اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
روحانی:

از ۱۲ مرداد به بعد انتقادهای عجیب عده‌ای تعطیل می‌شود

از ۱۲ مرداد به بعد  انتقادهای عجیب عده‌ای تعطیل می‌شود

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امیدواریم از ۱۲ مرداد یک هماهنگی کامل بین هر سه قوه به‌وجود بیاید، گفت: البته با این اتفاق بعضی‌ها از شغل‌شان می‌افتند و بیکار می‌شوند و انتقادهای عجیب و غیرمنصفانه‌شان تعطیل می‌شود، اما به‌هر حال همه از یک جناح و تفکر می‌شوند و هماهنگی بهتری به‌وجود می‌آید.

 به‌ گزارش ایسنا، حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با اظهار تأسف به‌خاطر مشکلاتی که برای مردم در این چند روز در استفاده از برق ایجاد شده است، اظهار کرد: همواره در جامعه بین واقعیت‌هایی که روزانه می‌بینیم با آنچه مطلوب ماست فاصله وجود دارد. البته ما همیشه باید تلاش کنیم که این فاصله را اگر امکانپذیر است کم کنیم اما به‌هر حال باید علت‌های اصلی فاصله بین مطلوب و موجود را هم مورد بررسی قرار دهیم.
وی با بیان اینکه در مسائلی مثل کمبود برق و امثال اینها باید لمس کنیم که ریشه مشکلات چیست؟ عنوان کرد: در کشور باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد. مسائل مهمی مثل تولید، کشاورزی و صنعت نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و سرمایه‌گذاری یکی از اصول اساسی است و بدون آن و با دست خالی نمی‌توان کاری انجام داد. چرا که در آن موقع می‌شود شعار بی‌محتوا. برای با محتوا شدن شعار ما نیازمندی‌هایی داریم که یکی از آنها سرمایه‌گذاری است، چرا که نمی‌توانیم به اندازه کافی سرمایه بیاوریم و در بازار ایران مستقر کنیم. رئیس‌جمهوری با طرح این پرسش که مشکل سرمایه‌گذاری در چیست؟ تأکید کرد: در این زمینه در داخل برخی مشکلات وجود دارد که اگر همه با هم هماهنگ باشند می‌توان آنها را حل و فصل کرد. یعنی اگر دستگاه قانونگذار، قوه قضائیه و دولت همه با هم باشند آن مشکلات از بین می‌رود. البته امیدواریم از ۱۲ مرداد به آن ور دیگر یک هماهنگی کاملی بین سه قوه به وجود بیاید.
وی افزود: برخی مشکلات درباره سرمایه‌گذاری مربوط به داخل می‌شود و اگر همه قوا هم نظر باشند قابل حل است. ولی وقتی هم نظر نیستند خب باقی می‌ماند. مثلاً یک بحث بود به‌نام FATF، دولت تصمیم گرفت و لوایحی آماده کرد که به مجلس برد و مجلس هم همکاری کرد و تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و آنجا هم با ما همکاری کرد و تصویب شد اما در یک جای دیگر که ما فکر نمی‌کردیم گیر افتاد و FATF به‌دست نیامد. حالا نتیجه این چه می‌شود؟ این می‌شود که روابط ما با بانک‌های دنیا تا این مسأله حل نشده دچار مشکل می‌شود. البته ممکن است نظرات مختلف باشد و یکی هم بگوید اگر FATF نداشته باشیم بهتر است. من کاری به نظرات مختلف ندارم ولی این یک واقعیت است. رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه بیش از ۱۹۰ کشور دنیا در چارچوب FATF عمل می‌کنند، تأکید کرد: تنها ما و کره‌شمالی از آن بیرون هستیم. ما در دولت یازدهم به آن برگشتیم و وقتی در داخل کشور دچار مشکل شد در لیست سیاه قرار گرفتیم. خب این ریسک کشور را بالا می‌برد و با این اتفاق چه کسی می‌خواهد در کشور سرمایه‌گذاری کند. وی همچنین تصریح کرد: من اینها را می‌گویم که مردم مطلع باشند. چون هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد مرغی که در عروسی و عزا سر بریده می‌شود دولت است و همه می‌گویند دولت خوب مدیریت نکرد و کارآمدی کم بود و هیچ کسی توضیح نمی‌دهد که ریشه آن کجاست؟ مثلاً FATF دست خودمان است و می‌توانیم همین فردا آن را حل کنیم و روابط‌ مان با بانک‌ها حل و فصل شود یا ما در جنگ اقتصادی پیروز شدیم و فقط تحریم باقی مانده که آن هم دست خودمان است و می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم که آن را تمام کنیم یا می‌توانیم تصمیم بگیریم که ماه‌ها ادامه پیدا کند که این بحث دیگری است.
کپی