اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

درخواست ابقای پوتین
«ویچسلاو والودین» رئیس دومای روسیه خواستار باقی ماندن پوتین در مقام خود پس از پایان دوره ریاست جمهوری وی در سال ۲۰۲۴ شد. والودین گفت: «در دوره زمامداری پوتین روسیه قدرتمندتر می‌شود و مردم بهتر و بدون هرگونه تنش و جنگ و خونریزی زندگی می‌کنند.» پوتین از سال ۲۰۰۰ میلادی جانشین بوریس یلتسین رئیس‌جمهوری فقید روسیه شد. وی از آن زمان تاکنون به استثنای سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ که نخست وزیر بود، چهار دوره ریاست جمهوری روسیه را برعهده داشته و سال ۲۰۲۴ دوره ریاست جمهوری وی بسر می‌رسد. مطابق اصلاحات قانون اساسی روسیه، پوتین اجازه دارد تا سال ۲۰۳۶ در صورت پیروزی در انتخابات، دو دوره دیگر رئیس‌جمهور روسیه شود.
 
 
---
 
لغو مراسم دگرباشان جنسی در گرجستان
هواداران حقوق دگرباشان در گرجستان پس از آنکه برنامه‌شان برای برگزاری «رژه افتخار» با حمله مخالفان این مراسم به فعالان و روزنامه‌نگاران و همچنین موضع‌گیری منفی دولت و دستگاه مذهبی مواجه شد، ناچار به لغو این برنامه شده‌اند. مراسم موسوم به «رژه افتخار» نوعی برنامه است که طی آن دگرباشان جنسی در کشورهای مختلف در مواقع خاصی به خیابان آمده و به راه‌پیمایی‌های نمایشی می‌پردازند. این برنامه قرار بود عصر دوشنبه ۱۴ تیر برگزار شود، اما صدها فرد به خیابان‌های تفلیس آمده و دست‌کم به ۵۰ روزنامه‌نگار در مکان‌های مختلف پایتخت گرجستان حمله کردند. تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که گروه‌های ضد دگرباشان با در دست داشتن پرچم‌ گرجستان به دفتر مرکزی «رژه افتخار» در تفلیس رفته و پرچم‌های رنگین‌کمان را پاره می‌کنند.
 
 
---
 
کشته‌ شدن 28 نفر در سقوط هواپیما
وزارت حوادث اضطراری روسیه اعلام کرد براساس اطلاعات اولیه، هیچ یک از مسافران هواپیمای An-۲۶ که در کامچاتکا سقوط کرد، زنده نمانده‌اند. پیش از این «الکسی خرابروف»، مدیرکل شرکت هواپیمایی کامچاتکا از پیدا شدن لاشه هواپیما خبر داده بود. گفته می‌شود قسمت‌هایی از هواپیما در نزدیکی روستای پالانا پیدا شده است. هواپیما قبل از سقوط، An-۲۶ با تپه‌ای برخورد کرد که منجربه تخریب آن شد. هواپیمای An-۲۶ که بر فراز کامچاتکا پرواز می کرد ۲۸ سرنشین داشت. 
 
---
 
 
درگذشت کارگردان «سوپرمن»
«ریچارد دانر» کارگردان اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های «سوپرمن»، همچنین فیلم «طالع نحس» و سری فیلم‌های «اسلحه مرگبار» درگذشت. این کارگردان و تهیه‌کننده پرکار هالیوودی که ساخت آثاری برجسته در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی چون «سوپرمن» با بازی«کریستوفر ریو» و سری فیلم «اسلحه مرگبار» با نقش‌آفرینی «مل گیبسون» را در کارنامه داشت در سن ۹۱ سالگی فوت کرد.
 
 
---
 
۱۴۰ دختر دبیرستانی ربوده شدند
افراد مسلح نیمه شب یکشنبه گذشته به یک مؤسسه تحصیلی شبانه‌روزی در ایالت کادونا واقع در شمال‌غرب نیجریه حمله کردند و ۱۴۰ دختر دبیرستانی را ربودند.
به‌گفته یکی از مدرسان، ۱۶۵ دانش‌آموز به‌صورت شبانه‌روزی در این مؤسسه تحصیلی درس می‌خوانند که ۱۴۰ نفر از آنها ربوده و ۲۵ نفر موفق به فرار شده‌اند. وی با اشاره به اینکه شواهد نشان می‌دهد ربایندگان پای پیاده خود را به مؤسسه تحصیلی رسانده بودند، تصریح کرد: «افراد مسلح پس از بالا رفتن از حصار موفق به ورود به مدرسه شده‌اند.» این سومین حمله و آدم‌ربایی از نوع خود در ایالت کادونا است که طی سه روز گذشته روی داده است. به‌گفته پلیس،   هشت کارمند یک بیمارستان روز یکشنبه توسط افراد مسلح ربوده شدند. این در حالی است که منابع محلی شمار افراد ربوده شده  را در حمله به بیمارستان ، پانزده نفر بر شمرده و خبر دادند که دو پرستار و نوزدان آنها در بین افراد ربوده شده هستند. گروه‌های تبهکار که مقامات محلی از آنها به‌عنوان «راهزن» یاد می‌کنند مدت‌هاست به روستاها حمله می‌کنند، دام‌ها را می‌دزدند و برای دریافت باج اقدام به ربودن شخصیت‌های محلی و مسافران می‌کنند.
 
کپی