اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سوخت و ساز بدن را چگونه بالا ببریم؟

سوخت و ساز بدن را چگونه بالا ببریم؟

اگر ما هم جزو کسانی کسانی هستید که سخت لاغر می‌شوید باید روی متابولیسم یا سوخت و ساز بدن خود دقت و سعی کنید آن را بالا ببرید.

یکی از گلایه‌هایی که اغلب خانم‌ها در فرایند کاهش وزن نسبت به آقایان دارند، این است که می‌گویند «ما هیچی نمی‌خوریم، اما نسبت به همسر یا برادرمان وزن کم نمی‌کنیم.»

عادات نادرست تغذیه‌ای، استرس مداوم، خواب کم و ناکافی و گرسنگی زیاد، متابولیسم بدن شما را پایین می‌آورد. در ادامه به بررسی چند روش جهت بالا بردن سوخت و ساز بدن پرداخته شده است.
 

ورزش قدرتی

به زبان ساده، هرچه ماهیچه بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری می‌سوزانید و متابولیسم بدن‌ شما بالاتر می‌رود. ماهیچه با انجام ورزش‌های قدرتی و خوردن پروتئین در بدن ایجاد می‌شود. از این به بعد سعی کنید به غیر از پیاده‌روی روزانه از وزنه‌ها و دمبل‌ها نیز جهت انجام حرکات قدرتی، استفاده و پروتئین را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید.


غذا‌های کامل بخورید و از خوراکی‌های فراوری شده استفاده نکنید

از خوردن میان‌وعده‌ها و غذا‌های آماده و نیمه آماده بپرهیزید. این خوراکی‌ها متابولیسم بدن شما را پایین می‌آورند. شما باید غذا‌های سالم و کامل مثل گوشت قرمز، تخم مرغ، ماهی، میوه‌های تازه، سبزیجات سبز برگ‌دار، روغن‌های سالم، غلات کامل، آجیل‌ها و مغز‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.


به اندازه کافی بخوابید

خوابیدن، انرژی لازم و کافی جهت فعالیت روزانه را به شما خواهد داد. داشتن خواب کافی (۷-۹ ساعت) سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد، سطح قند خون را تنظیم می‌کند و موجب می‌شود در طول شبانه‌روز، کمتر احساس گرسنگی کنید.


چای سبز و قهوه بنوشید

چای سبز و قهوه، باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود، به این دلیل که پر از آنتی‌اکسیدان است و درصد چربی‌سوزی شما را افزایش می‌دهد. پس سعی کنید که نوشیدن یک فنجان چای سبز یا قهوه را جهت بالا بردن سوخت و ساز بدن در روز فراموش نکنید.


آب خنک بنوشید

همه ما می‌دانیم که جهت سالم ماندن، باید آب زیادی بنوشیم، اما جالب است بدانید نوشیدن آب خنک می‌تواند سرعت متابولیسم را افزایش دهد. بنابر این، بهتر است در فصل گرم بهار و تابستان، از این روش استفاده کنیم و متابولیسم بدن‌ خود را بالا ببریم./ صدا وسیما

بر هم خوردن نظم هورمون‌های بدن ناشی از چیست؟

لاغری بیش از حد چه عوارضی دارد؟

با این خوراکی‌ها بیشتر عمر می‌کنید

 

 

کپی