اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

مراقبت از دندان های شیری چه تاثیری بر سلامت دندانهای دائمی دارد؟

مراقبت از دندان های شیری چه تاثیری بر  سلامت دندانهای دائمی دارد؟
دکتر غلامعلی هاشمی دندانپزشک

شاید کمتر کسی بداند که دندان های شیری نیز به اندازه دندان های دائمی دارای اهمیت هستند یا اینکه نگهداری درست از دندان های نخستین می تواند در سلامت دهان و دندان ها بسیار مهم و موثر باشد و از هزینه های دندانپزشکی بکاهد.

زمان رویش دندان ها

دندان های شیری معمولا از شش ماهگی شروع به  رویش می کنند  ولی گاهی بچه ها در بدو تولد ممکن است یک، دو یا چند دندان شیری به ویژه در قسمت جلوی دهان در فک پایین داشته باشند که چنین چیزی به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد و در شمار موارد استثنا قرار دارد.

گاهی هم ممکن است دندان های شیری بچه ها تا سن دو و نیم سالگی هم شروع به رویش نکند که این موضوع گاهی برای پدر و مادر ایجاد نگرانی می کند. والدین باید بدانند که وجود چنین استثنائاتی جای هیچ نگرانی ندارد. نه به کمبود کلسیم کودک ارتباطی دارد نه به کمبود ویتامین ها. در واقع این ها ویژگی ها ارثی است و گاهی رخ می دهد.

ترتیب رویش دندان ها هم در همه کودکان با نظم مشخصی نیست و ممکن است دندان ها از یک نظم رویشی خاصی پیروی کند یا نکند. اینکه ابتدا دندان های پیش و سپس نیش و سپس دندان های آسیای اول شیری و آسیای دوم شیری باشد، یک امر قطعی نیست. پس هیچ یک از این موارد نباید برای والدین سبب نگرانی و دغدغه خاطر شود.


ضرورت نظافت دندان های شیری

حفظ دندان های شیری بسیار بسیار مهم است. دندان شیری از روزی که در دهان نیش می زند و ظاهر می شود، باید به درستی نظافت شود و اگر در تمیز کردن آن غفلت شود، مانند دندان دائمی و حتی بیشتر از دندان های دائمی در معرض آسیب است؛ چرا که بچه ها در سنین پایین مواد غذایی نرم و شیرین بیشتری استفاده می کنند که هر دو از عوامل ایجاد پوسیدگی در دندان هاست. شاید بتوان گفت که بیش از 95 درصد مواد غذایی که کودکان مصرف می کنند، مواد پوسیدگی زا است.

بچه ها معمولا توانایی نظافت دندان هایشان را  به تنهایی ندارند و مادر یا پدر حتما باید به آنها کمک کنند. برای تمیز کردن دندان های جلوی کودکان خردسال که ابتدا درمی آیند، بهتر است که والدین با یک گاز تمیز و مرطوب یا مسواک های انگشتی، دندان های کودک را تمیز کنند که مواد غذایی بر روی دندان ها باقی نماند ولی وقتی که دندان های کرسی شیری در دهان ظاهر شدند، هم از سطوح جونده آنها هم از سطوح داخلی هم از سطوح خارجی که دندان ها با هم در تماس هستند، باید مسواک شود؛ چرا که این نواحی، محل هایی هستند که به راحتی در آنها پوسیدگی ایجاد می شود و این پوسیدگی ها به سرعت پیشرفت می کند و به عصب دندان می رسد و ایجاد تورم، عفونت و مسائل پیشرفته ای می کند که گاهی نیازمند به درمان های پیشرفته دندان پزشکی می شوند.


خمیر دندان مناسب کودکان

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها حتما باید به کودک کمک کرد تا بعد از هر وعده غذایی با مسواک نرم و کوچک و خمیردندان های ژله مانندی که مزه آنها کودک را اذیت نکند، دندان هایش را مسواک کند. بهتر است والدین خمیردندان را اول با زبان خود امتحان کنند و مطمئن شوند که تحریک کنند و سوزاننده نباشد و بهتر است از طعم های خوشایند بچه ها مثل توت فرنگی، پرتقال، سیب انتخاب کنند که کودک در برابر مسواک کردن به سبب طعم آزاردهنده خمیردندان، مقاومت نکند.

پس از تمیز کردن دندان ها به وسیله مسواک، ضرورت دارد که به وسیله نخ دندانپزشکی بین دندان های کرسی شیری و دندان های دائمی کودکان را نیز تمیز کنیم؛ چرا که مناطق بین دندانی، بیشترین میزان پوسیدگی هایی را که منجر به درمان ریشه دندان می شود، ایجاد می کند و بیشترین محل هایی است که پوسیدگی آن قابل رویت نیست و زمانی متوجه پوسیدگی می شوند که پیشرفت شدیدی کرده است.کودکان بهتر است در خواب شیر نخورند

مساله مهم دیگر در تغذیه کودکان، شیردادن به آنها با بطری در هنگام خواب است. این کار پس از رویش دندان ها سبب ایجاد پوسیدگی های پیشرفته می شود که به این نوع پوسیدگی ها (buttle caries) «پوسیدگی های ناشی از بطری شیر» می گویند که به ویژه در دندان های جلو نمای بسیار زشتی را با لکه های سیاه و قهوه ای ایجاد می کند و والدین معمولا به دنبال درمان آن ظاهر ناخوشایند در دهان کودک هستند.

برای پیشگیری از چنین مشکلی، والدین باید وقتی کودک خوابید، شیشه را از دهانش دربیاورند و در آن آب بریزند و در دهان کودک بگذارند تا دندان ها شسته شود و اگر امکان پذیر بود، با مسواک های انگشتی دندان ها را تمیز کنند. در مجموع بهتر است وقتی کودک در حالت خواب است، از شیر یا قنداغ استفاده نکند./ ایران‌آنلاین 

 

 

 

 

کپی