اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سلاح‌های ساخت آمریکا در دست طالبان

سلاح‌های ساخت آمریکا در دست طالبان

در شرایطی که ارتش آمریکا به دنبال خارج کردن تمام نیروهایش از افغانستان است، نفوذ طالبان همچنان در این منطقه رو به افزایش است، از توقیف سلاح‌های ساخت آمریکا از نیروهای افغان گرفته تا تصرف مناطق.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فرماندهی مرکزی آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد ارتش آمریکا بیش از ۹۰ درصد از فرایند خروجش از افغانستان را تکمیل کرده است. بیانیه شش ژوئیه همچنین تاکید دارد که آمریکا رسما هفت مورد از تاسیسات را به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

نیروهای طالبان در پایگاه نظامی سلطان خل در ولایت وردک افغانستان که به تازگی بعد از دو روز درگیری با سربازان افغان تصرف کردند، شبکه اسکای نیوز را به این پایگاه دعوت کردند.

یک فرمانده طالبان به این شبکه انگلیسی گفت که شبه‌نظامیان تعدادی سلاح و ادوات نظامی را از نیروهای دولتی گرفته‌اند؛ ۷۰ تفنگ تک تیرانداز، ۹۰۰ سلاح، ۳۰ خودروی هاموی، ۲۰ وانت نظامی و ۱۵ کامیون نظامی.

براساس این گزارش، بسیاری از اقلام نظامی نیروهای افغان که به تصرف نیروهای طالبان درآمده است، مهر "اموال دولت آمریکا" را دارد.

بحث مذکور تنها یکی از چندین مواردی است که طی روزهای گذشته در شمال افغانستان رخ داده است. براساس گزارش آسوشیتدپرس، طالبان کنترل یک سوم از ۴۲۱ بخش و مراکز بخش در افغانستان را در دست دارد. 

محب الرحمان، عضو شورای شهر ولایت بدخشان در شمال شرقی افغانستان میگوید: متاسفانه اکثر مناطق بدون نبرد به دست طالبان افتاده است.

او با اشاره به روحیه پایین و تعداد کم نیروهای دولتی گفت، ۱۰ بخش به دست طالبان افتاد که هشت مورد بدون درگیری بود.

در مجموع ۱۹۵ بخش در افغانستان (۴۹ درصد) تحت کنترل طالبان است. دست‌کم ۱۲۰ بخش از اول مه به کنترل شبه‌نظامیان طالبان درآمده است. مسائل امنیتی دولت افغانستان در ماه‌های اخیر به علت خروج نیروهای آمریکایی از این کشور پیچیده شده است./ ایسنا

کپی