اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

طالبان: هند باید در مورد مسائل افغانستان بی‌طرف باشد

طالبان: هند باید در مورد مسائل افغانستان بی‌طرف باشد

"محمد سهیل شاهین" یکی از مذاکره کنندگان گروه طالبان و سخنگوی دفتر سیاسی این گروه گفت: هند باید درمورد مسائل افغانستان بی طرف باشد.

 از نیمه ماه آوریل که "جو بایدن" رییس جمهوری آمریکا خبر پایان حضور نیروهای این کشور در افغانستان را اعلام کرد، طالبان به تدریج پیشروی خود را افزایش داد. بیشتر دستاوردهای مهم طالبان در نیمه شمالی کشور افغانستان بوده است که پایگاه سنتی مردان قدرتمند و متحد واشنگتن بوده که در سال ۲۰۰۱ در شکست طالبان نقش داشتند. بر همین اساس، طالبان محل اقامت احمدشاه مسعودِ فقید را تصرف کرده‌اند.

مانور این گروه در شمال افغانستان با تصرف چندین شهر و تسلیم نیروها و تسلیحات افغان‌ها همراه بود. درنتیجه این پیشروی‌ها نیز ۱۰۳۷سرباز افغان از ترس جان خود وارد تاجیکستان شدند.
سهیل شاهین در مصاحبه با شبکه "نیوز ۱۸" هند با اعلام اینکه هند نباید از دولت افغانستان حمایت کند گفت: هندی‌ها به طالبان از یک نقطه نظر دشمنی، تبعیض آمیز و یک جانبه نگاه می‌کنند. این رویکرد برای هندی‌ها سودی نداشته است. هند بجای حمایت از دولت افغانستان باید در مورد مسائل این کشور بی طرفی خود را حفظ کند.

سخنگوی طالبان در مورد پیشروی‌های اخیر این گروه و ضبط ادوات جنگی ارتش افغانستان گفت: اکثر مناطقی که در کنترل ما قرار گرفته‌اند درنتیجه مذاکره و میانجی گری روحانیون و رهبران قبایل بوده است. صدها نیروی نظامی دولت افغانستان به صورت داوطلبانه به ما پیوسته‌اند. تمام سلاح‌ها و ادوات جنگی در اختیار ما، ثبت شده و به صورت امن نگه داری می‌شوند. به آن‌ها صدمه‌ای نخواهد رسید. پس از آغاز به کار یک دولت اسلامی جدید، نیروهای افغان می‌توانند در آینده ارتش افغانستان شرکت کنند. 
وی  در پاسخ به سوالی در مورد امنیت سفارت خانه‌ها و نیروهای دیپلماتیک در افغانستان گفت: ما به سفارت خانه‌ها، کنسولگری ها و سازمان‌های غیر دولتی حمله نمی‌کنیم و تنها با نیروهای نظامی دولت می‌جنگیم. طالبان خواهان رابطه با جامعه جهانی است. ما یک نیروی آزادی بخش اسلامی هستیم که بیش از ۲۰ سال در مقابل اشغال جنگیده‌ایم تا آزادی بدست آوریم. این حق مشروع ماست. هیچکس نباید نگران باشد. پس از استقلال کشورمان، ما بر بازسازی افغانستان و ایجاد رابطه با جامعه جهانی متمرکز خواهیم شد.

مذاکره هند با طالبان: دیرتر از همه
ماه گذشته بود که مقامات هندی اعلام کردند دهلی نو برای اولین بار کانال‌های ارتباطی مستقیم با رهبران طالبان از جمله ملا برادر یکی از رهبران ارشد طالبان را باز کرده است.
"هندوستان تایمز" در این خصوص گزارش داد: این اقدام هند از دو جهت اهمیت  دارد : اول اینکه نشان دهنده تغییر سیاست دهلی نو در مقابل طالبان است. دوم اینکه در زمانی انجام می‌شود که نیروهای خارجی از جمله آمریکا درحال ترک خاک افغانستان هستند و این تحولات نقش طالبان در آینده افغانستان را مهمتر می‌کند.
اگرچه به گفته مقامات هندی این کشور بزرگ‌ترین سرمایه گذار منطقه‌ای در روند بازسازی و توسعه افغانستان است و تاکنون ۳ میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده است اما دهلی دیرتر از سایر کشورهای منطقه و جهان حاضر به ارتباط با گروه طالبان شد.

چرا هند در تعامل با طالبان محتاطانه عمل می‌کند؟
به گزارش ایرنا، دهلی نو تاکنون در مذاکره با گروه طالبان محتاطانه عمل کرده است. به گفته مقامات هندی این کشور به طور غیر مستقیم با طالبان ارتباط محدود داشته اما هند همچنان نگران ادامه خشونت‌ها در افغانستان و حمله به منافع هند مانند حمله تروریستی به معبد سیک‌ها در افغانستان است.
اما با توجه به اینکه آمریکا در خارج کردن نیروی‌های خود از افغانستان جدی است، هند باید از وضعیت جدید در افغانستان استفاده کرده و منافع خود در منطقه را تامین کند.
هند پیش از این اعلام کرده بود که این کشور به دنبال تحقق یک روند صلح با رهبری مردم و دولت افغانستان است. هند همچنین اعلام کرده است که هرگونه توافق صلح نباید به ایجاد فضاهای خارج از کنترل که در آن‌ها گروه‌های تروریستی رشد کنند منجر شود.
یکی از اهداف مهم هند این است که دولت افغانستان به دست افراد حامی گروه‌های شبه نظامی کشمیری اداره نشود. دهلی نو همچنین نمی‌خواهد گروه‌های کشمیری مانند "لشکر طیبه و جیش محمد" که به گفته دهلی نو در خاک پاکستان علیه هند فعالیت می‌کنند توسط طالبان حمایت شوند. به نظر می‌رسد طالبان حاضر است در صورت ایفای نقش در دولت افغانستان، به روابط خود با این گروه‌ها خاتمه دهد.
سخنگوی طالبان سال گذشته در مصاحبه‌ای گفت: ما اجازه نخواهیم داد هیچ کشوری از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده کند.
وی همچنین تاکید کرد که طالبان بر اساس احترام متقابل، علاقه دارد با کشورهای همسایه خود رابطه بیشتری برقرار کند.
هند تاکنون با مذاکره مستقیم با طالبان مخالفت کرده است، اما اگر این کشور می‌خواهد در یک آینده افغانستان پس از خروج آمریکا نقش داشته باشد، باید با طالبان وارد مذاکره شود. طالبان در حال بازبینی روابط خود با پاکستان و تلاش برای نفوذ بیشتر در دایره قدرت افغانستان است و هند باید از طریق تعامل با آن‌ها، یک گزینه جدید برای نقش آفرینی در منطقه به آن‌ها ارائه دهد.
در یک دهه گذشته، هند یک کمک مالی به ارزش ۳ میلیارد دلار به افغانستان اهدا کرده و به این کشور کمک‌های مجانی دارویی برای مقابله با بیماری کرونا ارائه کرده است.
یک دولت با ثبات و صلح آمیز در افغانستان در راستای منافع هند است. این کشور باید روابط خود را با دولت و همچنین گروه‌های اقلیت در افغانستان حفظ کند. 
گفتنی است که اخیراً دولت بایدن اعلام کرد که نیروهای آمریکایی تا ماه سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد، بدون آن که شرطی بگذارد، متعاقب آن دولت افغانستان گفت که به این تصمیم دولت آمریکا احترام می‌گذارد و در زمینه خروج آنان همکاری خواهد کرد.
با این حال، دولت افغانستان از چند ماه به این طرف با ایران و هند، دو کشوری که بیشترین حمایت را از دولت افغانستان در روند صلح نشان داده‌اند، نزدیک شده است. / ایرنا

کپی