اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

با مشاهده این علائم به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

با مشاهده این علائم به متخصص اورولوژی مراجعه کنید
اسعد مرادی متخصص اورولوژی - فلوشیپ سرطانهای دستگاه ادراری تناسلی

اورولوژی، تخصصی است که از دوران قبل از تولد تا سنین بالاتر را شامل می‌شود؛ اما بیشتر مردم با آن ناآشنا هستند و این رشته را تنها تخصص کلیه می‌دانند.

اورولوژی چیست؟

اورولوژی رشته ای است که بیشتر مردم با آن ناآشنا هستند و این رشته را تنها تخصص کلیه می دانند. در واقع در علم پزشکی دو رشته در بیماری های کلیوی فعالیت می کنند؛ رشته «نفرولوژی»، که مربوط به درمان طبی بیماری های  کلیوی و دیالیز مثل دفع پروتئین، نارسایی و کم کاری گذرا و دایمی کلیه ها و فشارخون بالا با منشاء کلیوی و پیوند کلیه  است و از آنجا که واحد کارکرد کلیه، سیستمی است به نام«نفرون»، نفرولوژی هم برگرفته از همین واژه است. رشته دیگر، «اورولوژی» است که مربوط به سیستم جمع کننده ادرار شامل کلیه ها، حالب ها، مثانه و مجاری ادراری و تناسلی  است. اورولوژی، یک غلط مصطلح است و در واقع این اصطلاح، «یورولوژی» از واژه «یورینUrine » به معنای ادرار است. اورولوژی، رشته ای مربوط به بیماری های مجاری ادراری است. تخصص اورولوژی نیز، در واقع تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی است.


گروه سنی مراجعان اورولوژیست ها

اورولوژی، تخصصی است که از دوران قبل از تولد تا سنین بالاتر را شامل می شود. برخی از بیماری های سیستم ادراری، مادرزادی است و قبل از تولد قابل تشخیص است. اختلالات مادر زادی سیستم ادراری و تناسلی موجب آسیب های جبران ناپذیری در کیفیت زندگی می شود و درمان به موقع پس از تولد، این آسیب ها را جبران می کند. برخی از این مشکلات هم مربوط به سنین کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری است.


حوزه کاری اورولوژیست‌ها

جراحی سیستم هایی که مربوط به متخصص اورولوژی می شود، شامل سنگ ، عفونت، تومور و ... در کلیه ، غدد فوق کلیوی (یا ادرنال)، حالب ها، مثانه، مجرا و  همچنین مشکلات ادراری در خانم ها و آقایان است. علاوه بر آن، همان گونه که بیماری های سیستم تناسلی خانم ها مربوط به متخصص زنان می شود. بیماری های دستگاه تناسلی آقایان، جز حیطه کاری اورولوژیست ها است.

یکی از مشکلات امروزی آقایان، بیماری پروستات است. مراجعه به پزشک برای بیماری های پروستات و غربالگری آن، عموما بعد از سن 45 سالگی ضروری است؛ اما کسانی که در خانواده سابقه سرطان پروستات دارند، می بایست از 40 سالگی برای غربالگری مراجعه کنند.

یکی دیگر از حوزه های کاملا اختصاصی اورولوژیست ها، اختلالات جنسی و ناباروری آقایان است. بررسی ناباروری در آقایان بسیار آسان تر از خانم ها است و با گرفتن یک شرح حال چند دقیقه ای و معاینه بیمار و یک آزمایش ساده اسپرم به سرعت قابل ارزیابی است.

بنابراین پس از بررسی سابقه بیماری ها و جراحی های مربوط به مجاری ادراری و اندام تناسلی و سابقه مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر و مشروبات الکلی، می توان به نتایج پایه ای خوبی رسید و میزان باروری را ارزیابی کرد.

مشکل بزرگ این است که در بررسی زوج های نابارور، خانم ها چندین سال مورد بررسی قرار می گیرند؛ ولی آقایان بررسی و ارزیابی نمی شوند. حال آنکه در بسیاری از بررسی ها معلوم می شود که مشکل اصلا ازهمسر  نبوده و مربوط به شوهر بوده است.


آسیب دیدن خاموش کلیه‌ها

باوری در میان مردم وجود دارد که کلیه خیلی بی سرو صدا خراب می شود که  باور نسبتا درستی است. از آنجایی که کلیه ها در پهلو و در پشت روده ها و در فضایی قرار دارند که برخی از بیماری های این مناطق تا مراحل پیشرفته خود را نشان نمی دهند، کلیه ها بی سرو صدا آسیب می بینند؛ اما امروزه به سبب پیشرفت علم و وجود سیستم سونوگرافی می شود به صورت تصادفی بیماری های کلیه را تشخیص داد؛ نکته مهم این است که باید نسبت به علائم و نشانه ها بسیار کوچک آگاه و هوشیار بود و به موقع نسبت به درمان اقدام کرد.


علائم و نشانه های بیماری

علائم بیماری ها بر اساس سن متغیر است. برای مثال  ممکن است یک رادیولوژیست در سونوگرافیِ مادر در دوران جنینی کودک، بیماری هایی را در کلیه و مثانه و حالب جنین تشخیص دهد که نیازمند مداخله فوری یک متخصص اورولوژی پس از تولد باشد.

  برخی از بیماری های سیستم ادراری، مانند بیماری های عفونی در سنین پایین، علائمی مثل با لغین ندارد؛ گاهی والدین یک نوزاد شیرخوار، با علائمی چون بی اشتهایی، بی قراری، وزن نگرفتن، تهوع و استفراغ، زردی، حتی دل درد در فرزندشان مراجعه می کنند که ممکن است علت آن یک بیماری در سیستم ادراری باشد.

با بالا رفتن سن، علائم، کمی واضح تر می شود؛ مثلا تغییر رنگ ادرار، سوزش ادرار، اختلال در دفع و خروج ادرار یا تغییر حجم ادرار، دل درد، درد پهلو، تهوع و استفراغ، هم می تواند جزء علائم بیماریهای سیستم ادراری باشد.
علائم بیماری این نواحی ممکن است غیر اختصاصی باشد. مثلا  یک فردی ممکن است با فشار خون بالا و سردرد یا با علائم تهوع و استفراغ و بی اشتهایی که از علائم نارسایی کلیه است، مراجعه کند.

گاهی در سنین نوجوانی و کودکی ممکن است به سبب سنگ یا ناهنجاری های مادرزادی در کلیه، بیمار فقط با دل درد مراجعه کند. بیماری های این سیستم، با بروز علائمی از این دست و انجام سونوگرافی و بررسی توسط متخصص اورولوژی به سادگی قابل تشخیص است.


خون در ادرار، نشانه ای جدی تر

وجود خون در ادرار یکی از علائم شایع در تومورهای سیستم ادراری به ویژه در مثانه، حالب، کلیه و گاهی هم  به‌ندرت در پروستات است. خون در ادرار مخصوصا اگر بدون درد و قابل دید توسط بیمار باشد، خیلی مهم است و علت بیماری های جدی تری در سیستم ادراری است.
به هرحال خونریزی چه مربوط به عفونت های ادراری باشد، چه خونریزی سنگ یا خونریزی بر اثر ضربه ای به مثانه یا پهلو، معمولا دردناک است و عموما بیمار به سبب داشتن درد زودتر مراجعه می کند.
شاید مهم ترین نکته در سیستم ادراری دررابطه با مشاهده خون، این باشد که تومورهای کلیه و مثانه مخصوصا در افرادی دیده می شود که یا سیگاری هستند یا اعتیاد به مواد مخدردارند؛ یا اینکه با مواد نفتی و قیر یا رنگ و پارچه و منسوجات سر و کار دارند.


بررسی‌های شخصی

هرگونه غیرقرینگی، درد یا سفتی یا احساس لمس توده در سیستم تناسلی آقایان نیز می تواند از علائم بیماری های سیستم ادراری و تناسلی باشد که در سنین 15 تا 30 سالگی شایع است و باید شخصا  و به صورت دوره ای معاینه شود.

توصیه و هشدار

توصیه پیشگیرانه برای سلامتی سیستم ادراری و تناسلی، یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی معقول و دوری از  الکل و دخانیات است. مصرف  بی رویه مسکن ها هم یکی از مشکلات سیستم ادراری و تناسلی است.

مصرف مسکن ها شاید از نظر شما هر چند روز یکبار است؛ ولی در طولانی مدت و در سال های پیاپی زندگی، حجم زیادی از داروهای مسکن مصرف کرده اید و این بی توجهی ساده به هشدارها، در شمار علت های نارسایی کلیه و دیالیز و پیوند کلیه است.

بر اساس تحقیقات، شایع ترین علت های نارسایی،کم کاری و دیالیز و پیوند در جهان، فشار خون و دیابت کنترل نشده و مصرف طولانی مدت داروهای مسکن ها است، عفونت های ادراری و سنگ، در رده های بعدی است./ ایران‌آنلاین 

تاخیر در درمان بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار یک خطر جدی در پاندمی کرونا

مردان چاق مبتلا به سرطان پروستات بیشتر زنده می‌مانند

سرطان مردانه با قابلیت تشخیص و درمان ساده

 

 

 

کپی