ایران بیرون این چهارچوب هستند، افزود: ما در دولت یازدهم از فهرست سیاه خارج شدیم، اما وقتی لوایح دچار مشکل شد بار دیگر در این فهرست قرار گرفتیم، در نتیجه اگر کسی می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند، ریسک کشور بالا می‌رود.
او با اشاره به اینکه برای سرمایه‌گذاری داخلی یا سرمایه‌گذار خارجی، در نهایت بانک‌ها هستند که باید سرمایه‌گذاری کنند، ادامه داد: غیر از بانک‌ها، کسی سرمایه‌ای ندارد تا سرمایه‌گذاری کند.
منابعی که پس از برجام حاصل شد
روحانی با اشاره به اینکه امروز (پنجشنبه) نزدیک به 40 هزار میلیارد تومان طرح سرمایه‌گذاری در کرمان افتتاح می‌شود، اظهار کرد: اینجا برای اولین بار پس از انقلاب، کوره بلند در استان کرمان افتتاح می‌شود، ارزش این کوره بلند بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان است و نیز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار ارزی می‌خواست که این اعتبار با برجام حاصل شد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه کوره بلندی که افتتاح می‌شود، نتیجه برجام است، اضافه کرد: ده‌ها طرحی که در سال ۹۹ افتتاح شد محصول برجام بود. به این دلیل محصول برجام بود که وقتی می‌توانید نفت بفروشید ۳۸ درصد پول حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه واریز می‌شود و منابع این صندوق برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های برق، آب،‌ فولاد و پتروشیمی یا هرجایی که لازم باشد اختصاص می‌یابد، اما وقتی صندوق شما پول ندارد چه کار باید کرد؟
روحانی در همین باره گفت: طرح‌هایی هم وجود دارد که صندوق هم تصویب کرده و آماده است، اما به خاطر اینکه پول نیست نمی‌توان آن‌ها را اجرا کرد.
او با اشاره به اینکه چه در زمینه تأمین منابع داخلی از صندوق و چه منابع خارجی از بانک‌های خارجی، این منابع در صورتی حاصل می‌شود که بتوانیم در جنگ اقتصادی پیروز شده و تحریم را هم برداریم، گفت: بانک خارجی در اختیار ما نیست، صندوق توسعه خالی است و نمی‌توانیم نفت بفروشیم، ضمن اینکه به خاطر تصویب نشدن «اف.ای.تی.اف» نمی‌توانیم با بانک‌ها رابطه خوب داشته باشیم، نتیجه آن این است که سرمایه نیست و وقتی هم سرمایه نیست، نمی‌توان طرح‌های بزرگ را عملیاتی کرد.
خسارت‌های تحریم‌ها به کشور
روحانی با اشاره به اینکه اکنون منابع طرح‌های مربوط به تولید ۱۶ هزار مگاوات برق تأمین شده و در دست اجراست، اما منابع مربوط به هزار مگاوات برق معطل فاینانس است و نیاز به پول دارد، اظهار کرد: در سال‌های اخیر در طرح‌های آب و برق چهار و نیم میلیارد طرح آماده سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بود که با خروج ترامپ از برجام و آغاز تحریم‌ها، همه اینها قطع شد و چهار و نیم میلیارد در طرح‌های آب و برق عقب افتادیم.
رئیس جمهوری در تبیین اینکه چرا چنین آمار و ارقام یا گزارش‌هایی را ارائه می‌کند، تصریح کرد: زیرا مردم عزیز باید مطلع باشند، به این دلیل که پس از هر حادثه‌ای، دولت به مرغ عروسی و عزا تبدیل شده و صرفاً می‌گویند دولت خوب کار نکرد یا مدیریت ضعیف و کارآمدی پایین بود، اما هیچ‌کس توضیح نمی‌دهد که ریشه این مشکلات کجاست.
روحانی پس از این توضیح، راهکارهای برون رفت از این وضعیت را هم ارائه کرد: به اعتقاد من «اف.ای.تی.اف» دست خودمان و مربوط به داخل کشور است و می‌توانیم همین فردا آن را حل کنیم تا روابط ما با بانک‌ها تغییر کند، ضمن اینکه ما در جنگ اقتصادی پیروز شدیم و در این میان مسأله تحریم باقی مانده که دست خودمان است البته بخشی هم دست دیگران است اما اصل ما هستیم، می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم تمام کنیم یا اینکه می‌تواند ماه‌ها ادامه پیدا کند که بحث دیگری است.
اقدامات دولت در افزایش تولید برق
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه البته نمی‌خواهم بگویم همه مشکل برق مربوط به «اف.ای.تی.اف» یا تحریم است و ما هیچ مسئولیتی نداریم، تصریح کرد: در دولت های یازدهم و دوازدهم به اندازه معمول دولت‌های گذشته و کمی بیشتر، سالانه هزار و ۷۷۵ مگاوات برق تولید و به ظرفیت آن اضافه می‌شده است. اکنون این رقم 2 هزار و 500 مگاوات است یعنی در ۸ سال گذشته  با وجود تحریم، کرونا، بیش از معمول دولت‌های گذشته در افزایش ظرفیت تولید برق سرمایه‌گذاری حاصل شده است.
او با اشاره به اینکه در برنامه ششم پیش‌بینی شده که ۲۴ هزارمگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شود، ادامه داد: از این میزان، ۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات مربوط به دولت های یازدهم و دوازدهم است که آمار و ارقام آن با تمام نیروگاه‌هایی که افتتاح شده، مشخص است.
روحانی با ابراز تعجب از سخنان برخی مبنی بر اینکه در این دولت طرحی افتتاح نشده است، تأکید کرد که در ماه‌های اخیر، ۲ نیروگاه برق را خود من افتتاح کردم. در سال ۹۹ نیروگاه‌های شیروان و هریس را افتتاح کردیم.
رئیس جمهوری، خشکسالی و خالی شدن پشت سدها، افزایش مصرف وسایل سرمایشی و نیز افزایش میزان برق در صنایع را از دلایل بروز وضع فعلی دانست و گفت: البته افزایش مصرف برق در صنعت نشانه توسعه این بخش است، کما اینکه امسال مصرف برق در صنعت نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
روحانی درعین حال با اشاره به اینکه مصرف برق نیز سیر صعودی داشته است، افزود: میزان مصرف در سال ۹۷ و ۹۸، ۵۷ هزار مگاوات و در سال ۹۹، ۵۸ هزار بوده است، اما امسال به ۶۶ هزار مگاوات رسیده است.
روحانی، در کنار توسعه صنعت، استخراج رمز ارزها را یکی از دلایل کمبود برق دانست و گفت: این مشکلات برای مردم رنج‌آور است، اما ما بیش از مردم رنج می‌بریم. بنابراین برخی به گونه‌ای صحبت نکنند که کاری نشده است. ۲۰ هزار مگاوات برق در این دولت اضافه شده است، چطور می‌شود این را ببینند و بگویند نیست؟
آمار صادرات غیرنفتی
رئیس جمهوری در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به تلاش‌های وزرا و اینکه با تلاش‌های بخش صنعت، فولاد، مس، آلومینیوم و پتروشیمی توانستیم در شرایط جنگ اقتصادی کشور را اداره کنیم، اظهارکرد: در دولت‌های نهم و دهم ۴۲۱ میلیارد دلار واردات انجام شده که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، این میزان ۳۶۷ میلیارد دلار بوده است. صادرات غیرنفتی ما در دولت قبل، ۲۱۸ میلیارد دلار بود، اما در این دولت، به ۳۴۶ میلیارد رسید.
روحانی با بیان اینکه ۱۲۸ میلیارد دلار بر حجم صادرات غیرنفتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزوده شده است، تصریح کرد: این صادرات عمدتاً از پتروشیمی، فولاد و بخش‌های دیگر بوده است. در سال ۹۹ در پتروشیمی بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم و همین‌ها موجب شده پنج میلیارد درآمد سالانه داشته باشند.
روحانی با تأکید بر اینکه اگر مشکل و مسأله‌ای پیش می‌آید، همه از دولت، قوه قضائیه و قوه مقننه و سایرین باید به گونه‌ای حرف بزنیم که مشکل حل شود و به مردم امید بدهیم، گفت: نباید جوری حرف بزنیم که گویی کشور به نقطه لاینحل رسیده است.
او در پایان با اشاره به دشواری‌های اتخاذ چنین تصمیماتی گفت: اینکه می‌گوییم یک مرکز بزرگ صنعتی تعطیل شده یا ساعتش تقلیل یابد، برای ما سخت است. اختیارات دولت را به وزرا دادیم تا تصمیم‌گیری کنند و اگر خاموشی لازم بود باید از قبل به مردم گفته شود و ساعت و محل آن نیز دقیق مشخص باشد. تلاش ما این است که برق منازل حتی‌الامکان خاموش نشود.
رئیس جمهوری همچنین اقدامات انجام شده از سوی دولت در بخش معادن را عظیم خواند و گفت: معادنی به اسم برخی از افراد سال‌ها قبل زده بودند، اما کاری نشده بود، از این رو آنها را گرفتند که این دستور رهبری بود، اما حال یک نفر بدون اطلاع حرفی زده است.

تعطیلی اداره‌های دولتی در روزهای پنجشنبه تا پایان مردادماه

با تصویب هیأت وزیران، با توجه به کمبود برق در هفته جاری و ضرورت تأمین برق مورد نیاز بخش‌های ضروری کشور از جمله بخش خانگی، اداره‌ها و سازمان‌های دولتی در تهران و سراسر کشور تا پایان مردادماه، در روزهای پنجشنبه تعطیل خواهند بود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، هیأت وزیران درجلسه روز گذشته خود که به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اختیارات قانونی دولت در زمینه مدیریت برق را تا پایان دولت دوازدهم براساس اصل (۱۳۸) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به کمیسیونی مرکب از وزیران نیرو، کشور، صنعت، معدن و تجارت و نفت تفویض کرد. در ادامه این جلسه، هیأت وزیران در اجرای حکم مندرج در بند (د) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع اجازه به شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای کمک به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در حوزه‌های مختلف صنعت نفت، آیین نامه اجرایی مربوط به آن را به تصویب رساند.
همچنین با توجه به کاهش چشمگیر ریزش‌های جوی در سال آبی جاری نسبت به میانگین دوره‌های مشابه گذشته، هیأت وزیران در راستای مدیریت خشکسالی و رفع مشکلات کشاورزان در تمام نقاط کشور و جلوگیری از بروز بحران‌های اجتماعی، با اختصاص اعتبار، امهال و اعطای تسهیلات برای خسارت دیدگان بخش کشاورزی موافقت کرد. بر این اساس، مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به منظور تأمین آب کشاورزی اضطراری از طریق لایروبی، مرمت و بازسازی قنوات، تأسیسات و تجهیزات آبی شبکه‌های آبیاری، ایستگاه‌های پمپاژ، بندهای انحرافی، مرمت و بازسازی کانال‌های عمومی و سردهانه‌های کشاورزی، چشمه‌سارها، استخرهای ذخیره آب و آب بندان‌ها، پوشش انهار، انتقال آب با لوله و... (مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال به وزارت جهاد کشاورزی ومبلغ ۵ هزار میلیارد ریال به وزارت نیرو) اختصاص یافت.
همچنین به موجب مصوبه مذکور، کارگروه مربوط به بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام‌های دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه موظف است صرفاً در شهرستان‌هایی که در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته و از سوی سازمان مدیریت بحران کشور به استانداری‌ها اعلام شده‌اند، مشمولان واجد بهره‌مندی از امهال تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه را به بانک‌های عامل معرفی کند و بانک‌های عامل موظفند ضمن بخشودگی سود، کارمزد و جرایم تسهیلات دریافتی خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی که در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دچار خشکسالی شده‌اند و سررسید بدهی آنها درسال ۱۴۰۰ است، اصل تسهیلات دریافتی را به مدت سه سال امهال کنند. دولت همچنین با پرداخت مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی (با کارمزد ۴ درصد) به آسیب دیدگان بخش کشاورزی با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های عامل با معرفی وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها) و با ضمانت زنجیره‌ای برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی سال آبی جاری موافقت کرد.

کپی