اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

بازداشت غیرمعمول یک دیپلمات استونی توسط روسیه

بازداشت غیرمعمول یک دیپلمات استونی توسط روسیه

مقام‌های امنیتی روسیه یک دیپلمات استونی را در سن پترزبورگ و به ظن جاسوسی دستگیر کردند؛ اقدامی که شکایت این کشور عضو ناتو را در پی داشت.

 به نوشته روزنامه بریتیش اگزماینر، "آری لمیک"، سخنگوی وزارت خارجه استونی گفت: چنین اتهاماتی کاملا بی پایه و اساس هستند و بجز اقدامات تحریک آمیز از سوی مقام‌های روسی چیز دیگری نیستند. این مساله نشان می‌دهد که روسیه تمایلی به روابط سازنده با همسایگانش و اتحادیه اروپا ندارد.

دیپلمات‌ها بر اساس قوانین بین‌الملل مصونیت دارند اما دولت میزبان می‌تواند با صلاحدید خود آنها را اخراج کند. بازداشت "مارت لاته"، دیپلمات استونیایی همزمان با رزمایش‌های متحدان ناتو و نیروهای روسی در دریای سیاه، کمی آنطرفتر از کریمه بود.

آژانس امنیت روسیه گفت: سرویس امنیت فدرال کشور در سن پترزبورگ یک دیپلمات استونی را که کنسول این کشور در کنسولگری استونی در سن‌پترزبورگ بود، حین دریافت اسناد محرنامه از یک تبعه روس دستگیر کرد. چنین فعالیت‌هایی بر خلاف وضعیت یک کارمند دیپلماتیک است و اقدامی خصمانه علیه روسیه محسوب می‌شود.

مناقشه ایجاد شده بر سر این دیپلمات استونی در حالی به وجود آمده که مقام‌های روسی آشکارا درباره درگیری در دریای سیاه صحبت می‌کنند. نیروهای روس مدعی‌اند که بمب‌هایی را در نزدیکی یک ناو انگلیسی در ماه گذشته میلادی انداخته‌اند اگرچه انگلیس چنین رویدادی را رد می‌کند و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته که این کشور می‌توانست بدون تحریک یک جنگ جهانی، ناوشکن انگلیسی را غرق کند؛‌ اظهارنظری که باعث توجه مقام‌های غربی شده است.

این رویکردها از سوی روسیه روز سه شنبه نیز ادامه یافت و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه این کشور گفت:‌ بهتر است آنها دفعه بعدی چنین رویکردهای تحریک آمیزی را کنار بگذارند و از مناطق تحت کنترل روسیه دور بمانند. خطرات بروز درگیری ممکن است بیشتر شود. دریای سیاه محلی برای انجام چنین اقداماتی نیست.

وزارت خارجه استونی اعلام کرد، بازداشت این دیپلمات فقط ۹۰ دقیقه به طول انجامید. سرویس اطلاعات فدرال روسیه سابقه‌ای طولانی در اتهامات نادرست جاسوسی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه استونی همچنین گفت:‌ این دیپلمات در یک نشست کاری در دانشگاه پلی‌تکنیک سن پترزبورگ بود. استونی به دنبال یک رابطه همسایگی خوب و سازنده با روسیه است اما نخست ما از مسکو انتظار داریم که از اصول قوانین بین‌الملل تبعیت کند. چنین رفتار تحریک آمیز از سوی مقام‌های روسی مایه تاسف است./ ایسنا

کپی