اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

آیا استفاده دانش‌آموزان از ماسک سلامت‌شان را به خطر می‌اندازد؟

آیا استفاده دانش‌آموزان از ماسک سلامت‌شان را به خطر می‌اندازد؟

نتایج یک تحقیق تازه با این هشدار همراه شد؛ ممکن است کودکان خردسال در یک سال گذشته به دلیل استفاده از ماسک آسیب دیده باشند چراکه طی چند دقیقه در معرض سطح غیر ایمن دی‌اکسیدکربن قرار گرفتند.

به نقل از واتس ۲ دی، محققانی از لهستان، آلمان و اتریش بررسی کردند که آیا تاثیر منفی استفاده از ماسک در کودکان خردسال در مدارس و سایر اماکن عمومی از منافع آن بیشتر است یا خیر.

آنان دریافتند که بعضی از کودکان طی سه دقیقه استفاده از ماسک ۱۲ بار به حد قابل قبول دی‌اکسید کربن رسیده‌اند.

این داده‌ها در حالی ارائه می‌شود که مدارس سراسر ایالات‌متحده برای سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ آماده می‌شوند و بسیاری از کودکان کوچکتر واکسینه نمی‌شوند و همچنان از ماسک استفاده می‌کنند.

در این تحقیق ۴۵ کودک شرکت کردند. هر کودک حداقل سه بار سطح مناسب دی‌اکسیدکربن و کودکان کوچکتر به‌طور متوسط ‌سطوح بالاتری را ثبت کردند.

هر کودک برای دو دوره سه‌دقیقه ای مورد آزمایش قرار گرفت. یک دوره سه دقیقه‌ای برای محاسبه سطح دی‌اکسیدکربن استنشاق شده و دیگری برای تشخیص میزان بازدم استفاده شد.

حجم متوسط ‌دی‌اکسیدکربن برای تنفس کودک ۰.۰۴ درصد و حداکثر سطح سالم آن ۰.۲ درصد است.

محققان دریافتند که میزان دی‌اکسیدکربن در کودکان از تمام گروه‌های سنی بسیار بالاتر از سطح سالم است. همچنین این گرایش وجود داشت که کودکان کوچکتر نسبت به کودکان بزرگتر میزان دی‌اکسیدکربن بسیار بالاتری داشته باشند.

کوچکترین کودکان در این مطالعه - شش ساله - حدود ۱.۷ درصد سطح کربن، کودکان ۱۵ تا ۱۸ سال حدود ۱.۴ درصد و کودکانی که کمترین سطح کربن را داشتند سه برابر بیشتر از حداکثر سطح سالم امتیاز ثبت کردند. بالاترین سطح ثبت شده بیش از ۱۲ برابر سطح سالم بود.


 

محققان خاطرنشان کردند که برخی از شکایات کودکان در طول مطالعه اغلب حاکی از عوارض جانبی افزایش سطح دی‌اکسیدکربن بود.

سال گذشته کودکان با بازگشایی مدارس، تا حد زیادی مجبور به استفاده از ماسک بودند، اگرچه شواهد کمی وجود دارد که کودکان خردسال کووید-۱۹ را در مدارس گسترش می‌دهند.

محققان اشاره کردند که تحقیقات در این زمینه محدود است و تنها با ۴۵ کودک نمی‌توان نتایج را به کل جمعیت تعمیم داد اما هر کودک حداقل سه بار سطح سالم دی‌اکسیدکربن را ثبت کردند و محققان فکر می‌کنند که روندی باارزش در استفاده از ماسک در کودکان یافته‌اند.

همچنین آنها متذکر شدند، از آنجا که تحقیقات در محیط آزمایشگاه انجام شده است، ممکن است بعضی از کودکان دلهره داشتند و تنفس طبیعی نداشتند. این مورد احتمالا توضیح می‌دهد که چرا به‌ویژه کودکان خردسال میزان کربن بالاتری را ثبت کردند.

در حالی که قوانین مربوط به ماسک با حسن نیت ارائه شده است و از طریق احتیاط فراوان وارد سیستم بهداشتی شده است اما ممکن است کمترین مراقبت را برای کودکان ارائه کند./ ایسنا

مدرسه به وقت کرونا

ترفند جدید و موفق آلمان برای مقابله با کرونا

ماسک و تهویه موانع قدرتمند در برابر ویروس کرونا

ماسک بهداشتی سیستم ایمنی کودکان را ضعیف می‌کند

توصیه چالشیِ مقامات آلمان برای مهار کرونا در مدارس

دانش‌آموز دارای علائم سرماخوردگی را به مدرسه نفرستید

استفاده از ماسک در مدارس آمریکا همچنان ضروری است

معلم‌ها کرونا را بیشتر از دانش‌آموزان در مدرسه پخش می‌کنند

توصیه‌های ضد کرونایی به خانواده‌ها برای فرستادن فرزندان به مدرسه

پیشنهادهای نماینده یونسکو برای حضور ایمن‌تر دانش‌آموزان در مدارس

راهکار موثر برای کاهش انتشار ویروس کرونا در کلاس‌های درس چیست؟

دانش‌آموز دارای علائم عفونت ویروسی به مدرسه نرود/ دستورالعمل‌های ضد کرونایی

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی