اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد:

سرمایه‌گذاری ۸ هزار میلیارد تومانی عمرانی و زیربنایی در مناطق آزاد

سرمایه‌گذاری ۸ هزار میلیارد تومانی عمرانی و زیربنایی در مناطق آزاد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: در دولت تدبیر و امید هشت هزار میلیارد تومان در بخش‌های مختلف عمرانی و زیربنایی سرمایه‌گذاری شده است.

«حمیدرضا مومنی» روز سه شنبه در آیین افتتاح پروژه‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه توسعه اقتصادی با تامین زیرساخت‌ها ممکن می‌شود، اظهار داشت: سازمان‌های این محدوده‌ها هشت هزار میلیارد تومان در زمینه زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند که شامل دو هزار میلیارد و ۹۰۰ میلیارد تومان در بخش لجستیک، ۲ هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیارد تومان در بخش توسعه شهری، یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان گردشگری و ۹۰۰ میلیارد تومان در بخش آموزش و درمان می‌شود.

وی تصریح کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رتبه چهارم بعد از وزارتخانه‌های نفت، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت در افتتاح پروژه‌های دولت تدبیر و امید را به دست آورده است که البته برخی از طرح‌ها در این محدوده‌ها به عنوان زیر مجموعه وزارتخانه‌ها به بهره برداری رسیده است.
مومنی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیم درصد مساحت و یک درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که ۴۴ درصد صادرات غیر نفتی کل کشور متعلق به این محدوده‌ها است و تنها ۱۴ درصد واردات کل را به خود اختصاص داده است.
به گفته وی، مجموعه ارزش سرمایه‌گذاری محقق شده در هشت سال دولت ۴۰۳ هزار میلیارد تومان بوده که ۳۰۷ هزار میلیارد تومان نیز در حال است که این روند نشان از  توسعه اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذاری دارد.
همزمان با هفتاد و هشتمین هفته از افتتاح طرح‌های مهم ملی کشور با شعار  «تدبیر و امید برای جهش تولید» و در ششمین دوره افتتاح طرح‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی، بهره برداری از ۶۲ طرح تولیدی اقتصادی و زیربنایی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان و سیستان و بلوچستان با حضور ویدیوکنفرانسی رییس‌جمهوری انجام شد
این طرح‌ها در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو، چابهار، ارس، انزلی اجرا شده است و با افتتاح آنها برای یک هزار و ۶۳۸ نفر اشتغالزایی مستقیم فراهم شد.
در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ارس،  ۳۸ طرح اقتصادی و زیربنایی با ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۱۴ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۶۳ نفر به بهره برداری رسید.
این طرح‌ها شامل تولید کشنده ۲۶۳۱ یورو ۵ ارس خودرو دیزل، مجتمع مشاهیر آذربایجان فازهای دو، سه و چهار در زمینی به مساحت ۳۵ هزار متر مربع، مجتمع تجاری هایپر اسکار در زمینی به مساحت ۲۰ هزار ۶۷۲ مترمربع، ۱۰ مجتمع مسکونی خدماتی و آزمایشگاه غذا و دارو می‌شود.
چهار پروژه سرمایه گذاری و زیربنایی در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو،  با ارزش سرمایه‌گذاری ۷۵۸ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۳۶۰ نفر بهره‌برداری شد.
این پروژه‌ها شامل بزرگراه شهید سردار سلیمانی، تاسیسات زیربنایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو، پروژه مشارکتی پایانه هوشمند و چندمنظوره نوبت دهی و خدماتی ۶۵۰ کامیون و پل تقاطع غیرهمسطح فرودگاه است.
در منطقه آزاد انزلی هم ۱۴ طرح سرمایه‌گذاری و زیربنایی با ارزش سرمایه گذاری ۶۱۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۴۴۶ نفر با دستور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.
واحد صنعتی تولید لامپ و مجتمع مسکونی تجاری مهتاب از طرح‌هایی است که امروز در این منطقه به بهره‌برداری رسید.
امروز همچنین ۶ پروژه سرمایه گذاری و زیربنایی در منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار، با اعتبار سرمایه گذاری ۲۱۶ میلیارد تومان و با اشتغالزایی برای ۱۶۹ نفر افتتاح شد که از جمله این طرح‌ها می‌توان از فاز ۳ آریا پروفیل، هتل سه ستاره گیلان، شهرک مسکونی یاس، واحد بازیافت آلومینیوم و طرح مسئولیت اجتماعی نام برد.

/ایرنا


 

کپی