اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

جریمه شرکت ایتالیایی برای الگوریتم های مدیریتی تبعیض آمیز

جریمه شرکت ایتالیایی برای الگوریتم های مدیریتی تبعیض آمیز

یک شرکت تحویل مواد غذایی در ایتالیا ۲.۶ میلیون یورو جریمه شده است. زیرا الگوریتم های مدیریت کارگران آن تبعیض آمیز بوده اند.

سازمان ناظر بر حفاظت از اطلاعات ایتالیا روز گذشته به شرکت تحویل مواد غذایی «فودینهو» (Foodinho) دستور داد الگوریتم‌های رایانه‌ای که برای مدیریت کارمندان استفاده می‌شود را تغییر دهد زیرا تحقیقات نشان داده بود این الگوریتم‌ها تبعیض آمیز هستند و قوانین حریم خصوصی و کار را نقض می‌کنند.

این اقدام در حالی انجام می‌شود که گمانه زنی درباره چگونگی تنظیم حقوق کارگران در اقتصاد دیجیتال در سراسر جهان با چالش‌هایی روبرو شده است.

سازمان ناظر ایتالیا که گارانته (Garante) نام دارد، پس از تحقیق درباره شیوه مدیریت ۱۹ هزار راننده فودینهو در ایتالیا، این شرکت را ۲.۶ میلیون یورو جریمه کرد. طبق اطلاعات موجود این شرکت ایتالیایی سیستم مدیریت اتوماتیک خود را به طور واضح برای کارگران توضیح نداده و همچنین تضمینی وجود ندارد که فرایندهای اتوماتیک عملکرد کارگران را به درستی ارزیابی کرده باشند.

در کنار این موارد فودینهو روش‌هایی برای کارگران فراهم نکرده تا بتوانند به تصمیمات الگوریتم‌ها اعتراض کنند. به عنوان مثال الگوریتم‌ها به برخی از رانندگان اجازه نمی‌دهند سفارش تحویل مرسوله به نام خود ثبت کنند.

این شرکت ۱۵۰ روز فرصت دارد تا تغییرات لازم را اجرا کند./مهر

کپی