اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
ابتلای میانسالان و جوان‌ها در پیک پنجم افزایش یافته است

جوانان، قربانی موج پنجم

جوانان، قربانی موج پنجم
فریبا خان‌احمدی خبرنگار

نگرانی‌ها از شیوع ویروس دلتا در همه نقاط کشور قوت گرفته است. تعداد تست‌های پی‌سی‌آر به طور بی‌سابقه‌ای در روزهای اخیر زیاد شده و آمار مبتلایان نسبت به اوایل هفته بین دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.

در شرایطی که نقشه کرونایی کشور دستخوش یک واریانت جدید شده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عدد 68 درصد و در برخی استان‌ها به زیر 40 درصد سقوط کرده است، بیمارستان‌ها در پایتخت و 120 شهر قرمز کرونایی نیز با وخامت اوضاع فعلی به حال آماده‌باش کامل درآمده‌اند. 
در تهران موارد بستری نسبت به دو هفته پیش 5 برابر افزایش یافته و البته گزارش‌های رسیده از مراکز درمانی نشان می‌دهد؛ نوجوانان و جوانان بالاترین درصد ابتلا و درگیری را با ویروس دلتا دارند. کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایتخت زنگ خطر چرخش بالای ویروس دلتا را به صدا در آورده است. 
جلیل کوهپایه‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره وضعیت پیک پنجم کرونا و آرایش بحرانی بیمارستان‌های پایتخت به دلیل شیوع ویروس دلتا به «ایران» می‌گوید: از یکی دو هفته قبل روند ثابت قبلی در تعداد موارد بستری روند افزایشی به خود گرفت و نسبت به یک ماه گذشته صعودی شد. به دلیل اینکه انتقال و سرایت این جهش ویروس کرونا نسبت به جهش‌های قبلی سریع‌تر اتفاق می‌افتد به سرعت واکنش نشان داده شد و تهران به عنوان شهر قرمز شناخته شد و بلافاصله پروتکل‌های بهداشتی برای شهر قرمز تهران به اجرا درآمد هرچند که ضابطین بهداشتی در کنار سایر نیروهای ستاد ملی مقابله با کرونا بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی نظارت دارند اما متأسفانه آمادگی و شکل برخورد با وضعیت قرمز یا حالت دفاعی قرمز را در اصناف و مشاغل نمی‌بینم. هر چند که مردم استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند اما گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد بسیاری از اصناف به اجرای پروتکل‌ها پایبند نیستند.
محمد طالب‌پور رئیس بیمارستان سینا درباره وضعیت بیماران مراجعه‌کننده به این بیمارستان ریفرال به «ایران» می‌گوید: دو هفته قبل تعداد بیماران کرونایی به 30 نفر رسیده بود الان دوباره نزدیک به 150 بیمار کرونایی بستری داریم. مجدداً سه بخش دیگر را برای کرونایی‌ها فعال کردیم. نیمی از اورژانس را به بیماران کرونایی اختصاص دادیم. دیروز ظهر اورژانس بیمارستان غلغله بود. هم بخش کرونا هم بخش غیر کرونا.
طالب‌پور با بیان اینکه افزایش مراجعه بیماران غیرکرونایی محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است؛ عنوان می‌کند: مردم در حوزه بیماری‌های غیر کرونایی بیش از این نمی‌توانند تحمل کنند و مراجعه نداشته باشند. این روزها بیش از پیک‌های قبلی ناراحتی‌های گوارشی و دیابت و قلبی همه به اورژانس مراجعه می‌کنند و انتظار دارند خدمات بگیرند. این در حالی است که نیروهای اورژانس به دلیل ماه‌ها فعالیت شبانه روزی خسته و پرستارها عمیقاً درگیر گرفتارهای روحی شده‌اند. بنابراین ما از مردم خواهش می‌کنیم از دورهمی‌ها و تجمعات پرهیز کنند چرا که به دلیل شدت شیوع بالای ویروس دلتا گمان می‌رود اعضای خانواده‌ها همگی یک جا درگیر شوند.
وی درباره وضعیت جراحی‌های الکتیو نیز می‌گوید: ما متناسب با دو کفه ترازو هستیم. دانشگاه علوم پزشکی تعداد تخت‌های بستری برای بیماران کرونایی را در هر بیمارستانی تعریف می‌کند. در حال حاضر 30 درصد تخت‌های ما در خدمت بیماران کرونایی است و 150 تخت از کرونایی‌ها اشغال شده است. متناسب با این کفه بیماران غیر کرونایی کمتر می‌شود و به محض کاهش پیک عمل‌های الکتیو فعال می‌شوند. در برخی روزها ضریب اشغال تخت 110 درصد بود یعنی برای 10 درصد تخت‌ها در یک روز دو مریض خوابیده‌اند به‌واسطه اینکه در پیک‌ها تخت‌ها اورلود می‌شوند. با این حال بخش‌های کرونا با اصول ایزولاسیون فعال هستند و برای بیماران کرونایی تغذیه مضاعف به منظور بهبودی سریع‌تر تعریف شده است.
به گفته طالب‌پور؛ هر چه از شیوع بحران کووید19 می‌گذرد قدرت تشخیص، شناسایی و درمان سرپایی در مطب‌ها و مراکز سرپایی بالا رفته است بخصوص آنکه جوانان بهتر به درمان سرپایی جواب می‌دهند. مریض‌هایی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند افراد میانسال 50 تا 60 سال هستند که علتش هم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای است.
رئیس بیمارستان سینا از افزایش ابتلا به ویروس کرونا در جوانان خبر می‌دهد و می‌گوید: در پیک اخیر ابتلا در جوانان و نوجوانان به وفور دیده می‌شود. در این گروه افراد اگرچه کمتر به فازهای خطرناک بیماری می‌رسند ولی عامل اصلی انتقال بیماری محسوب می‌شوند. افراد جوان به دلیل عادی‌انگاری درگیر ویروس می‌شوند و آن را به دیگران منتقل می‌کنند. افراد نوجوان و جوان ناقلان خوبی برای بیماری هستند و در عوض افراد مستعد و ضعیف مبتلایان بدی برای بستری در بیمارستان هستند. 
 
مشروح این گزارش را فردا(پنجشنبه 17 تیر ماه) در روزنامه ایران بخوانید.
کپی