اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
«مرکل»، «مکرون» و «شی‌ جین پینگ» گفت‌و‌گو کردند

تأکید بر حفظ دریچه احیای برجام

تأکید بر حفظ دریچه احیای برجام

وال استریت ژورنال: دولت جو بایدن به‌دنبال تغییر سیاست‌های تحریم اقتصادی از جمله در قبال ایران است گروه سیاسی/ رؤسای جمهوری فرانسه و چین همراه با صدراعظم آلمان دو روز پیش در جریان یک گفت‌وگوی سه جانبه بر لزوم سرعت بخشیدن و پیشبرد مذاکرات وین به‌منظور دستیابی به توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأکید کردند.

به گزارش ایسنا، یک مقام ارشد فرانسوی گفت امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و شی‌ جین پینگ رئیس‌جمهوری چین در این کنفرانس ویدیویی یک ساعته اتفاق نظر داشتند که هنوز دریچه‌ای از فرصت برای احیای برجام گشوده است.

این مقام کاخ الیزه افزود، سران سه کشور در دیدار مجازی خود تأکید کردند که باید از فرصت کنونی برای احیای برجام بهره برد تا از تهدیدهای بیشتر برای ثبات منطقه جلوگیری کرد. به گفته این مقام نهاد ریاست‌جمهوری فرانسه، هدف سران از این پیام، تقویت روحیه مذاکره‌کنندگان در وین، پس از ماه‌ها مذاکرات است. همزمان با رایزنی سران سه کشور «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان پیش‌بینی کرده است که توافق بر سر برجام طی هفته‌های آینده حاصل خواهد شد.
وزیر امور خارجه آلمان گفت، از دستیابی به توافق برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران در هفته‌های آینده اطمینان دارد. به گزارش تابناک به نقل از خبرگزاری فرانسه، هایکو ماس پس از حضور در یک گردهمایی در مادرید به خبرنگاران گفت: ما فکر می‌کنیم مذاکرات می‌تواند به اهداف خود برسد. وزیر امور خارجه آلمان در مورد ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، که از ماه آوریل در وین پایتخت اتریش آغاز شده است، گفت: فکر می‌کنم ما در هفته‌های آینده به آن نقطه (اهداف مذاکرات) خواهیم رسید.
همچنین به گزارش الجزیره یک مقام ارشد اروپایی گذشت زمان بدون حصول نتیجه را به زیان مذاکرات دانست و گفت که نمی‌شود تا ابد درمورد احیای برجام مذاکره کرد. موضوع هسته‌ای ایران با مشکلاتی مواجه شده است اما رسیدن به توافق در مذاکرات ممکن است. او افزود: ایران خواهان ارائه ضمانت‌هایی شده است. در واقع دادن این ضمانت‌ها سخت و غیر ممکن است. حمایت رهبران فرانسه، آلمان و چین از دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات وین در حالی است که هنوز تاریخ مشخصی برای دور هفتم این گفت‌وگوها تعیین نشده است. مقام‌های کشورمان ازسرگیری و به نتیجه رسیدن این مذاکرات را منوط به اتخاذ تصمیم سخت از سوی امریکا دانسته‌اند.
در همین حال روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال خبر داده که دولت جو بایدن به‌دنبال تغییر سیاست‌های تحریم اقتصادی این کشور، از جمله در قبال ایران است و انتظار می‌رود تا پایان تابستان سال‌جاری نتیجه کار خود را اعلام کند.
وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه دولت امریکا بازبینی سیاست‌های تحریمی خود را تقریباً به پایان رسانده و انتظار می‌رود تا پایان تابستان سال‌جاری آن را منتشر کند، افزوده: هدف دولت امریکا افزایش هماهنگی نظام تحریم‌ها با متحدان واشنگتن و جلوگیری از آسیب‌های اقتصادی ناخواسته است.
این بازبینی به موازات تلاش جو بایدن برای احیای توافق برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفته است.
در همین چارچوب «برایان نلسون» و «الیزابت روزنبرگ» دو مقام امریکایی هستند که در صورت تأیید کنگره از نزدیک بر اجرای تحریم‌ها از جمله علیه ایران نظارت خواهند داشت.
روسیه: هیچ کس نمی‌تواند موضوعی را به ایران تحمیل کند
نماینده ویژه روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین هم تصریح کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند برخلاف میل ایران موضوعی را برای گفت‌وگو به جمهوری اسلامی تحمیل کند.
به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف در توئیتی نوشت: «مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، بندهای غروب برجام از نظر فرضی می‌توانند در صورت حصول اجماع، تمدید شوند. پس کسی نمی‌تواند گفت‌وگوها را برخلاف میل ایران به این کشور تحمیل کند. درهرصورت، بندهای غروب بخشی‌ از مذاکرات وین بر سر احیای برجام اصلی نیستند.»
گفتنی است، بندهای به‌اصطلاح «غروب» در برجام، بندهایی در توافق هسته‌ای هستند که محدودیت‌های خاصی را علیه ایران اعمال می‌کنند. این بندها در سال ۲۰۲۳ منقضی می‌شوند و تهران می‌تواند پس از آن، بخش دیگری از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد.
نماینده روسیه همچنین در توئیتی دیگرنوشت: برای شفافیت می‌گویم که روسیه از گفت‌وگوهای منطقه‌ای بر سرامنیت در خلیج فارس حمایت می‌کند اما این مسأله‌ای جداگانه است که نباید با مسائل هسته‌ای و گفت‌وگوهای برجامی قاطی شود. باید به مسأله امنیت در منطقه جداگانه رسیدگی شود.

کپی