اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

کرونای دلتا به زنجان رسید؟

کرونای دلتا به زنجان رسید؟

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: کرونای جدید پشت دروازه‌های استان‌های مرکزی است.

خدابخش مرادی‌نافچی ظهر امروز (۱۵ تیرماه) در جلسه شورای اطلاع‌رسانی استان زنجان با اشاره به شیوع کرونا و نقش رسانه در این حوزه‌ها، ادامه داد: اصحاب رسانه یار امینی برای ستاد کرونا بودند تا جایی که همدلی، همراهی و هم‌افزایی را بین مدیریت ستاد و جامعه ایجاد کردند.

وی با تاکید بر اینکه شورای اطلاع‌رسانی فرصتی است که اطلاعات درست در اختیار اصحاب رسانه و مردم قرار گیرد، متذکر شد: اطلاعات این حوزه باید با شفافیت همراه باشد.

مرادی‌نافچی با اضافه کردن این مطلب که امروز استان زنجان به اذعان وزارت بهداشت و درمان، ستاد ملی کرونا و قرارگاه عملیاتی، موفق‌ترین استان در حوزه مدیریت کرونا است، بیان کرد: مهم‌ترین اثر این موفقیت نیز این است که از ابتلا و فوت جمعیت زیادی از شهروندان در استان به کرونا جلوگیری شده است.

وی با تاکید بر اینکه موفقیت در حوزه مقابله با کرونا تلاش یک فرد نبوده، بلکه تلاش یک جمع و همه مردم بوده است، گفت: امروز کشور با یک ویروس جهش یافته جدید به نام دلتا دست و پنجه نرم می‌کند که با توجه به این‌موضوع، ضرورت اینکه استان درگیر پیک پنجم نشود، الزام به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شرکت نکردن در تجمعات است.

این مسئول با یادآوری اینکه واکسن از فوت جلوگیری می‌کند نه از ابتلا، تصریح کرد: در حال حاضر شاهد عادی‌انگاری این بیماری در جامعه هستیم که در همین راستا اصحاب رسانه باید با قلم خودشان تلاش کنند تا این دیدگاه در جامعه از بین رفته و حساسیت‌ها افزایش یابد که اثر اصلی این امر نیز تامین سلامت مردم است.

وی با تاکید بر اینکه کرونای جدید پشت دروازه‌های استان‌های مرکزی است، اذعان کرد: در حال حاضر استان‌های شرقی و جنوبی با کرونا دلتا درگیر هستند و اگر مراعات نکنیم شاهد ورود ویروس به استان خواهیم بود که برای پیشگیری از این موضوع نیز باید حتماً رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط تک‌تک افراد با جدیت دنبال شود.

مرادی‌نافچی با بیان اینکه مهم‌ترین اثر کرونا دلتای جدید، تهدید سلامت، معیشت و اقتصاد مردم است، یادآور شد: ما به دنبال تعطیلی بازار نیستیم اما اگر وضعیت قرمز شود مجبور به این کار خواهیم شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان با بیان اینکه در پیک سوم میزان فوتی‌های ما ۵۸۴ نفر بود، اظهار کرد: به لحاظ اقدامات مداخله‌ای همه مردم، در پیک چهارم میزان فوت به ۲۸۸ نفر رسید که این امر نشان می‌دهد که می‌توان با رعایت پروتکل‌ها در کاهش فوتی‌ها نیز تاثیرگذار بود.

این مسئول با یادآوری اینکه دعوت مردم به صیانت از سلامت خود، الزام امروز جامعه است، تاکید کرد: در حال حاضر زنجان وضعیت نارنجی دارد و محدودیت‌ها بر حسب وضعیت نارنجی وضع شده است.

مرادی‌نافچی با توضیح این مطلب که زنجان هم در میزان مراکز تجمعی تزریق واکسن به نسبت جمعیت و هم میزان تزریق واکسن به نسبت جمعیت در کشور مقام اول را دارد، افزود: از خانواده‌ها درخواست داریم که جمعیت بالای ۷۰ سال را که تاکنون برای تزریق واکسن مراجعه نکرده‌اند، تشویق به حضور در مراکز و تزریق واکسن کنند.

وی با یادآوری اینکه میزان فوت در جمعیت بالای ۷۰ سال بیشتر از جمعیت جوان است، تاکید کرد: ویروس دلتا همه جمعیت‌ها و حتی جمعیت جوان را نیز در بر می‌گیرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان با بیان اینکه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز با نصب بنرها و سیستم‌های صوتی نسبت به افزایش حساسیت‌ها در جامعه اهتمام لازم را داشته باشند، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اداری و بانک‌ها نیز با استفاده از ظرفیت‌های موجود باید در راستای اقناع‌سازی جامعه تلاش کنند.

/ایسنا

کپی