اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

فسخ قرارداد پنتاگون با مایکروسافت
وزارت دفاع امریکا قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری خود را برای تأمین شبکه فضای ابری -کلاود- با مایکروسافت را لغو کرده است. این قرارداد باعث اختلاف میان شرکت‌های آمازون و مایکروسافت شده بود. پنتاگون اعلام کرده است که این قرارداد به‌دلیل فضای متغیر فناوری‌ها دیگر جوابگوی نیاز‌های فعلی این وزارتخانه نیست. زمانی که مایکروسافت توانست درعقد این قرارداد با وزارت دفاع برنده شود، شرکت آمازون در اعتراض به آن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت امریکا را متهم به اعمال نفوذ دراین زمینه کرد.
 
---
 
تکذیب کودتا در کره شمالی
آژانس اصلی اطلاعات کره جنوبی امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، رهبری کره شمالی به‌صورت عادی بر اوضاع این کشور نظارت دارد و شایعات درباره کودتا و به کما رفتن او را رد کرد. اوایل امروز شایعاتی مبنی‌بر این مسأله منتشر شد که کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی پس از خونریزی مغزی به کما رفته و کودتایی از سوی «کیم پیونگ-ایل»، عموی او صورت گرفته است. سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی در بیانیه‌ای برای خبرنگاران اعلام کرد: «ما متوجه شدیم که گمانه‌زنی‌ها درباره سلامت رهبری کره شمالی بی‌پایه و اساس است.» شرایط سلامت کیم جونگ اون که به‌شدت سیگاری است و اضافه وزن دارد، در مرکز توجه است چون خلأ قدرت در این کشور مسلح به سلاح اتمی می‌تواند به ناآرامی و آشوب در منطقه و فراتر از آن منجر شود.
 
 
---
ترور خبرنگار معروف در هلند
«پیتر ارد فریز» خبرنگار معروف هلندی که مطالب مربوط به گروه‌های تبهکاری را پوشش می‌داد عصر روز گذشته در آمستردام ترور شد. او پس از خروج از استودیو تلویزیونی هدف پنج گلوله قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد. او بشدت مجروح شده است. پلیس سه مظنون را در ارتباط با سوءقصد به این خبرنگار دستگیر کرده است. پادشاه، ملکه و نخست‌وزیر هلند طی پیام‌هایی ترور این خبرنگار را محکوم کردند.
 
 
---
 
51 تیراندازی در یک روز
نیویورک برای مقابله با افزایش خشونت‌های مسلحانه در امریکا اعلام وضعیت اضطراری کرد؛ این وضعیت اغلب درپی سوانح طبیعی اعلام می‌شود. «اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک گفته است در تعطیلات چهارم ژوئیه(13 تیر) این ایالت شاهد ۵۱ مورد تیراندازی بوده است. فرمان وضعیت اضطراری ۱۴۰ میلیون دلار را در اختیار برنامه‌های مقابله با خشونت مسلحانه خواهد گذاشت.
 
---
 
پایان ماسک در انگلیس
همه محدودیت‌های کرونایی تا 2 هفته دیگر در انگلیس تمام می‌شود. دلیل این تصمیم، موفقیت در تزریق واکسن برای اکثریت شهروندان است. این تصمیم تنها مربوط به انگلیس است و شامل 3 بخش دیگر بریتانیا یعنی ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند نمی‌شود. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت که انتظار دارد این مرحله در روز ۱۹ ژوئیه (دو هفته دیگر) و بعد از ۱۶ ماه اعمال محدودیت‌های مختلف در انگلستان اجرا شود.
مقررات دیگر مانند محدودیت شش نفری برای ملاقات در داخل خانه و توصیه کار از منزل هم لغو خواهد شد. با وجود این شماری از محدودیت‌ها برای مسافران با توجه به وضعیت کرونا در کشور مبدأ همچنان باقی می‌ماند. براساس آمار رسمی دولت بریتانیا، تاکنون بیش از ۸۶ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و حدود ۶۵ درصد دومین دوز واکسن را هم تزریق کرده‌اند. 
کپی